0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

V Čepovanu hitijo s pokrivanjem streh

Piše: C. R., STA

V Čepovanu in Lokovcu, ki ju je 25. julija prizadel orkanski veter, hitijo s pokrivanjem poškodovanih streh na stanovanjskih hišah. Težave imajo le v podjetju Gonzaga, ki je bilo močno prizadeto. Proizvodna hala je še vedno prekrita s ponjavo, saj so težko pridobili zadostno količino strešnikov.

Tehnični direktor podjetja Gonzaga Tomaž Murovec je za STA danes povedal, da so se v ponedeljek na delo vrnili zaposleni. Prvi dan so predvsem čistili prostore, v torek so delno zagnali proizvodnjo, prostori pa so še vedno pokriti s polivinilom. Repromaterial iz odkritega skladišča so preselili v najet šotor, ki so ga postavili na dvorišču, sedaj pa jih čaka pregled vseh zalog polizdelkov in izdelkov, ki jih bo treba očistiti ali zavreči.

Murovec je povedal, da bodo streho podjetja začeli predvidoma prekrivati pred koncem meseca. Doslej znana in ocenjena škoda znaša 620.000 evrov, vendar dnevno odkrivajo še kakšne manjše poškodbe, ki so jih prej spregledali.

Predsednik krajevne skupnosti Čepovan in poveljnik tamkajšnjega prostovoljnega gasilskega društva Adrijan Kofol je za STA povedal, da je bilo v kraju poškodovanih okrog 30 stanovanjskih hiš in drugih objektov. Vse so uspeli zaščititi pred dežjem, povsod pa že hitijo tudi s prekrivanjem in gradnjo novih ostrešij. Zaradi poškodb pa ni bilo potrebno izseliti nikogar.

Do začetka novega šolskega leta bodo uredili tudi nadomestne prostore tamkajšnjega vrtca. Novo šolsko leto se bo po njegovih besedah lahko za malčke in šolarje tako normalno začelo.

Danes si je Čepovan ogledal novogoriški župan Samo Turel in pohvalil prizadevnost samih krajanov, tamkajšnjih gasilcev in pripadnikov civilne zaščite. V imenu občine je obljubil pomoč pri opremi prostorov vrtca, saj bo potrebno zamenjati nekaj opreme, ki jo je zmočil dež ob odkriti strehi.

Če so stanovanjski objekti delno rešeni, pa čaka gasilce in domačine še nekaj dela pri urejanju okolice. Kot je povedal Kofol, je na širšem območju Čepovana še vedno več podrtih dreves, ki jih je treba odstraniti. Pregledati bodo morali tudi vse gozdne in predvsem požarne poti, saj je po gozdu precej podrtih dreves, ki onemogočajo prehode ob morebitnih intervencijah.

Na novogoriški občini ob tem pozivajo vse, ki jim je neurje poškodovalo objekte, da izkoristijo možnost prijave škode, rok za prijavo je 21. avgust. Občani lahko škodo prijavijo na obrazcu 4 – Ocena delne škode na stavbah, povzročene po naravni nesreči, ki jim je na voljo na spletni strani novogoriške občine, na recepciji novogoriške občine in na sedežu Krajevne skupnosti Čepovan.

Čepovan in bližnje kraje je 25. julija zjutraj prizadel vrtinčast veter, ki je v nekaj minutah povzročil pravo katastrofo. Poškodovana je bila večina objektov na območju, zaradi orkanskega vetra je brez strehe v Čepovanu ostalo okoli 25 objektov, v Lokovcu še dodatnih deset. Območje je začasno ostalo brez električnih povezav, motene so bile tudi cestne povezave.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine