0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Občina, kjer se gradi Hiša generacij

Piše: Petra Janša

Minuli četrtek sva se s fotografinjo odpeljali v Poljansko dolino, o kateri je pisatelj Ivan Tavčar zapisal: »Vsak letni čas je tukaj po svoje lep. Prav gotovo pa je bilo tukaj najlepše takrat, ko je pomlad s svojim krilom plavala nad dolino. In če je v Poljanski dolini lepa pomlad, tedaj je malo kje lepše.«

Milan Čadež, član IO SDS, je že četrti mandat župan občine Gorenja vas – Poljane, med letoma 2008 in 2011 pa je bil tudi poslanec v državnem zboru. Kot pravi, danes zelo dobro sodeluje s poslancem SDS iz Poljanske in Selške doline Žanom Mahničem, saj sta v te kraje pripeljala veliko investicijskega denarja. In prav o investicijah ter načrtih do konca mandata je minuli četrtek tekla beseda. Z županom smo si dokončane projekte in projekte, ki jih še gradijo, ogledali tudi na terenu.

Občina z največjo rodnostjo

Občina Gorenja vas – Poljane ima okoli 7.700 prebivalcev in je občina z največjo rodnostjo v Sloveniji. Poljanska dolina je dajala navdih pisateljem in umetnikom. Poljane so rojstni kraj pisatelja Ivana Tavčarja ter slikarske in rezbarske rodbine Šubic, v Dolenčicah pa se je rodil slikar Anton Ažbe. V občini veliko stavijo na turizem, ponašajo se z blagovnimi znamkami, kot sta Blegoš in Stari vrh, označene in urejene so številne pohodne in kolesarske poti, ki ponujajo užitke v vseh letnih časih in čudovit razgled na okoliške hribe, utrdbe Rupnikove linije, ostanki najatraktivnejše vojaško-zgodovinske gradbene dediščine, pa so prav v Poljanski dolini najbolj ohranjene in primerne za raziskovanje. Letošnji občinski proračun je približno 11,3 milijona evrov, polovica tega denarja je namenjena investicijam. Kot pravi župan, je bil z odnosom odhajajoče vlade do občin zadovoljen, saj so med drugim dobili višjo povprečnino. »Imamo podpisano tudi odločbo ministrstva za kulturo za financiranje graditve novega kulturnega doma v Poljanah, ministrstvo za zdravje pa je podpisalo odločbo o sofinanciranju dveh novih zdravstvenih ambulant v naši zdravstveni postaji. Čakamo le še na pogodbi o sofinanciranju omenjenih ministrstev,« pripoveduje župan.

Hiša generacij Gorenja vas

Državna sredstva so prejeli tudi za Hišo generacij, na katero so zelo ponosni. (Foto: Veronika Savnik)

Državna sredstva so prejeli tudi za Hišo generacij, na katero so zelo ponosni. Gre za obnovo objekta stare šole, kjer bodo zagotovili šest mest za dnevno varstvo starejših in 16 začasnih namestitev za starejše. Objekt bo na zunaj ohranil podobo stare hiše, kakršna je bila nekoč. Investicija v višini 1,4 milijona evrov napreduje skladno z načrti, in kot pravi župan, je v sklepni fazi izvedbe, saj potekajo že zaključna dela na fasadi. Konec aprila letos so za ogrevanje objekta zvrtali vrtino za toplotno črpalko. Dela napredujejo tudi v notranjosti, izdelani so talni estrihi, izvajajo se slikopleskarska dela, položiti morajo še keramiko. »Ime smo izbrali zaradi tega, ker je bila v tem objektu od 1886 in do 1971 osnovna šola v Gorenji vasi in skozi ta objekt je šlo veliko generacij. Zgrajena je bila v času Avstro-Ogrske in moja želja je, da se stari objekti ohranijo, statično in energetsko sanirajo in da jim damo novo vsebino, kar nam je s tem projektom zanesljivo uspelo,« poudari župan. Tako je bila konec novembra 2020 z ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti podpisana pogodba o sofinanciranju iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v višini 1,4 milijona evrov oziroma 100-odstotno za upravičene stroške projekta. »Gradbeno dovoljenje je bilo že pridobljeno, izvajalec del je bil izbran maja lani. Slovesen podpis gradbene pogodbe je bil mesec dni kasneje, pri čemer sta bila navzoča minister Janez Cigler Kralj in državni sekretar Žan Mahnič.«

Urejanje vaškega jedra Poljan

V Poljanah urejajo vaško jedro. Na lokaciji po drugi svetovni vojni porušene baročne cerkve so našli ostanke starejše gotske cerkve in naselbin iz romanske dobe. (Foto: Veronika Savnik)

Novogradnja prizidka vrtca Agata pri Osnovni šoli Poljane je v višini 280.546 evrov sofinanciral Eko sklad, saj je prizidek vrtca zasnovan kot skoraj ničenergijski objekt po sistemu energetske varčne oziroma pasivne gradnje. Sredstva v višini 760.813 evrov je prispevalo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, 1,5 milijona evrov pa občina Gorenja vas – Poljane. Končna vrednost investicije je 2.527.000 evrov. Vrtec so slavnostno odprli 19. aprila letos.

Za zgraditev vrtca Agata v Poljanah je občina prejela 730.000 evrov državnih sredstev. (Foto: Veronika Savnik)

V Poljanah poteka tudi urejanje vaškega jedra. Kot smo lahko videli, so na lokaciji po drugi svetovni vojni porušene baročne cerkve našli ostanke starejše gotske cerkve in apside ter ostanke naselbin iz romanske dobe. Okrog obeh cerkva je bilo pokopališče, na katerem so našli 252 grobov, in sicer znotraj baročnih temeljev 63, od tega jih je 56 starejših od gotske cerkve, zato bodo analizirali starost okostij. Sledi romanske cerkve, ki segajo v 11. stoletje, arheologi še preiskujejo, v pripravi so tudi različne prezentacije. Konec aprila so arheologi izvajali vodene oglede najdišča za osnovnošolce, zdaj pa bodo vodeni ogledi tudi za širšo javnost. Prav tako so Poljane protipoplavno uredili.

Vodovod Lučine in Hlavče Njive

V občini so pridobili nepovratna sredstva za graditev vodovodov Lučine–Todraž in Zarobar–Hlavče Njive v višini 1,5 milijona evrov, od tega je 85 odstotkov evropskih in 15 odstotkov državnih sredstev, kar je dobra polovica celotne vrednosti investicije. Na celotnem sistemu Lučine je vkopan že skoraj ves vodovod, dela intenzivno napredujejo v Prelesju, kjer gradijo zadnji krak povezave od lokalne ceste na vodohran Prelesje. Sočasno urejajo tudi lokalno cest Lučine–Prelesje, v katero je vkopan vodovod, tako da jo bodo razširili in uredili povsem na novo. Na novo bo urejena tudi celotna cesta v Brebovnici po dolini miru vse do regionalne ceste. Deloma so to že izvedli, preostanek pa se bo uredili v tem mesecu. V Brebovnici potekajo tudi priprave na izvedbo še zadnjega, najzahtevnejšega kraka za tlačni vod čez strmo brežino Brebovnica–Lučine.

Dela na območju Suša–Brda

Dela napredujejo tudi na območju Suše, kjer je končan zahteven podboj pod potokom. Intenzivno poteka vkop vodovoda na celotnem odseku Petelinov grič na Brdih do Hlavčih Njiv. Na odseku zajetja Zarobar–Suša potekajo zaključna dela vzpostavljanja zemljišč v prvotno stanje.

