5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite intervju z Markom Balažicem, predsednikom Slovenske ljudske stranke: “Če želimo naprej, moramo v poletje. To pomeni, da moramo bistvene pridobitve slovenske pomladi nadgraditi”

Piše: Gašper Blažič

Pogovarjali smo se z Markom Balažicem, ki je pred letom dni postal predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS). Velja za predstavnika mlade generacije politikov, ki se kljub temu, da je SLS zunaj parlamenta, redno odziva na aktualno dogajanje.

DEMOKRACIJA: Kmalu bo minilo leto dni, odkar ste bili izvoljeni za predsednika Slovenske ljudske stranke, ki ima še vedno veliko županov iz svojih vrst, čeprav je že nekaj časa zunaj parlamenta. Kako bi ocenili obdobje leta dni, odkar vodite stranko?

Balažic: Kot je dejal dr. Matej Avbelj, se je generacija z vseh strani političnega prostora, ki je pomagala pri osamosvojitvi in demokratizaciji, izčrpala. Tudi v SLS. Zato je bilo treba najprej opraviti menjavo generacij in zastaviti nekatere stvari na novo. Nekdanji predsednik Borut Pahor mi je ob enem od pogovorov dejal, da mu moja pozicija budi precej nostalgije. Ko je prevzemal tedanje Socialne demokrate, so imeli ti v javnem mnenju 1,7 odstotka podpore, napovedal pa je, da bodo v roku 10 let vodili vlado, kar se je tudi uresničilo. Sam sem si postavil podobne cilje. Za začetek je treba zdravo pamet in posluh za težave slehernika vrniti v parlament ter na podlagi dobrih idej in dobrega dela rasti naprej. Ob pogoju, da imamo vedno pred očmi dobro posameznika in spoštovanje njegovega dostojanstva.

Med uspehi bi izpostavil, da smo na prvih volitvah pod mojim vodstvom osvojili največ županskih mest na lokalnih volitvah, dobro stojimo tudi v državnem svetu. V predsedniški kampanji je SLS Anžeta Logarja podprla že v prvem krogu, ko je bilo to še nepopularno, zaradi mestne svetnice Tine Bregant v Ljubljani govorimo o zdravstvu in kanalu C0, peticijo nizjidavki.si je podpisalo več kot 5000 ljudi itd. Se je pa ob popolni ignoranci oblasti do težav kmetov pokazalo, kako pomembno je, da imajo ti svojega sogovorca v državnem zboru. Kmečki protesti so se očitno lahko zgodili šele ob nekmečkem predsedniku SLS (smeh).

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine