2.8 C
Ljubljana
sobota, 16 novembra, 2024

Zreče, občina z močnim gospodarstvom in prepoznavnim turizmom

Piše: Andraž Grad

Zreče so pohorska občina s približno 6.500 prebivalci, ki živijo na 67 kvadratnih km v šestih krajevnih skupnostih. So gospodarsko uspešna občina s 4.400 delovnimi mesti in gospodarskim obratom okrog 450 milijonov evrov. Poleg industrije pomembno vlogo predstavlja turizem, saj spada občina med prepoznavna turistična območja v Sloveniji. O razvoju občine smo se pogovarjali z županom Borisom Podvršnikom.

Demokracija: Gospod župan, za začetek nam povejte, kateri so ta čas glavni projekti, ki se izvajajo v občini?

Podvršnik: Udejanjamo več kot 90 projektov. Ta čas je najzahtevnejši trimilijonski projekt 12,5 kilometra sekundarnih kanalizacij, ki jih moramo v Zrečah dograditi. Na Stranicah poteka modernizacija vodovodnega omrežja in graditev nove kotlovnice na biomaso. Na Skomarju se rekonstruira 1,2 km cestnega odseka, na Padeškem vrhu pa se modernizira 350 metrov ceste. Letos začenjamo tudi s komunalnim urejanjem naselja v Zrečah, kjer želimo skupaj s partnerji ponuditi novih 22 parcel za družinsko gradnjo. Ta čas končujemo tudi stanovanjski objekt s šestimi neprofitnimi stanovanji. Obnovili bomo cestne odseke v Dobrovljah in na Resniku, več sredstev pa bomo namenili tudi za vzdrževanje drugih cest. Začenjamo tudi triletni projekt prizidkov k vrtcu. Nadaljujemo z aktivnostmi projekta Pohorka. S partnerji razvijamo novi doživljajski park za mlade na Rogli. Urejamo tudi dokumentacijo za nov kulturni center v mestu. Širili pa bomo tudi industrijsko cono …

Župan Boris Podvršnik: »Z zdajšnjo vlado odlično sodelujemo.«

Demokracija: Kakšen je gospodarski razvoj občine in katera so glavna podjetja?

Podvršnik: Razvoj se je intenziviral v 20. letih prejšnjega stoletja s prihodom železnice in z industrijskim kovaštvom ter kasneje z drugimi podjetji v Zrečah in na Stranicah. Skupaj s šestimi avtorji izdajamo publikacijo glavnih industrialcev, ki so začetniki razvoja v Zrečah med vojnama. Po vojni se je občina začela še hitreje razvijati, kar je privedlo do splošnega razvojnega preboja. Največje podjetje predstavlja skupina UNIOR, ki ima svoja podjetja tudi drugje po Sloveniji in Evropi ter celo na Kitajskem. Potem je tu še uspešno podjetje GKN Driveline Slovenia, ki izdeluje homokinetične zglobe, in pa podjetje Weiler, ki je nastalo z združitvijo našega Cometa in mariborskega Swatyja. Tu so še druga uspešna podjetja, na primer Marovt in Wravor v naselju Stranice, in številna uspešna logistična, prevozniška podjetja s skupaj več kot 400 tovornjaki. Tako da predstavljajo Stranice gotovo enega najpodjetnejših krajev. Je pa res, da je občina postala že premajhna za naše gospodarstvo, zato naša podjetja širijo svoje dejavnosti tudi v druge občine.

Demokracija: Kaj nam lahko poveste o turizmu v Zrečah?

Podvršnik: Občini daje pomemben utrip tudi turizem, ki se je začel razvijati v 70. letih prejšnjega stoletja, danes pa ga razvijamo predvsem v zdraviliškem centru Terme Zreče in v zimsko-letnem rekreacijskem centru na Rogli. Uvrščajo nas med prvih šestnajst najprepoznavnejših turističnih občin v Sloveniji. V prejšnjih letih smo imeli v obeh centrih do tristo tisoč prenočitev letno. Lani se je zaradi epidemije to število zmanjšalo na nekaj več kot dvesto tisoč, smo pa tudi zaradi turističnih bonov ieli precejšen obisk domačih gostov, tujih je bilo seveda manj, pa vendar lahko glede na razmere govorimo o uspešnem turističnem letu. Smo tudi nosilna občina destinacije Rogla-Pohorje, ki jo razvijamo skupaj s sosednjimi občinami Slovenske Konjice, Oplotnica in Vitanje.

Občini daje pomemben utrip tudi turizem, ki se je začel razvijati v 70. letih prejšnjega stoletja, danes pa ga razvijamo predvsem v zdraviliškem centru Terme Zreče. (foto: občina Zreče)

Demokracija: Morda velja izpostaviti tudi Pot med krošnjami na Rogli.

Podvršnik: Gre za rezultat sodelovanja pri snovanju strategije Pohorje NATREG 20–30, ki smo jo skovali skupaj z Zavodom za varstvo narave in številnimi drugimi deležniki. Naravovarstveniki so nas namreč seznanili tudi z Bavarskim gozdom v Nemčiji, kjer je bil narejen prvi podoben projekt. Po več letih priprav in prepričevanja investitorjev nam je projekt uspel, v prvem letu pa je imel kar 220.000 obiskovalcev. S same poti lahko vidimo skoraj vso Slovenijo od Savinjskih Alp, Triglava in Snežnika, Gorjancev pa do Medvednice na Hrvaškem in Visokih Tur v Avstriji. Obiskujejo nas številne družine in šole, saj gre za unikatno pot s poučnimi vsebinami s področja geografije in narave.

Demokracija: Kaj nam lahko poveste o medgeneracijskem centru v Starih Zrečah?

Podvršnik: Razvijamo ga že nekaj let. Gre za mreženje med mladimi in starejšo populacijo. Tam se družijo tudi naši umetniki, upokojenska in humanitarna društva.

Demokracija: Kako sodelujete z zdajšnjo vlado?

Podvršnik: Iz lastnih izkušenj ugotavljam, da imajo desne vlade več posluha za občine, pri levih pa je obratno. Prejšnje vlade niso imele posluha za občine, ki so bile izrazito podhranjene. S povečanjem primerne porabe in z vrnitvijo sredstev z 21. oz. 23. čl. ZFO, teh šestih odstotkov, ki so nam prej bili odvzeti, se je situacija v investicijskem smislu bistveno izboljšala. V tem mandatu pri projektih v vrednosti deset milijonov evrov, ki jih sedaj končujemo, bomo dobili več kot 3,2 milijona državnih in evropskih sredstev. Prav tako smo ponosni, da bodo 19. marca potekale pri nas športne igre stranke SDS. Še posebej sem vesel, da gostimo stranko SDS in da nas je izbrala za nosilce tega dogodka. Z zdajšnjo vlado odlično sodelujemo. Upam, da bo na volitvah dobila zadostno večino za sestavo nove vlade.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine