0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Etnično čiščenje na severu Etiopije

Piše: Damian Ahlin

Varnostne sile regije Amhara in oblasti Zahodnega Tigraja so zagrešile vojne zločine nad civilisti, v novem poročilu ugotavljata Amnesty International (AI) in Human Rights Watch (HRW).

Varnostne sile v severni etiopski regiji Amhara in njihovi partnerji izvajajo kampanjo etničnega čiščenja v regiji Tigray, zlorabe pa so enake vojnim zločinom in zločinom proti človečnosti.

Oblasti v zahodnem Tigraju in njihovi zavezniki so zagrešili tudi poboje in druge vojne zločine nad amharskimi civilisti, sta navedli organizaciji za človekove pravice.

Od začetka vojne v Tigraju novembra 2020 varnostne sile Amhare izvajajo neprestano kampanjo etničnega nasilja, da bi Tigrajce v zahodnem Tigraju prisilile v beg z domov.

Po preiskavi AI in HRW so se ti zločini dogajali s soglasjem in morda celo neposrednim sodelovanjem zveznih varnostnih sil. Vendar pa tako etiopske zvezne sile kot organi Ahmara zanikajo obtožbe o etničnem čiščenju.

Po pogovorih z več kot 400 ljudmi ter analizi zdravniških poročil, satelitskih posnetkov, videoposnetkov in fotografij sta nevladni organizaciji med drugim dokumentirali zlorabe, grožnje, uboje, skupinska posilstva, samovoljne množične aretacije, ropanje, prisilno razseljevanje in zavračanje humanitarne pomoči.

Zaradi tega je bilo več deset tisoč Tigrincev pregnanih s svojih domov ali pa so pobegnili. Obe organizaciji menita, da je na tisoče Tigrincev še vedno pridržanih v življenjsko nevarnih razmerah. Vendar pa osrednja vlada omejuje dostop do regije in neodvisnih preiskav, kar v veliki meri prikriva številne kršitve človekovih pravic.

Organizaciji za človekove pravice sta od etiopske vlade zahtevali, da humanitarnim organizacijam zagotovi takojšen in trajen dostop do Tigraja, izpusti vse samovoljno pridržane ter preišče in kazensko preganja odgovorne za zlorabe.

Poleg tega so strani v oboroženem spopadu pozvali k sklenitvi sporazuma, ki bi vključeval napotitev mednarodnih mirovnih sil pod vodstvom Afriške unije -AU- na območje zahodnega Tigraja, da bi zagotovili zaščito vseh skupnosti pred zlorabami.

Zahodni Tigraj je rodovitno območje, ki je dva tedna po izbruhu vojne leta 2020 prešlo pod nadzor etiopske zvezne vojske in z etiopsko vlado povezane milice Amhara. Vojna se je začela 4. novembra 2020, ko je etiopski premier Abiy Ahmed ukazal ofenzivo proti vladajoči Tigrajski ljudski osvobodilni fronti -TPLF- kot odgovor na napad na zvezno vojaško oporišče in po stopnjevanju političnih napetosti.

Po podatkih ZN potrebuje humanitarno pomoč približno 5,2 milijona ljudi v Tigraju ter sosednjih regijah Amhara in Afar. Poleg tega je bilo ubitih na tisoče ljudi, približno dva milijona pa jih je moralo zaradi nasilja zapustiti svoje domove.

 

VIR:   DeutscheWelle 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine