0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Ukrajinci ne bodo pozabili štirih milijonov mrtvih, ki so umrli zaradi lakote

Piše: Jože Jan

Zamera Moskvi ima v Ukrajini globoke zgodovinske korenine. V veliki lakoti v tridesetih letih prejšnjega stoletja je med prisilno kolektivizacijo kmetij sovjetskega diktatorja Stalina umrlo od lakote štiri milijone Ukrajincev. Novinar angleškega medija BBC se je srečal z nekaterimi preživelimi tistega obdobja.

Po Stalinovih ukazih so komunistični uradniki zasegli hrano in živino in kmetom preprečili, da bi zapustili svoje vasi. Bili so kaznovani, ker so se uprli prisilni kolektivizaciji kmetij. Ukrajina to obdobje imenuje »golodomor« (smrt zaradi lakote). Med 1932 in 1933 je zaradi lakote umrlo okoli štiri milijonov Ukrajincev.

95.letni Petro Mohalat se spominja zimskih dogodkov leta 1932: »Ko je v vas prispela komunistična brigada sem bil star pet let. Babica je otrokom velela, naj se skrijemo. Bilo je strašljivo. Brigada je imela vile in so pobrali vso hrano in živino,« je dejal Petro. Oče je moral oddati vse: kravo, konja, celo vedro.

98-letna Oleksandra Zaharova se spominja velike lakote, obupanega iskanja hrane in obrazov mrtvih. »Spomnim se velike luknje, v kateri so pokopali mrtve,« je za BBC izjavila Oleksandra. »Vse smo izgubili«. Oleksandrin pravnuk Dmitro je služil v ukrajinski vojski na vzhodu države. Zdaj se s svojo enoto pripravlja na obrambo v primeru ruske invazije.

Medtem ko so tudi druge države nekdanje Sovjetske zveze trpele zaradi Stalinove uničujoče kmetijske politike in divje represije, je Ukrajina doživela največjo izgubo življenj. Rusija je vedno zanikala svojo odgovornost pri smrti zaradi lakote štirih milijonov Ukrajincev.

Direktor ukrajinskega inštituta narodnega spomina preteklosti dr. Anton Drobovič je za BBC izjavil, da odgovornost za grozote tistega obdobja ni samo na Stalinu. Represija in prisilna kolektivizacija se ne bi mogla zgoditi brez sodelovanja velikega števila ukrajinskih komunističnih uradnikov. Zdaj vidi v sodobnih poskusih Rusije, da Ukrajini vsili svojo voljo, zaskrbljujoče odmeve sovjetske preteklosti. »Ščitijo Stalina, skrivajo resnico, napadajo nas. Ne priznavajo nas kot neodvisno državo. Zakaj? Ne razumemo, zakaj,« pravi.

Vsi narodi vedo, da je spomin močno orožje. Zgodba o golodomorju je osrednjega pomena za idejo Ukrajine kot državi, ki kljubuje ruski prevladi. 

Vir: BBC, Združeno kraljestvo

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine