0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Katero vino za špricar?

Piše: J. S. 

V vročih dneh se marsikomu prileže najbolj osnovni koktejl – mešanica (belega) vina in mineralne (gazirane) vode. Navadno v razmerju pol-pol, a v hujši vročini je prav, da je razmerje 1:2 v korist vode. 

Ne, ni enako mešati vino z navadno vodo ali pa s slatino. Slednja daje poseben čar in osvežitev. Paziti moramo, da slatina nima premočnega priokusa, ki bi zadušil lastnosti vina. Zato priporočajo pri Radenski predvsem znameniti petanjski vrelec, ki pa ga je težje dobiti v trgovini, saj ga ne prodajajo niti nekateri največji hipermarketi. Češ, zanj ni zanimanja. In še to: petanjskega vrelca nikoli ne boste dobili v plastenki – vedno samo v pravi steklenici. Samo pogledati morate, kaj piše na etiketi. Kot pravijo prleški vinarji, ni pravega špricarja brez petanjskega vrelca. Nasploh pa se priporoča ohlajena slatina v steklenici in ne v plastenki, katerokoli boste že pili. Nekdaj pa so namesto slatine uporabljali sodavico – navadno vodo, ki so jo s pomočjo sifona kar sproti “opremili” z ogljikovim dioksidom.

Kaj pa vino? Ker je vina iz buteljke, sploh vrhunskega, škoda za špricer, to ne pomeni, da je za špricer dobra vsaka “kislica”. A to je navsezadnje stvar okusa. Velikokrat se zgodi, da kakšni bolj ljubiteljski vinogradniki pridelajo kakšno namizno vino, ki se zelo dobro ujame s slatino, čeprav ga samega ne bi bili. Ampak če smo že pri vinu, se priporoča suho belo vino, najraje mešane sorte (več vrst) z visoko stopnjo kisline. V trgovini najdete zagotovo sebi primernega, potrošniki bodo najraje posegali po haložanu, ljutomerčanu, jeruzalemčanu, pa seveda ne pozabimo Puklavčeve “Zlate kapljice” … Kar pa ne pomeni, da vam tudi Primorci ne bodo ponudili nekaj dobrega, denimo polsuhega šentjanževca iz Goriških Brd, ki pa ga ne smemo zamenjati z radgonskim janževcem. Čeprav je ime praktično isto in se navezuje na sv. Janeza evangelista – Štajerci na njegov godovni dan (27. december) blagoslavljajo vino v cerkvah. Nekateri prisegajo na sortna vina, zlasti na laški rizlink, šipon, na Primorskem pa na malvazijo. Precej manj je sicer zanimanja za špricar z rdečim vinom.

In seveda, oboje dobro ohladite. Pa na zdravje! Seveda pa ne pretiravajte: kombinacija alkohola in gazirane vode ima lahko celo več neprijetnih stranskih učinkov od samega pretiranega pitja vina. Če pa greste za volan, si raje privoščite šoferski špricer: slatina in malinovec.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine