-1.5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Občina, ki je ponosna na generala Maistra

Piše: Petra Janša

Minuli četrtek sva s fotografinjo obiskali občino Kamnik, kjer funkcijo župana opravlja Matej Slapar. Občina Kamnik sodi med večje slovenske občine z izjemno naravno in kulturno dediščino.

Po površini je občina skoraj tako velika kot MO Ljubljana, vendar ima desetkrat manjši proračun. Ta znaša slabih 30 milijonov evrov, zato morajo s sredstvi skrbno ravnati. Kot pravi župan, so v občini prekinili dolgoletno prakso, ko so samo dve ali tri podjetja dobivala posle. Sedaj se vseh investicij lotevajo tako, da k sodelovanju povabijo čim več potencialnih izvajalcev, s tem pa dosegajo nižje cene in zato lahko naredijo več.

Lani oktobra so začeli graditi OŠ Frana Albrehta. Gre za največji investicijski projekt občine Kamnik v tem desetletju. (foto: občina Kamnik)

Gradijo novo osnovno šolo

Lani oktobra so začeli graditi OŠ Frana Albrehta. Gre za največji investicijski projekt občine Kamnik v tem desetletju. Prvotno vrednost investicije so zmanjšali z 21 na 19 milijonov evrov, šola pa naj bi bila vseljiva v šolskem letu 2023/2024, to je v pogodbenem roku. »Sama šola bo stala 14 milijonov, oprema milijon evrov, za zunanjo ureditev pa bodo potrebni še dobri trije milijoni,« razloži Slapar ter doda, da jih v zadnji fazi čaka še graditev športne dvorane. »Poleg šole bomo obnovili staro oziroma dvignili strop stare športne dvorane, da bo primerna tudi za najvišja odbojkarska tekmovanja.« Ker pa je interesa za dvorane veliko, razmišljajo o graditvi nove športne dvorane v javno-zasebnem partnerstvu tudi na območjih nekdanje smodnišnice, na zemljiščih torej, ki so v lasti občine. Tam že imajo kulturni in podjetniški center ter kreativno četrt.

Ocenjena vrednost kolesarske steze Kamnik–Mengeš–Trzin–Ljubljana je dobre tri milijone evrov. (foto: občina Kamnik)

Kolesarske povezave

»V lanskem letu smo uspešno sanirali stavbi Policije in Doma kulture. Tu smo na prvi javni objekt postavili sončno elektrarno. Imamo še nekaj objektov, ki so potrebni energetske sanacije,« pripoveduje župan in dodaja, da razmišljajo tudi o prenovi in energetski sanaciji knjižnice.

Prav tako v občini na dveh koncih gradijo kolesarska povezava, in sicer do Godiča in do Ljubljane. »Skupaj z državo in evropskim skladom za regionalni razvoj smo prek ljubljanske urbane regije prišli do sofinanciranja teh dveh projektov. Ocenjena vrednost kolesarske poti Kamnik–Mengeš–Trzin–Ljubljana je dobre tri milijone evrov, poti Kamnik–Godič pa okoli milijon evrov.«

Vodovod in kanalizacija

Na vprašanja, kako izvajajo protipoplavne ukrepe (Šmarca) in kje gradijo kanalizacijo oziroma čistilne naprave ter kako urejajo odpadne vode na Veliki planini, župan odgovori, da jih pri urejanju kanalizacije čaka še veliko dela. »S kanalizacijo moramo opremiti še približno 10 vasi,« pravi Slapar ter omeni, da so dan pred našim obiskom potrdili DIP za Motnik, kjer se nadejajo tudi pomoči države. »Evropski sklad REACT bo prišel prav tudi za našo kanalizacijo tako v Motniku kot v Črni, kjer bomo skupaj z državo, ki že prenavljala cesto, položili kanalizacijske cevi. Vas Črna, kjer so prej načrtovali samostojno čistilno napravo, bo tako prišla do kanalizacije. Ta sistem bomo povezali na osrednjo čistilno napravo Domžale–Kamnik. V načrtu je tudi graditev kanalizacije v Bistrici, Stolniku, Selah, Snoviku, Golicah,« našteva projekte župan in dodaja, da imajo še veliko dela tudi na področju preskrbe z vodo. »Še kar nekaj vasi je, ki imajo zasebne vaške vodovode. V prihodnje se bo treba o temi z vaškimi odbori dogovoriti in vzpostaviti trajne vzdržne sisteme. Pripravljamo tudi dokumentacijo za vodovod Potok-Velika Lašna. Vemo, da je na območju Pšajnovice zbiralnik vode dotrajan in zdaj vodo tja vozimo, zato je potrebna trajna preskrba z vodo. Projekt bomo prijavili na državni razpis,« pravi župan. Prav tako je zanje pomembno vodno zajetje Iverje, ki je največje zajetje v Kamniku in preskrbuje z vodo dobršen del prebivalstva. Zaradi prepustnega kraškega sveta bo po županovih besedah treba tudi na površinah nad zajetjem Iverje poskrbeti za trajnejšo obliko odvajanja odpadnih voda. Ker so lahko sušna obdobja daljša, je pritok površinskih voda lahko premajhen, zato so se odločili za alternativo in s tem zagotovili vodo, ko bodo površinske vode nezadostne. Tako so tam izkopali že prvo globoko vrtino, iz katere črpajo vodo. Po županovem mnenju je voda v Kamniku najboljše kakovosti, saj je mehka, skoraj brez vodnega kamna. »V naslednjih letih sledi izkop še dveh vodnih vrtin.«

Želijo si novih stanovanj

Župan z žalostjo ugotavlja, da v Kamniku zadnjih deset let ni bil zgrajen noben večstanovanjski objekt. Posledično je že desetletje število prebivalstva na isti ravni. »V Kamniku sta za večstanovanjsko gradnjo namenjeni zgolj dve območji. Moje mnenje je, da je treba omogočiti, da bodo lahko mlade družine prišle do novih stanovanj po dostopnih cenah. Na trgu je zelo malo stanovanj, posledično so cene visoke. Pogoj za graditev enega objekta je Občinski svet potrdili na zadnji občinski seji.« Ob Ljubljanski cesti bosta zgrajena dva stolpiča stanovanj in spodaj trgovska centra. Dejstvo je, da je bil za spodnji trgovski center že plačan komunalni prispevek, ko je pred več kot 15 leti želel graditi »Kaufland«. Ta je zemljo prodal in novi lastnik je samo izboljšal rabo prostora, ko je v dve etaži umestil še medetažo. Zasnova za pozidavo tega travnika pa je bila sprejeta že pred več kot tridesetimi leti. OPPN za drugo načrtovano gradnjo večstanovanjskega objekta v Utokovi jami, ki je že več kot 15 let degradirano območje sredi mesta, pa žal na zadnji seji ni bil potrjen.

Pohvala vladni ekipi

Kamniški župan ne pozabi pohvaliti sedanje vlade, saj je po njegovem mnenju naredila ogromno na področju pomoči občinam, dvignila je povprečnino na raven, ki so jo občine zahtevale, in sicer na minimalni standard, da se lahko razvijajo. »S tem je vlada prepoznala delovanje občin kot učinkovitih razvijalcev prostora in njegove infrastrukture.« Poleg tega je bilo sprejetih nekaj izjemnih ukrepov, vlada je marsikateri birokratski postopek poenostavila, odvzeli pa so jim tudi kar nekaj stroškov, med njimi za mrliško-ogledne službe. »Glede investicij smo tudi zadovoljni, saj se je vlada resno lotila prenove cestne infrastrukture. Lani je bila obnovljena obvoznica, poleg tega obnavljamo ceste skozi Tuhinjsko dolino, letos so nam obljubili, da bo država dokončala cesto od Stahovice do Črne, in verjamem da v prihodnje tudi do Črnivca. Hvala ministrstvu za infrastrukturo,« zadovoljno pravi župan in ob tem spomni, da jim je ministrstvo za delo, družino in enake možnosti obljubilo sredstva za širitev doma za starejše, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pa z dobrima 2,3 milijona evrov podpira graditev nove OŠ Frana Albrehta. »Želja vseh ljudi v Sloveniji je, da bi vlada v taki sestavi nadaljevala z delom.«

Športno aktivni

V občini deluje veliko športnih društev. »Imamo državne prvake v odbojki, vaterpolu, plavanju, lokostrelstvu, kegljanju,« se pohvali župan, ki pa ob tem ugotavlja, da je obnova športne infrastrukture zastala in je na ravni športnih društev. »Tukaj imamo kar nekaj dolga. Dvorana z višjim stropom za odbojko, kot sem že omenil. Dolg imamo na področju vodnih športov, da zgradimo pokrit olimpijski bazen.« Pred kratkim so v občini podpisali pogodbo za umetno travo na nogometnem igrišču Virtus, razsvetlili so odbojkarska igrišča in osrednji nogometni stadion prijateljstva v Mekinjah, kjer je aktivno tudi atletsko društvo, lani so zgradili športno igrišče na Gozdu, pri OŠ Marija tartansko stezo, prenovili bodo igrišče na Vrhpolju. »Vse to so investicije, ki dajejo dodano vrednost občini in lokalnemu prebivalstvu pogoje za razvoj vrhunskega športa.«

Atraktivna občina

Velik uspeh za občino Kamnik je tudi kolesarska Dirka po Sloveniji, ki bo junija letos tekla tudi po njihovi občini, prenašal pa jo bo Eurosport. »V soboto, 18. junija, bo cilj ene od etap pod Veliko planino. Verjamemo, da bomo zaradi dirke deležni reklame in se nadejamo večjega obiska.« Občina Kamnik je po županovih besedah razvijajoča se turistična destinacija. »Največja atrakcija je Velika planina. Take planote, posejane z »bajtami«, ni nikjer v Evropi, zato si želimo to avtohtonost obvarovati in zavarovati. Imamo največji park v tem delu Evrope, naravni park Arboretum, ki ponuja sprehode, oglede hortikulture in razstav skozi vse leto. Terme Snovik so najvišje ležeče terme v Sloveniji, ki ponujajo več kot 300 ležišč, izvajajo pa tudi preko 120-letno tradicijo v Kamniku – Kneippovega oddiha. Gre za 5 stebrov za boljše življenje: voda, gibanje, prehrana, uporaba zelišč in zdrav življenjski slog. Kneipp je bil tu že pred 100 leti, razvil ga je Prašnikar v t. i. Termah Kurhaus, zdaj pa to obujajo v Termah Snovik,« razlaga župan in pripomni, da bodo s pomočjo Zavoda za turizem v prihodnosti celotno destinacijo Kamnik poskušali narediti kot Kneippovo destinacijo. Župan ne pozabi omeniti še Naravno zdravilnega gaja Tunjice in več kot 750 let starega mestnega jedra Kamnika, ki se lahko pohvali z bogato kulturno dediščino.

Septembra bo v Kamniku potekal 50. Festival narodnih noš in oblačilne dediščine. (foto: občina Kamnik)

29. marec, občinski praznik

»Ponosni smo, da je bil v Kamniku rojen eden največjih Slovencev, general Rudolf Maister. In sicer 29. marca 1874. Od leta 1995 je na ta dan občinski praznik. Na osrednji proslavi, ki bo 29. marca ob 17. uri pri Maistrovem spomeniku, bo osrednji govorec obrambni minister mag. Matej Tonin. Ob 18. uri bodo v Domu kulture podelili občinska priznanja. Poleg osrednje prireditve vsako leto organizirajo manjše slovesnosti. »V letošnjem letu bo teh 30. Začeli smo z razstavo mladih na temo domoljubja, ki je bila odprta v torek, 15. marca, končali pa bomo z Maistrovim pohodom na Špico oziroma Stari grad ter z nogometnim turnirjem. To pa bo 9. aprila. Imamo torej mesec prireditev, na katerih poskušamo obuditi spomin na našega generala in s ponosom praznovati občinski praznik.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine