3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Raj ob Savinji, ki si celi rane po lanskih poplavah

Piše: Gašper Blažič

Doslej smo že večkrat pisali o Športnem centru Prodnik, ki pa ni več samo športni center, ampak pravi turistični raj ob magistralni cesti, ki povezuje Šentrupert v Savinjski dolini z Logarsko dolino.

 

Tokrat je bilo vreme spet manj prijazno: oblačno z dežjem in precej mrzlo. Sledovi lanskih katastrofalnih poplav in plazov na tem območju še vedno ostajajo enaki kot ob našem zadnjem obisku. Magistralna cesta skozi naselje Juvanje, prav tam, kjer na obeh straneh stojijo objekti ŠC Prodnik, še vedno ostaja polovična zapora, promet usmerja semafor, medtem ko so drugi deli te ceste v glavnem že sanirani. Človek se sprašuje, kako je mogoče, da se tega dela ceste država nikakor noče dotakniti. Da niso morda kriva preveč glasno izražena stališča vodje tega centra Edvarda Jurjevca? Gospodar ŠC Prodnik, ki obsega restavracijo, kongresni center, kamp, prenočišča in kmetijo, je namreč brez dlake na jeziku, vendar vsakega obiskovalca sprejme s svojo značilno dobrodošlico. In z značilno zgornjesavinjsko obarvano govorico.

 

Gospodar Edvard Jurjevec ostaja optimist, želi si še več delati, a mu nagaja birokracija. (Foto: Gašper Blažič)

 

Še vedno nobene pomoči

Tudi tokrat smo bili deležni toplega sprejema. Omenim mu, da sem se marca peljal mimo, ko sem obiskal katedralo v Gornjem Gradu, kjer je srečanje s hrvaškim frančiškanom patrom Ivom Pavićem privabilo obilo obiskovalcev tudi od drugod. Toda življenje gre naprej in poplave so na tem območju pustile velike, še vedno nezaceljene rane, ki se poznajo tudi v turizmu. »Osem mesecev je že od poplav, ljudje pa še vedno nimajo strehe nad glavo, kot jim je bilo obljubljeno. Obljube države so bile velike, v poplavah oškodovanim ljudem pa je ostalo veliko razočaranje. Ljudje so ogorčeni nad vladno in birokratsko neorganiziranostjo,« prizadeto pravi Prodnik. Ni mu vseeno, in čeprav ima sam streho nad glavo, ga boli odnos vlade do mnogih, ki komaj preživijo. Opozarja, da bo v teh krajih občutno manj turistov, saj je turistična infrastruktura uničena. To pomeni, da bo tudi prihodka iz turizma letos občutno manj.

 

Kamp je ob lanski ujmi ostal nepoškodovan in še naprej ostaja zelo privlačna točka in izhodišče za obisk številnih znamenitosti v širši Zgornji Savinjski dolini. (Foto: Prodnik)

 

Rehabilitacija bo še trajala

Poplave tudi ŠC Prodnik niso prizanesle. Največji ponos športnega centra je bila čolnarna s 70 čolni, ki jo je voda odnesla v celoti, z vso novo kajakaško opremo. Odneslo je nove supe, tudi kolesarnico s 35 kolesi. Poplave so zdesetkale tudi pridelek na kmetiji, kjer hrano pridelujejo za potrebe gostišča. Poplavilo in uničilo jim je tudi fitnes, savno, novo peč na biomaso, imeli so nove stroje za predelavo mesa. Sedaj so prepuščeni sami sebi, saj nimajo na voljo niti posojil, kaj šele kakšne konkretne pomoči. »Ničesar ne moremo obnoviti, ker ne dobimo konkretne pomoči, razpisa od države. Od osnovnih sredstev smo dobili nakazanih 10 odstotkov, hvala bogu vsaj to, ampak računa se, da bi dobili vsaj 50 odstotkov. To bi bilo dobro, da bi dobili čim prej. Že zamujamo, potreben bi bil hiter razpis za poplavljene zaradi turizma. Tudi naša okolica se ne ureja. Glavne ceste za Zgornjo Savinjsko dolino še niso uredili, tudi obrežje ob restavraciji in športnem centru je še takšno, kot je bilo,« z grenkobo pripoveduje. Pogled na razdejano obrežje kaže, da se od našega zadnjega obiska lanske jeseni ni spremenilo nič. Vse ostaja razdejano, razrito. V primerjavi z našim prvim obiskom julija 2023 je slika veliko bolj tragična. Vendar se sami ne smejo lotevati ničesar, roko nad urejanjem vodotokov ima pač država.

 

Radi bi delali, vendar …

Dodatna stiska našega gostitelja je tudi ta, da bi rad delal, pa ne more, ker mu je to onemogočeno. Skratka, ena sama negotovost. Neobnovljena infrastruktura lahko sproži dolgoročne posledice – spomnimo se vojne na tleh nekdanje SFRJ in njenega katastrofalnega vpliva na turizem v Dalmaciji, ko je moralo preteči celo desetletje, da si je opomogel. Takoj po poplavah je bilo mogoče čutiti optimizem, pravi, saj je veliko ljudi prišlo pomagat. »S harmoniko smo zvečer igrali po celodnevnem delu. Zdaj pa smo v negotovosti, radi bi delali, a ne moremo, preveč nam je odneslo in nimamo denarja. Prek sklada smo vzeli 100 tisoč evrov, in če bi bila pomoč in razpis hitra, bi lahko štartali in dihali s polnimi pljuči.Ppričakujemo, obljubljeno je bilo, da bo to hitro,« je dejal in tako ponovil besede v oddaji Tema dneva na Nova24TV.

Kamp je ob lanski ujmi ostal nepoškodovan in še naprej ostaja zelo privlačna točka in izhodišče za obisk številnih znamenitosti v širši Zgornji Savinjski dolini. (Foto: Prodnik)

 

V času pandemije so pomoč dobili

Za seboj sicer že imajo podobno krizo, saj je v času pandemije covida turizem miroval. Vendar so se takrat odlično znašli, ker so dobili pomoč tudi za delavce, ki so bili sicer zaposleni, a so morali ostati doma. Gostilna je bila zaprta, vendar zaposleni niso ostali praznih rok. Dobili so pomoč, ki jo je omogočila takratna Janševa vlada. Kot pravi Prodnik, je tedanji premier Janša ogromno naredil. »Imam občutek, da živi in dela za Slovenijo. Smo krščanska država, vemo, da je en Bog in da je Janez Janša poslan od Boga za Slovenijo,« meni Jurjevec. Želi si samo, da bi vlada ljudem zares prisluhnila, ne samo nekaj v prazno obljubljala. Želi si več sodelovanja, ne samo da se nekaj pogovarjajo med sabo. Denar bi dajali za migrante, v glavnem mlade moške, ki jih vabijo v Slovenijo, namesto da bi najprej poskrbeli za domače ljudi. »Če bi bila vojna v Sloveniji, ne bi šel iz države, jaz bi se boril, ti ljudje pa se ne borijo za svojo državo. Imam občutek, da ti ljudje ne znajo delati, zelo so podobni nekaterim našim nevladnim organizacijam, kot je Inštitut 8.marec Nike Kovač in Jaše Jenulla, znajo pa delati zdraho,« je kritičen Prodnik, ki je prepričan, da smo Slovenci dovolj delavni, vendar premalo skrbimo v rojstva otrok, preveč pa je splavov, kar je zločin nad slovenskem narodom.  »Imam recept, da bo več Slovencev: Tako kot dobimo subvencije za kmetijstvo, za gospodarstvo, bi morale biti tudi za rojstva otrok. Namesto da damo za enega migranta dva tisoč evrov, raje ta denar dajmo družinam. Z migranti pa bomo v Slovenijo prinesli nemir. Slovenci, zavedajte se tega. Vlado pa prosim, naj najprej gleda na Slovenijo in Slovence,« dodaja.

 

Kamp vabi, ne zamudite tega!

Ne glede na škodo, ki so jo povzročile poplave, še vedno ostajajo znamenja upanja. Predvsem je to kamp, ki letos spet vabi in ponuja romantično okolje z velikim kozolcem, miniaturnim Triglavom, Marijino kapelico itd. In na tem prostoru ste res lahko »skriti v raju«. V nasprotju od sedaj priljubljene nadaljevanke, ki se dogaja v kampu Paradiso v Istri blizu Novigrada, je od tod pogled na gore, reko Savinjo, gozdove, travnike. In odličen svež zrak. Lahko pridete z avtodomom, s šotorom ali prikolico, za vsakega gosta se najde prostor, a vseeno priporočajo, da jih prej pokličete. Če se vam ne ljubi kuhati, se seveda lahko oglasite v gostišču. Prav zdaj se začenja sezona špargljev, ki jih gojijo v neposredni bližini. Lahko si izberete odličen savinjski želodec, ki ga pridelujejo sami, domač kruh, sir, pašteto, pa tudi ajdove in sirove štruklje, čebulno juho, špargljevo juho, da seveda ne omenjano znamenitih gornjesavinjskih žlinkrofov. Ne, tega ne smete zamuditi, tudi če greste samo na enodnevni izlet v tiste kraje. Če ne drugega, se ustavite v gostišču.

Če boste torej v letošnji dopust vključili vsaj nekaj ur druženja na posestvu Prodnik, vam zagotovo ne bo žal. Res pa je, kot je že zapisano, da zaradi poplav ne morejo ponuditi vsega, kar je bilo na voljo v preteklih letih. Lahko pa jim s svojim obiskom pomagate, da turistična ponudba na tem območju še bolj zaživi. Navsezadnje že širša okolica vabi k temu, da jih obiščete: ogleda vredni so Mozirski gaj, znamenite cerkve v Gornjem Gradu, Novi Štifti, Radmirju in Nazarjah, slikovita Logarska dolina, Solčava, Muzej Potočke zijalke, Grad Vrbovec itd. Vsakega nekaj. Prenočite pa lahko v kampu ali sobah/apartmajih pri Prodniku. Toplo vabljeni!

Kamp je ob lanski ujmi ostal nepoškodovan in še naprej ostaja zelo privlačna točka in izhodišče za obisk številnih znamenitosti v širši Zgornji Savinjski dolini. (Foto: Prodnik)

Šport center Prodnik
Juvanje 1, Ljubno ob Savinji
T: +386 (0)3 838 10 30
GSM: +386 (0)31 752 111
+386 (0)41 752 111
E: [email protected]

 

(Foto: Prodnik)

Gostišče Prodnik vam še posebej v tem času ponudi domače šparglje, pa tudi savinjski želodec, domač kruh in lokalno specialiteto – žlinkrofe. (Foto: Prodnik)

 

Zaščitni znak domačije sta miniaturni Triglav in Marijina kapelica. (Foto: Prodnik)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine