Piše: L. B.
Vlada Republike Slovenije je na današnji dopisni seji sprejela mnenje k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o prevozih v cestnem prometu, ki ga je Državnemu zboru Republike Slovenije predložila skupina poslank in poslancev. Vlada meni, da predlagana novela Zakona ni potrebna, ker že dosedanja ureditev daje zadostno pravno podlago za ureditev brezplačnega prevoza v mestih za navedene skupine upravičencev.
Predlagatelj želi poleg obstoječega brezplačnega prevoza v medkrajevnem linijskem prevozu potnikov v notranjem cestnem in železniškem prometu zagotoviti pravno podlago za brezplačno uporabo tudi mestnega prevoza za upokojence, starejše od 65 let, imetnike evropske kartice ugodnosti za invalide ter vojne veterane.
Zakon o prevozih v cestnem prometu določa upravičence do nakupa subvencionirane vozovnice, med katere sodijo tudi brezplačne vozovnice. Upravičenci do subvencioniranega brezplačnega prevoza v medkrajevnem linijskem prevozu potnikov so upokojenci, osebe starejše od 65 let, invalidi, imetniki evropske kartice ugodnosti za invalide, ter osebe s statusom vojnega veterana. Določba je v povezavi z delom, ki določa, da se pravica do nakupa subvencionirane vozovnice za mestni linijski prevoz potnikov zagotavlja le, če je sklenjena pogodba med upravljavcem mestnega linijskega prevoza potnikov in organom JPP in je mestni prevoz vključen v sistem subvencionirane vozovnice. S pogodbo se podrobno uredijo medsebojne finančne obveznosti med organom JPP in upravljavcem mestnega linijskega prevoza potnikov.
Ministrstvo za infrastrukturo je že sklenilo pogodbi z izvajalcema mestnih prevozov v Ljubljani in Mariboru (LPP in Marprom) ter pripravlja vse potrebne tehnične rešitve, da bo podobne pogodbe sklenilo tudi z ostalimi upravljavci mestnih prevozov v Republiki Sloveniji.
Na podlagi zakonskega pooblastila je minister za infrastrukturo sprejel pravilnik, s katerim je uredil podrobnosti sklepanja pogodb z upravljavci mestnega prevoza potnikov tudi za brezplačne prevoze v mestnem prometu.
Vlada meni, da je ocena finančnih posledic v višini 3,8 milijonov evrov za brezplačne prevoze upokojencev, vojnih veteranov, invalidov in oseb starejših od 65 let v mestnih prevozih, ki jo je predložil predlagatelj, prenizka. Ocene vseh stroškov kažejo, da se finančne posledice izpada prihodkov na letni ravni za vsa mesta, ki imajo mestne prevoze, gibajo med sedem in deset milijonov evrov, če ne bo potreb za povečanje zmogljivosti mestnega prevoza, kar bi povzročilo še dodatne stroške. Zaradi navedenega vlada nasprotuje sprejemu predloga Sprememb in dopolnitev zakona o prevozih v cestnem prometu.