Most Gorenja vas

Graditev mostu čez Soro v Gorenji vasi intenzivno napreduje. (Foto: Veronika Savnik)

Julija lani so se začela pripravljalna dela za graditev novega mostu čez Soro v Gorenji vasi, ki bo nadomestil močno dotrajani most na regionalni cesti ob gorenjevaškem krožišču. Izbrani najugodnejši izvajalec del, podjetje Mapri, d. o. o., iz Ljubljane je 27. maja lani z investitorjem Direkcijo RS za infrastrukturo podpisal gradbeno pogodbo v vrednosti 907.338 evrov. Graditev mostu intenzivno poteka. 28. februarja letos je bilo izvedeno betoniranje, vgradili so 260 m³ betona, sledi zasipanje opornih kril in napenjanje povezovalnih jeklenic. Kot smo se lahko prepričali, zdaj poteka izvedba robnih vencev in pločnikov čez most, sledi še hidroizolacija, asfaltiranje in montaža ograj.

Sanacije ceste Trebija–Sovodenj

Po letu dni sanacije 1,4 km dolgega odseka ceste Trebija–Sovodenj s sanacijo zidov in brežin dela v vrednosti 4,6 milijona evrov lepo napredujejo. Doslej je bilo postavljenih več kot 400 metrov podpornih zidov, vse do Fužinskega klanca. Kot pravi župan, je bilo letos v zgornjem delu pod Hobovšami že asfaltiranih dodatnih 200 metrov ceste, napreduje tudi urejanje brežin na niže ležečih odsekih. Sredi marca je bil porušen most na Fužinah, zdaj pa postavljajo podporni zid ob prihodnjih mostnih krilih. Rok za izvedbo vseh del prvega dela se izteče septembra 2022.

Obnova ceste Lučine–Suhi Dol

Prav tako urejajo dober kilometer in pol dolge regionalne ceste na odseku Lučine–Suhi Dol. Vrednost del je dobrih 900.000 evrov. Občina Gorenja vas – Poljane pripeva 63.000 evrov za pločnik in javno razsvetljavo. Prvih 300 metrov je bilo grobo asfaltiranih pred novim letom, gradijo pa že zadnje podporne zidove nad in pod cesto do zaključka prvega odseka. Na drugem, 500-metrskem odseku se izvaja širitev in delna prestavitev ceste iz Suhega Dola proti Dolgim Njivam. Sprejeta je bila njihova pobuda za 4. razvojno os med Hotavljami in Cerknim. »Ta povezava se nadaljuje in se umešča v prostor,« še pove župan Čadež.

Dvorec Visoko

Ob znamenitem baročnem kmečkem Dvorcu Visoko, ki je znan tudi kot Tavčarjev dvorec, stoji gospodarsko poslopje, ki so ga konec lanskega leta začeli obnavljati. (Foto: Veronika Savnik)

Ob znamenitem baročnem kmečkem Dvorcu Visoko, ki je znan tudi kot Tavčarjev dvorec, saj je dobil ime po slovenskem pisatelju in politiku Ivanu Tavčarju, stoji gospodarsko poslopje, ki so ga konec lanskega leta začeli obnavljati. Dela, ki zdaj potekajo, zajemajo obnovo strehe, fasade s kamnitimi oboki, obnovo lesenega balkona, celotnega lesenega stavbnega pohištva, kovanih mrež na oknih in obnovo arkadne kletne dvorane. Občina Gorenja vas – Poljane je za obnovo Dvorca Visoko v obdobju 2008–2022 prispevala 1,7 milijona evrov, sredstva v višini 286.209 evrov je dodatno prispevalo ministrstvo za kulturo. Po besedah župana Milana Čadeža Dvorec Visoko danes z urejenimi razstavnimi prostori in s kavarno daje pečat Poljanski dolini. Vlaganje energije in sredstev v preteklih letih so izvedli premišljeno, po kratkih, a zanesljivih korakih. »Moj cilj je bil, da Dvorec Visoko postane središče dogajanja v Poljanski dolini in temu cilju bom kot župan še naprej odločno sledil. Doseženi cilji so rezultat dobrega in uspešnega sodelovanja, zato hvala vsem, ki so kakorkoli sodelovali pri realizaciji,« je med drugim dejal župan, ko je 12. maja letos ob 10. obletnici odprtja Dvorca Visoko predstavil svojo desetletno Visoško kroniko in načrte za prihodnost.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine