1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

ZDA bodo branile Finsko, če bi bilo potrebno

Piše: Damian Ahlin

Potem ko je Rusija 24. februarja začela invazijo na Ukrajino, so odnosi med obrambnima ministrstvoma ZDA in Finske postali pomembnejši kot kdaj koli prej. Joe Biden je v petek v Beli hiši gostil finskega predsednika Saulija Niinistöja, s katerim sta se pogovarjala o tem, kako po Putinovi agresiji okrepiti dvostransko obrambno zavezništvo.

Finska, za Ukrajino druga evropska država z največ kilometri meje z Rusijo, ni članica Nata, vendar je tesno povezana z Atlantskim zavezništvom, po napadu Vladimirja Putina pa Finci vse bolj podpirajo pridružitev tej organizaciji.

Biden in Niinistö sta izrazila solidarnost z ukrajinskim narodom. Vodja demokratov je izjavil, da se je Bela hiša zavezala, da bo Finski pomagala pri obrambi, saj je konflikt v Ukrajini v nekaterih evropskih državah, kot sta Finska in Švedska, sprožil novo zaskrbljenost.

Biden je novinarjem namignil, da bi Finska lahko sklenila tesnejše zavezništvo z Natom kot zdaj: nordijska država kot nečlanica tesno sodeluje z zavezništvom. Tik pred srečanjem pa je tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki zavrnila pojasnilo, ali bodo Združene države podprle finsko članstvo. Na vsakodnevnem srečanju z novinarji je dejala, da se morajo o tem odločiti vse države članice zavezništva.

Ob koncu petkovega novinarskega nastopa voditeljev si je Biden kljub resnosti razmer v svetu drznil šaliti. Spomnil je na svojega predhodnika Baracka Obamo, katerega podpredsednik je bil, in dejal, da je ta menil, da bo svet bolje deloval, če bo v rokah nordijskih držav. Finski predsednik se je nasmehnil in dejal: »Mi nimamo v navadi začenjati vojn.«

VIR:  elpais.com 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine