Piše: C. R.
Na območju Storžiča je potekala obsežna reševalna akcija zaradi sproženih snežnih plazov, sporoča PU Kranj.
Gre za najmanj dva dogodka s hujšimi posledicami. Aktivnosti na kraju potekajo, mesto intervencije je zaprto. Sodeluje Slovenska vojska, gorski reševalci, policija in zdravstvo.
Policija opozarja, da so razmerje v visokogorju zaradi snežnih plazov izredno nevarne in zato odsvetuje gorske pohode.
Po zadnjih podatkih naj bi plazovi na Storžiču terjali tri smrtne žrtve. Okoliščine kažejo, da je bil obakrat usoden snežni plaz.
Prvi plaz se je v Kramarjevi smeri sprožil okoli 10.30 ure, s sabo pa je odnesel dva izkušena alpinista. Enega od njiju je plaz zasul, drugi je ostal na površini. Še dva alpinista, ki sta prav tako vstopala v isto smer, pa je ta plaz delno zasul. Po prvih podatkih nista poškodovana in sta takoj začela najprej s samoizkopavanjem, potem pa še z reševanjem prvih dveh alpinistov, vendar so bile poškodbe prehude. Po njunem klicu so bili aktivirani tržiški gorski reševalci, helikopterska reševalna ekipa na Brniku z vojaškim helikopterjem in Gorska policijska enota s policijskim helikopterjem. Helikopterja sta se v reševanju izmenjevala v zraku, tako, da je bil eden ves čas na kraju.
Med prvo reševalno intervencijo se je v isti aplinistični smeri ob 13.20 sprožil še sekundarni plaz, ki je s sabo prav tako odnesel še dva druga alpinista. Sprožil se je na višini okoli 2.000 metrov. Eden od alpinistov je v plazu zaradi hudih poškodb na kraju umrl. Ustavil se je šele na višini okoli 1.400 metrov. Drugi alpinist pa je bil s helikopterjem in telesnimi poškodbami odpeljan v nadaljnjo oskrbo.
V času sprožitve drugega snežnega plazu je bila na plazovini ekipa štirih gorskih reševalcev z zdravnikom. Skupino reševalcev je na sekundarni plaz preko radijske postaje še pravočasno opozorila koordinacijska ekipa pod krajem intervencije. Kljub temu jih je plaz delno zasul in poškodoval dva od njiju. Oba sta bila s kraja odpeljana s helikopterjem.
Preverjanje posameznih okoliščin še poteka, celotna intervencija pa je bila izjemno zahtevna. Razmere so bile težke tako v zraku, kot tudi na tleh. Pihal je veter do 50km/h, tudi po sekundarnem plazu pa je realno obstaja verjetnost še novih plazov.
Ogled kraja je danes opravila Gorska policijska enota, v intervenciji pa je sodelovala tudi dr. Manca Volk Bahun, strokovnjakinja za snežne plazove iz Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU in Službe za varstvo pred snežnimi Plazovi Zelenica – Tržič, ki še dodatno opozarja na veliko nevarnost snežnih plazov nad 1800 metri.
V zadnjih dneh je pihal okrepljen severni veter, ki je prenašal sneg v zavetrne lege. Na teh delih je veliko napihanega snega in že ob manjši dodatni obremenitvi lahko sprožimo snežni plaz. Ne glede na smer vetra so se lokalno gradile klože tudi pod severnimi grebeni, predvsem pod opastmi.
Na teh delih bo tudi v prihodnjih dneh zaradi nizkih temperature ostala nevarnost proženja snežnih plazov VELIKA. Pihal bo tudi veter, ki bo še prenašal rahel sneg in gradil klože in opasti. “Še enkrat opozarjamo, da so snežne razmere v visokogorju resne,” sporočajo s policije.
Vir: PU Kranj
Video (TV Tržič):
Fotografije s kraja dogodka (foto GRS Tržič):