-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Tudi v odnosu do zaposlenih na upravnih enotah vlada podobno pišmeuharska kot do zdravnikov: pogajalsko skupino vodi isti človek na isti način

Piše: G. B. 

Potem ko so zaposleni na upravnih enotah za naslednjo sredo, 13. marca, napovedali stavko, se je z namero stavke seznanila tudi vlada. Vlada je na dopisni seji sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi s njihovimi stavkovnimi zahtevami in imenovala pogajalsko skupino, so sporočili po dopisni seji vlade.

Kot so pojasnili, je vlada imenovala pogajalsko skupino za pogajanja s Sindikatom državnih organov Slovenije (SDOS), ki se bo pogajala o reševanju stavkovnih zahtev, ki se nanašajo na dvig plač vseh javnih uslužbencev na upravnih enotah, na njihov položaj v sistemu, dodatek za blagajniško poslovanje in povečanje kadrovskega načrta. Vladno pogajalsko skupino vodi Mirko Stopar z ministrstva za javno upravo, sestavljata pa jo še namestnik vodje načelnika Upravne enote Domžale Marko Grujičić ter član Branko Vidič z ministrstva za javno upravo. Po zadnjih podatkih so stavko, ki bo potekala ob sredah in se bo začela 13. marca, napovedali zaposleni na 51 od 58 upravnih enot.

Vladne pogajalce vodi “stari znanec Fidesa”

No, imenovanje vodje pogajalske skupine je zanimivo, saj Mirko Stopar vodi tudi vladno pogajalsko skupino za stavko zdravnikov. V reševanje vprašanj so tako poslali uradnika, medtem ko ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel ni nikjer zraven. Očitno se je torej Golobova vlada odločila za podobno taktiko tudi pri upravnih enotah, kjer pa so zaposleni v uradih še na slabšem, saj bo Stoparjev namestnik eden od funkcionarjev na Upravni enoti Domžale. Vse jasno?

Kot smo že pisali, je bil Stopar v preteklosti zaposlen na ministrstvu za zdravje, kjer je bil direktor direktorata za zdravstveno ekonomiko. S te funkcije ga je razrešil minister Aleš Šabeder v času Šarčeve vlade. No, zdaj se pojavlja kot glavni pogajalec s Fidesom, stavka zdravnikov pa po mesecu in pol še vedno ni končana.

Sindikalisti jezni in razočarani

Očitno pa je, da predstavniki sindikatov – mimogrede, nekateri od njih so sporočili, da se še nikoli doslej niso srečali s tako hudo ignoranco s strani vlade, saj jih po njihovih izjavah predstavniki vlade ignorirajo in nočejo poslušati – razočarani. Predsednik Sindikata delavcev zaposlenih v Upravni enoti (UE) Ljubljana, poslovalnici Bežigrad, Slobodan Vuk je v današnjem sporočilu za javnost pojasnil, da bodo tudi zaposleni na ljubljanski upravni enoti 13. marca začeli stavko vsako sredo do izpolnitve zahtev. Med zahtevami sta povišanje plače vsem zaposlenim na upravni enoti za sedem plačnih razredov in izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih, kar pomeni, da se “nazivi ne smejo končati pri višjih svetovalcih”. Prav tako zahtevajo takojšnjo ureditev dodatka za blagajniško poslovanje in zaposlitev dodatnih kadrov. “Tudi zaposleni na UE Ljubljana smo razočarani, saj se ministrstvo za javno upravo na opozorila in zahteve po takojšnji rešitvi nevzdržnih razmer ne odziva. Situacija je zaradi odhodov zaposlenih in prevelikega pripada zadev nevzdržna in brez sistemskih sprememb neobvladljiva,” je zapisal Vuk. Omenil je, da že vrsto let opozarjajo na probleme in predlagajo izboljšave, ki bi uporabnikom zagotovile, da bi imeli kakovostne storitve na upravnih enotah. “Uporabniki na upravnih enotah nimajo ‘storitev’, ki si jih zaslužijo s plačilom davkov in tudi taks,” meni. “Ministrstvu za javno upravo je spremembe obljubljalo, sedaj pa se je zavilo v molk in pred napovedanimi stavkami s pogajalsko skupino sploh ne komunicira,” je bil kritičen. Napovedana stavka po njegovem prepričanju “ni samo pravica zaposlenih, temveč tudi dolžnost, saj poznamo razmere na upravnih enotah in nam je zato v interesu, da obrnemo trende zavoljo vseh nas, ki živimo v Sloveniji”.

Zaposleni na upravnih enotah so sicer stavkali tudi konec januarja, ko je od ponedeljka do srede potekala stavka vsaj en dan na 41 od 58 upravnih enot. Zdaj pa so stavko napovedali vnovič. Kot je prejšnji teden pojasnil predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, “se glede urejanja te problematike ni zgodilo nič”. Vlada sicer zaposlenim na upravnih enotah ponuja postopen dvig plač v petih letih. “Za operativni del državne uprave ne vidimo pametne rešitve, čeprav so obljube velike. Dva plačna razreda bo pobrala inflacija, sploh ker to ne bo izplačano drugo leto ali letos,” je kritičen Verk.

Minister za javno upravo sadi rožice

Toda nekaj pozornosti velja posvetiti dogodku, ki se je zgodil na prvi marčevski dan, torej zadnji petek. Minister Franc Props, nekdanji poslanec Svobode, ki je na ministrskem stolčku nasledil padlo Sanjo Ajanović Hovnik (novopečeno in dobro plačano uslužbenko Slovenskih železnic!), se je namreč na delovnem srečanju sestal z načelniki upravnih enot. »Utrip, ki ga je bilo čutiti pred tem delovnim srečanjem, sporoča, da so načelniki skupina ljudi, ki širijo pozitivno energijo znotraj javne uprave, kar se pozitivno odraža tudi na delo v samih upravnih enotah (UE). Če uspemo ljudi, s katerimi delamo, pritegniti, so izzivi, ki se zdijo še tako težki in neizvedljivi, s skupnimi močmi rešljivi. Posebej bi izpostavil vašo pripravljenost za medsebojno pomoč in kolegialnost, ki ste jo UE zagotavljale pri reševanju obsežnejših zadev, še posebej na področju tujcev. Zaveza ministrstva tudi v prihodnje je, da skupaj oblikujemo boljše rešitve za soočanje z izzivi, ki so pred nami,« je po poročanju vladnega portala gov.si povedal minister ter poudaril izjemen pomen upravnih enot, ki so prvi stik državljanov in pravnih oseb z državo.

Prav na tem srečanju se je načelnikom predstavil tudi novi vodja Službe za upravne enote mag. Mirko Stopar, ki je izrazil željo po konstruktivnem sodelovanju tako z načelniki kot tudi ostalimi zaposlenimi na UE ter napovedal nadaljevanje rednih regijskih delovnih srečanj na terenu. Vodstvo ministrstva je tako načelnike seznanilo tudi s potekom pogajanj glede prenove plačnega sistema in odprave nesorazmerij v osnovnih plačah. Stopar je spomnil, da so krovna pogajanja med reprezentativnimi sindikati javnega sektorja in vladno pogajalsko skupino potekala v začetku tega tedna, nadaljujejo se tudi v ponedeljek, 4. marca 2024, istočasno pa potekajo tudi tako imenovana stebrna pogajanja.

Torej, minister sadi rožice, sestaja se z načelniki upravnih enot, medtem ko predstavnike sindikatov v javni upravi mineva potrpljenje. Ob tem pa beremo praktično enake stavke kot pri pogajanjih vlade s Fidesom. Vse že videno. Čaka nas torej dolga stavka državnih uradnikov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine