Piše: Maruša Opeka
Na seji Vlade RS 15. februarja je bila sprejeta Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024.
Po besedah ministrstva naj bi uredba urejala potrebe pacientov, se osredotočala na krajšanje čakalnih dob in izboljševala dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav.
Organizacija po uredbi
»Z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika,« so zapisali na resornem ministrstvu. Da bi razbremenili zdravnike in izboljšali oskrbo bolnikov, se je ministrstvo odločilo tudi za optimizacijo mreže urgentnih centrov in preoblikovanje mreže nujne medicinske pomoči. Urgentni centri so vzpostavljeni v Brežicah, Celju, Izoli, Jesenicah, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu, Slovenj Gradcu, Trbovljah in na Ptuju. Satelitski urgentni centri (SUC) pa so z uredbo določeni v zdravstvenih domovih Kočevje, Postojna, Tolmin, Sežana, Idrija, Ilirska Bistrica, Šmarje, Sevnica, Kranj, Velenje, Litija, Črnomelj, Škofja Loka, Domžale ter skupaj v zdravstvenih domovih Ivančna Gorica in Grosuplje. V SUC naj bi izvajali triažo in opazovanje v obsegu po en tim. »Z vzpostavitvijo satelitskih urgentnih centrov bodo akutno bolni prejeli hitrejšo oskrbo,« so prepričani na ministrstvu, »po drugi strani pa na ta način razbremenjujemo urgentne centre, ki so namenjeni življenjsko ogroženim pacientom. Satelitski urgentni centri bodo kadrovsko in tehnično opremljeni za zagotavljanje hitre in kakovostne nujne obravnave pacientov bliže domu.«
Tako imenovani srečevalni sistem, kot ga predvideva uredba, naj bi zagotovil hitre odzive nujnih reševalnih vozil in razbremenil dežurnega zdravnika, ki bo odslej na teren odšel le takrat, ko bo to zahtevalo stanje pacienta. »Intervencije bo izvajal skupaj z diplomiranim zdravstvenikom v vozilu urgentnega zdravnika. S tem bo večja tudi njegova razpoložljivost v ambulanti,« določila uredbe razlagajo pristojni.
Protest v Kamniku
V namere uredbe o boljši dostopnosti zdravstvenih storitev pa ne verjamejo v Kamniku. Nujna medicinska pomoč Kamnik deluje na celotnem območju občin Kamnik in Komenda, skupaj torej na 300 km² velikem območju. Lokalne ceste so v večjem delu speljane tudi po dokaj zahtevnih hribovitih območjih. V občinah živi skoraj 37.000 prebivalcev. Na območju občin sta dva domova za starejše in CIRIUS Kamnik (otroci in mladostniki tudi na ventilatorjih), poseben poudarek pa je tudi na Poslovni coni Komenda, kjer je zaposlenih več kot 4000 oseb. Po protestu pred Zdravstvenim domom dr. Julija Polca v Kamniku 19. februarja, na katerem se je zbralo več kot 600 občanov, so direktor ZD Kamnik Sašo Rebolj, župan občine Komenda Jurij Kern in župan občine Kamnik Matej Slapar na ministrico Valentino Prevolnik Rupel naslovili javno pismo, v katerem so jasno izrazili svoje nestrinjanje s sprejeto uredbo. Od ministrice so zahtevali, da jo prekliče in novi sistem organiziranja nujne medicinske pomoči Kamnik uskladi z vsemi deležniki, tudi na lokalni ravni. »Resno se sprašujemo, kako se bo čas intervencije skrajšal glede na to, da se bo šele pozneje presodilo, ali je zdravnik potreben ali ne. Bo do prihoda zdravnika že prepozno? Zakaj Kamnik ni vključen v tako imenovani sistem SUC?« se sprašujejo v javnem pismu. Presenečeni so, da so na seznamu SUC zdravstveni domovi, ki pokrivajo mnogo manjšo površino, kot jo obsegata občini Kamnik in Komenda, kot tudi zdravstveni domovi, ki pokrivajo mnogo manjše število prebivalcev v primerjavi z omenjenima občinama, kjer je v času turistične sezone navzočih večje število turistov. »Od najbolj oddaljene točke v občini Kamnik je Kamnik oddaljen skoraj 30 km, zato si je nemogoče predstavljati, da za tako oddaljena naselja oz. njihove prebivalce predvidena sprememba organiziranosti nujne medicinske pomoči ne bi predstavljala težav za SUC Domžale,« razložijo. Pravijo, da SUC v Domžalah nikakor ne nasprotujejo, a se jim vseeno zdi, da zaradi geografske raznolikosti in številčnosti prebivalcev potrebam njihovih občin ne bo zadostoval. Na ministrstvo naslavljajo še veliko vprašanj glede samih nalog SUC, kdaj bodo vzpostavljeni, kakšna bo njihova vloga pri zmanjšanju pritiskov na urgence slovenskih bolnišnic in na podlagi katerih strokovnih izhodišč je bila predvidena reorganizacija.
Dosegli dogovor
Po vseh vprašanjih in skrbeh je 28. februarja iz Kamnika prišla dobra novica, da sta župana Kern in Slapar ter direktor ZD Kamnik Rebolj s predstavnikoma ministrstva, državnim sekretarjem Denisom Kordežem in pristojnim za področje nujne medicinske pomoči Darkom Čandrom podpisala pisni dogovor. V sprejetih in podpisanih sklepih sestanka je zapisano, da je enota v kamniškem zdravstvenem domu dolgoročno prepoznana kot strateška točka za izvajanje nujne medicinske pomoči s stalno navzočim zdravnikom (24 ur, vse dni v tednu) na območju občin Kamnik in Komenda, dobili pa so tudi zagotovilo, da bo vključenost omenjene enote nujne medicinske pomoči navedena tudi v prilogi spremenjenega pravilnika o službi nujne medicinske pomoči, ki bi bil predvidoma lahko sprejet do začetka poletja. Župan Slapar je ob podpisu dejal: »Ponavljam, človek se po tem, ko ga piči kača, boji zvite vrvi, in letošnja sprememba uredbe je bila načrtovana že večkrat, prvič leta 2015, nato 2022. Prebivalci Kamnika in Komende smo bili tudi tokrat pretreseni, da Kamnik ni bil prepoznan kot satelitski urgentni center. Pa vendar smo danes dobili zagotovilo, da bo Zdravstveni dom dr. Julija Polca v Kamniku ostal strateška točka, kjer bo zdravnik navzoč 24 ur na dan, sedem dni v tednu, in to dolgoročno. To smo danes zapisali in verjamem, da bo ta sklep zapisan tudi v pravilniku o službi nujne medicinske pomoči. Zadovoljni smo, da je bila ta odločitev danes sprejeta, saj bo krepila mrežo nujne medicinske pomoči, ki pri nas v Kamniku odlično deluje, in bo to hkrati temelj za nadgradnjo in razvoj delovanja urgence pri nas.«
Poudarjen stavek:
Ministrstvo z uredbo optimizira mrežo urgentnih centrov in preoblikuje mrežo nujne medicinske pomoči.
V Kamniku so dosegli, da je njihova enota dolgoročno prepoznana kot strateška točka za izvajanje nujne medicinske pomoči s stalno navzočim zdravnikom na območju občin Kamnik in Komenda.