Piše: L. B.
Včeraj, 21. septembra 2021, je v Hotelu Slon potekal dogodek Britansko-slovenske gospodarske zbornice z naslovom Čaj z razlogom: Podnebne spremembe – »neto-nič«, kjer so govorci razpravljali o poslovnih priložnosti, ki izhajajo iz okolijsko prijaznih strategij. Dogodek sta podprli Nova KBM in Združenje bank Slovenije.
Zbrane je najprej nagovorila direktorica Britansko-slovenske gospodarske zbornice, ga. Barbara Uranjek, ki je na podjetja apelirala, naj trajnostna načela vključijo v svoje strategije in poiščejo nove priložnosti, ki iz tega izhajajo. Zbornica se je pridružila globalni kampanji #ChambersUnite for a #GreenerFuture, ki so jo otvorili s pohodom na Triglav in si ogledali še izginjajoči triglavski ledenik.
Združeno kraljestvo letos novembra gosti podnebni vrh Združenih narodov. Tiffany Sadler, britanska veleposlanica v Sloveniji je povedala: »Konferenca COP26, ki bo novembra 2021 v Glasgowu, bo združila vlade, podjetja in civilno družbo – eden njenih poglavitnih ciljev pa bo ukrepanje za zmanjševanje emisij, mobilizacija finančnega sektorja in krepitev odpornosti proti posledicam podnebnih sprememb.« Nato je dodala: »Nedavno poročilo Mednarodnega panela o podnebnih spremembah (IPCC) je jasno izpostavilo, da bodo posledice uničujoče, če se ne odzovemo nemudoma. Podjetja imajo pri tem lahko ključno in odločujočo vlogo, saj se lahko vključijo v kampanjo Združenih narodov ‘Race to Zero’, podpirajo prehod na zelene energetske vire, investirajo v okolju prijazen transport ter usmerjajo finance v zelene investicije in še veliko drugega.«
Partner posveta je bila Nova KBM, katere predsednik uprave John Denhof je predstavil poudarke ESG strategije, ki so jo v banki sprejeli letos, delo odbora Climate Change & Sustainability Committee, izkušnje in primere dobrih praks.
V panelni razpravi so sodelovali ga. Stanislava Zadravec Caprirolo, direktorica Združenja bank, g. John Denhof, direktor in predsednik uprave Nove KBM, dr. Robert Golob, predsednik uprave Gen-I in g. Sibil Svilan, direktor SID banke. Razprava se je razvila okrog vprašanja, kako doseči zavezo »neto-nič«, panelisti so se strinjali, da so osnove postavljene dobro: pravila, taksonomija in finančni instrumenti.
Britansko-slovenska gospodarska zbornica bo z »zeleno« obarvanimi aktivnostmi intenzivno nadaljevala vse do podnebnega vrha Združenih narodov, podjetja pa imajo med drugim priložnost, da preko Zbornice podajo svoje predloge in pričakovanja od držav sodelujočih na podnebni konferenci.