3.2 C
Ljubljana
sobota, 21 decembra, 2024

Marko Balažic: Članstvo Slovenije v EU in Natu je pomembno z več vidikov

 

 

 

Piše: Marko Balažic, predsednik Slovenske ljudske stranke

 

Dvajsetletnica članstva Slovenije v Evropski uniji in zvezi Nato ponuja pravo priložnost za razpravo o temi, ki se nam zdi prepogosto samoumevna. A vendar gre za najpomembnejšo temo in osnovni gradnik blaginje, ki jo uživamo danes: mir. Posebej pomembno je govoriti o miru, ko v bližji okolici grozeče bobnijo bobni vojne.

Kakšen mir iščemo? Takega, ki je vsiljen na način, da se močnejšemu podredimo, ali takega, ki prinaša ljudem in narodom rast in upanje za ustvarjanje boljšega sveta za naše otroke? Odgovor je jasen, kot je zapisano v Evropski konvenciji o varstvu človekovih pravic, resnični mir lahko nastane le kot posledica varovanja temeljnih svoboščin, ki jih je mogoče najbolje zavarovati na eni strani z dejansko politično demokracijo in na drugi s skupnim razumevanjem in spoštovanjem človekovih pravic. Čeprav sta bili omenjeni organizaciji v različnih zgodovinskih obdobjih različno organizirani, pa obe za ključno podstat svojega delovanja še vedno postavljata spoštovanje človekovega dostojanstva in demokracijo.

Članstvo Slovenije je zato pomembno z več vidikov. Po eni strani smo v družbi tistih, ki spoštujejo enaka civilizacijska načela – tem smo se jasno zavezali z osamosvojitvijo in demokratizacijo – po drugi strani pa zaradi povezav uživamo tisto mero politične stabilnosti, skozi katero lahko spoštovanje dostojanstva in demokracijo še nadgradimo. Spomnimo se le izzivov zadnjih dvajsetih let. Kakšen učinek na blaginjo in spoštovanje dostojanstva bi imel morebiten bankrot Slovenije ob veliki gospodarski krizi 2009, če se za nas ne bi zavzela Evropska unija? Kolikokrat bi bile kršene pravice, če ne bi posredovalo Evropsko sodišče za človekove pravice? Kolikšen delež proračuna bi morali nameniti za vojsko, če bi bili na samem?

O miru govorim kot o nujnem racionalnem cilju razumnih ljudi. Žal smo v Sloveniji še vedno na stopnji, kjer smo precej zmedeni. Da nekdo postane denimo Evropejec, je še vedno potreben intelektualni in politični boj. Prepričan pa sem, da smo Slovenke in Slovenci dovolj racionalni, da vemo, da demokracija ni samoumevna in da se članstva v obeh povezavah lahko veselimo.

Slovenkam in Slovencem iskreno čestitam.

 

 

 

Logo SLS

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine