Piše: Damian Ahlin
Nakit z vrezanim zelenim draguljem je bil eden od predmetov, odkritih v dveh ladijskih razbitinah v bližini starodavnega pristanišča Cezareje.
Tako je izraelski urad za spomenike opisal zlati prstan iz rimske dobe s podobo, ki so jo zgodnji kristjani uporabljali kot simbol Jezusa, ki so ga arheologi našli ob izraelski sredozemski obali.
Agencija je navedla, da je na nakitu iz zelenega dragulja izklesan lik pastirja, ki na ramenih nosi ovco.
V Svetem pismu se Jezus opisuje kot dobri pastir.
Prstan je bil eden od predmetov, odkritih v dveh ladijskih razbitinah v bližini starodavnega pristanišča Cezareja.
Drugi zakladi vključujejo na stotine rimskih srebrnih in bronastih kovancev iz sredine 3. stoletja in veliko pošiljko srebrnih kovancev iz začetka 14. stoletja.
Arheologi so našli tudi figurice iz rimske dobe v obliki orla in gledališkega igralca s komično masko, bronaste zvončke, ki naj bi odganjali zle duhove, ter prstan z rdečim draguljem, na katerem je izklesana lira.
Izraelski urad za spomenike je sporočil, da so bili ostanki trupov ladij in njihovega tovora najdeni raztreseni na morskem dnu na globini približno 4 metrov.
Ladji sta bili verjetno zasidrani v bližini in ju je uničilo neurje, je povedal Jacob Sharvit iz enote agencije za morsko arheologijo.
V Cezareji je živela ena prvih krščanskih skupnosti, po Novi zavezi pa je apostol Peter tam krstil stotnika Kornelija, prvega pogana, ki se je spreobrnil v krščansko vero.
To je bil prvi primer, ko je bil v krščansko skupnost sprejet ne-jud, od tu se je krščanska vera začela širiti po vsem svetu, je pojasnil Šarvit.
Vir: La Nacion