Piše: Maruša Opeka
Ena najhuje poškodovanih občin je občina Mežica, kjer živi nekaj manj kot 3.600 prebivalcev. Središče Mežiške doline je Mežica, ki je tudi središče občine. Mesto leži na severu Slovenije, na Koroškem ob meji z Avstrijo in ob sotočju reke Meže s potokom Šumcem. Oba sta pokazala svojo moč. V Črni je imela Meža 11. avgusta 2023 pretok 25,39 kubičnega metra na sekundo, 4. avgusta 2023 pa je bil pred sotočjem z Dravo v Dravogradu njen pretok okoli 350 kubičnih metrov na sekundo.
Pobesnela reka je rušila vse pred sabo in za nekaj časa občino povsem odrezala od regije in celotne Slovenije. V Mežici so narasli vodotoki uničili vseh osem mostov, pogojno je bil prehoden samo eden. To je oviralo tudi dostop do posameznih podjetij na desnem bregu Meže, tako da reševanje gospodarskih objektov ni bilo mogoče.
Spremljajo razmere
Po nekaj dneh lepega vremena so se razmere začele stabilizirati, vendar nevarnost še ni povsem mimo. Prebivalcem občine Mežica še vedno grozijo zemeljski plazovi. Nekaj občanov so morali evakuirati. Geološki zavod Slovenije prebivalce obvešča, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode. Občinske službe, predstavniki civilne zaščite, gasilci, geologi še naprej spremljajo potencialne plazove, še naprej pa potekajo tudi prizadevanja za vzpostavitev osnovne infrastrukture – uničene so ceste, vodovod. Še vedno so motene komunikacijske linije, oskrba s plinsko in električno energijo. Ta čas na celotnem območju občine poteka pregled infrastrukture. Na delu so geomehaniki, ki ocenjujejo stanje na terenu, zaradi tega se aktualni podatki ves čas spreminjajo. V občini Mežica so posamezna območja označena tudi s trakovi, kjer je prehod strogo prepovedan. Kot opozarjajo na občinski upravi: »Še posebej pazite na svoje otroke, da ne bodo zahajali na nevarna območja! Tudi navidezno cele površine so lahko spodjedene in krhke.« Zaradi razmočenosti terena prebivalce pozivajo, da naj ne obremenjujte cest po nepotrebnem in upoštevajo oznake in navodila pristojnih na terenu. Gibanje na prizadetih območjih je še vedno lahko smrtno nevarno. Cesti Mežica–Črna in Mežica–Poljana sta neprevozni. Cesta Mežica–Pliberk je prevozna prek Rehta. Cesta Lom–Holmec se uporablja samo za nujne prevoze. Cesta Mežica–Štenge–Pikovo–Mušenik se uporablja na lastno odgovornost. Pontonski most na reki Meži, ki je povezal prebivalce desnega brega reke Meže z Mežico, so slovesno odprli ravno na dan solidarnosti. Za njegovo postavitev so zaslužni vojaški inženirci.
Storitve v občini
»Vemo, da bo do vzpostavitve normalnega stanja trajalo še kar precej časa, a važno je, da so vsi občani na varnem in da imajo zagotovljene osnovne življenjske stvari,« so zapisali na občinski upravi. Ker gre za travmatičen dogodek, ki bo poleg materialne škode pustil posledice tudi na psihičnem zdravju, je prebivalcem od 14. avgusta 2023 na voljo tudi psihološka pomoč na klicni številki 070 199 813. Poštne, bančne, lekarniške, trgovske storitve v občini že delujejo. »Vrtec je normalno odprt od 5.30 do 16. ure za vse, ki so prijavljeni. Prav tako je varstvo zagotovljeno za vse otroke, katerih starši so potrebni v enoti zaščite in reševanja,« so obvestili iz občine Mežica. Akcija reševanja imetja je namreč še vedno v polnem teku. Občani, ki potrebujejo pomoč prostovoljcev pri čiščenju, naj se priglasijo na številki 070 199 806. V občini Mežica so prostovoljci seveda dobrodošli, vendar tudi tu velja poziv, naj na območje prihajajo primerno obuti in s primerno opremo, koordinirano s službami zaščite in reševanja. »V poplavah nastali odpad za zdaj pustite pred stavbami. Pri čiščenju in sanaciji prosimo za čim večje ločevanje odpadkov: les, kovina, plastika, steklo, električne/akumulatorske naprave in drugo,« priporočajo na občinski upravi in dodajajo, da bo komunalno podjetje na dostopnih mestih redno, po ustaljenem urniku odvažalo gospodinjske odpadke. Na območjih, kjer to ni mogoče, pa lahko prebivalci na Komunali Mežica prevzamejo vrečke za gospodinjske odpadke za začasno deponiranje. Na voljo so tudi razvlaževalci prostorov, kar lahko priglasite na telefonsko številko 070 199 852.
Skrb za higieno
Štab CZ občine Mežica na podlagi sklepa o ocenjevanju škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z večdnevnim obilnim deževjem na širšem območju RS, ki je povzročilo katastrofalne poplave, plazenje tal in druge posledice hudourniškega delovanja visokih voda v času med 1. in 6. avgustom 2023, ki ga je 10. avgusta 2023 izdalo Ministrstvo za obrambo, Uprava za zaščito in reševanje, občina Mežica poziva vse občane, da škodo do 15. septembra 2023 prijavijo na predpisanih obrazcih, dostopnih na spletni strani občine, in zraven predložijo še fotografije.
Voda ni pitna, zato so občinske službe priporočale prekuhavanje, vojska pa je pitno vodo prebivalcem v plastenke točila tako pri gasilskem domu v Mežici kot pri nekdanjem hotelu. Higiena je po uničenju, velikih kupih nanesenega materiala, blata, velika skrb pristojnih. Tako domačine kot prostovoljce, ki prihajajo na prizadeta območja, so pozvali, naj spoštujejo higienske ukrepe, razkužujejo roke, pri sanaciji pa nosijo zaščitne rokavice in maske. Prebivalcem Mežice pa so razkužila na voljo tudi v njihovem gasilskem domu. Sicer so v tednu po poplavah postopoma začeli tudi z razkuževanjem poplavljenih objektov, da bi preprečili širjenje bolezni. Občane so tudi pozvali, da obvezno prijavijo poplavljene prostore. Občinski štab civilne zaščite je dosegljiv na novi telefonski številki 070 199 806, na številko 070 199 112 pa lahko občani pokličejo v primeru informacij ali splošne potrebe pomoči, saj je pomembno, da številke 112 ne obremenjujejo v ne nujnih primerih.