10.5 C
Ljubljana
nedelja, 29 septembra, 2024

Argentinski dolg naj bi se plačal z nujnim prispevkom davčnih utajevalcev

Piše: Damian Ahlin

Projekt senatorjev, ki so podrejeni podpredsednici Cristini Kirchner, predvideva odpravo bančne tajnosti, ki ščiti neprijavljeno premoženje v tujini.

Kirchnerizem želi, da bi 45.000 milijonov dolarjev, ki jih Argentina dolguje Mednarodnemu denarnemu skladu, plačali Argentinci, ki imajo premoženje in denar skrit v tujini. Senatorji, ki so zvesti podpredsednici Cristini Fernández de Kirchner, so predstavili predlog zakona, ki ustanavlja tako imenovani nacionalni sklad za odpis dolga pri Mednarodnem denarnem skladu, ki se bo financiral s črnim denarjem, kateri izvira iz davčnih utaj. Vzporedna uredba pospešuje in olajšuje zahteve bankam in finančnim institucijam, da odpravijo davčno tajnost, s katero ščitijo svoje stranke. Predlog zakona je podprl predsednik Alberto Fernández, zavrnila pa ga je opozicija, ki je menila, da je neizvedljiv.

V skladu z besedilom predloga zakona bodo morali tisti, ki imajo v tujini neprijavljeno premoženje ali tujo valuto, plačati 20 % neprijavljene vrednosti v argentinsko državno blagajno. Po šestih mesecih od začetka veljavnosti zakona se prispevek poveča na 32 %. Avtorji predloga so ocenili, da bo 31. decembra 2022 v tujini in/ali zunaj institucionaliziranega finančnega sistema naše države 417.507 milijonov argentinskih dolarjev. Prejemniki zakona so tisti, ki so izkoristili sredstva MDS, pobegnili v tuji valuti iz Argentine in jih niso prijavili. V besedilu je zapisano, da so prav oni tisti, ki morajo vložiti največ davčnih naporov in ki so na koncu cilj tega predloga zakona, da odplačajo dolg Skladu.

Obravnavani zakon bi lahko bila davčna amnestija, kot je bila tista, ki je prejšnjemu predsedniku Macriju omogočila pridobitev 100 milijard dolarjev v času njegove vlade. Vendar je ta za razliko od prejšnjega prostovoljna le delno. Če bo predlog sprejet, bo imela država več pooblastil za sledenje, na primer s sodelovanjem tožilcev, ki doslej niso mogli zahtevati odprtja bančne tajnosti. Poleg tega se bo oblikovala figura sodelavca, kot se bodo imenovali tisti, ki bodo olajšali odkrivanje neprijavljenega premoženja in denarja. V zameno bo sodelavec prejel do 30 % prihodkov od pridobljenih informacij. Druga novost je, da morajo biti plačila opravljena v dolarjih in ne v pesih, lokalni valuti.

Cristina Fernández de Kirchner je zelo resno obravnavala možnost prispevka davčnih utajevalcev. Ameriškemu veleposlaniku Marcu Stanleyju je to pojasnila. Vendar bo zakon težko šel skozi filter kongresa, saj vladajoča stranka nima večine. Opozicija je že napovedala, da ne bo glasovala za nov davek. Prav tako trdi, da ima država že na voljo orodja za preganjanje davčnih utaj, predvsem pa, da namerava obdavčiti premoženje, za katerega sploh ne ve, da obstaja. Kako bodo obdavčili premoženje, ki ni prijavljeno? Nov davek, ki ga poskušajo uvesti, je neuporaben, je dejal Mario Negri, predsednik

Vir:   elpais.com 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine