8.8 C
Ljubljana
sobota, 2 novembra, 2024

Slovenija pod vodo, vlada pa nerazsodna

Piše: Gašper Blažič

Nimam namena, da bi v teh težkih trenutkih komu solil pamet ali iskal grešne kozle za to, kar je Slovenija doživela v zadnjem tednu. Hidrologi in meteorologi so sicer v četrtek, 3. avgusta, opozarjali na možnost poplav, a to, kar je sledilo v petek, 4. avgusta, si ni bilo mogoče predstavljati niti v najbolj morastih sanjah. Grozljivi prizori, ki se jih spomnim še kot otrok iz novembra leta 1990, se ponavljajo. A tokrat je še huje! Po zelo burnem juliju, ki je tokrat postregel z močnimi nevihtami, vetrom in debelo točo, so nas strahotne poplave dobesedno prizemljile. In to ne jeseni, ko je tveganje zanje največje, ampak tako rekoč na vrhuncu poletnega dopusta. Zato je bil šok še toliko večji. Poplavam so sledili plazovi, ki so ponekod naredili še večjo škodo od povodnji.

Jasno je, da bo škoda gromozanska, precej višja od sprva ocenjene pol milijarde evrov. Še hujše bodo dolgoročne posledice, denimo v kmetijstvu, saj so številni pridelki uničeni. Se zavedamo, da lahko poplavam sledijo nore podražitve hrane in morda celo lakota?

Prijatelja spoznaš v nesreči, pravi star pregovor. Odziv je prišel zelo hitro. Mnogi prostovoljci so se odpravili reševati, kar se je rešiti dalo. Sodelovali so gasilci, Civilna zaščita, vojaki, reševalci (tudi gorski), policisti … Mnogi prostovoljci, med njimi naš urednik dr. Metod Berlec, so prekinili dopust, se vrnili v domovino in pomagali čistiti razdejanje, ki je nastalo pri poplavah. Predsednik SDS Janez Janša je pomagal v Zgornji Savinjski dolini, ki je bila znova hudo prizadeta zaradi poplav. Zaradi teh dogodkov so člani SDS predčasno končali aktivnosti vsakoletnega tabora v Posočju in odšli na teren k tistim, ki so pomoč najbolj potrebovali. Oglasili pa so se tudi prijatelji iz

Evrope, saj je poljski premier Mateusz Morawiecki zelo hitro napovedal in poslal pomoč Sloveniji. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, vodja države, ki še vedno ječi zaradi nenehnega ruskega obstreljevanja, pa je Slovencem prek omrežja X (nekdanji Twitter) napisal nekaj spodbudnih vrstic – v slovenščini.

Kot sem zapisal, ne bi rad preveč moraliziral, vseeno pa ne morem mimo nekaterih sprememb, ki so se zgodile v zadnjih dneh. Po več kot letu dni govorice izključevanja smo končno slišali pozive, da je treba stopiti skupaj. Se strinjam. Končno oceno odziva sedanje vlade na izredne okoliščine pa bodo dali ljudje sami. Ne toliko glede hitrosti, s katero se je premier Golob v belih supergah predčasno vrnil iz dopustniške Grčije v domovino, ampak tudi glede tega, kako se je njegova vlada še pred nekaj tedni (!) odpovedala finančnim sredstvom za ureditev protipoplavne zaščite. Da niti ne govorimo o padlem zakonu o vodah pred dobrima dvema letoma na referendumu, ki ga je izsilila skupina okoli vzhajajoče zvezde »vladnega nevladništva« Nike Kovač. Mnogi župani namreč že dolga leta opozarjajo, da bi občine že zdavnaj same uredile protipoplavno zaščito, če ne bi imeli zvezanih rok zaradi gnile zakonodaje. V trenutku, ko pišem te vrstice, mediji poročajo o možnosti ekološke katastrofe v Kranju, kjer grozi, da bodo fekalije zaradi poškodovane cevi pri nekdanji Planiki stekle v Savo, kar bi povzročilo katastrofo ne samo v Sloveniji, pač pa tudi na Hrvaškem. Če si prej niste mogli predstavljati, da bi kanal C0 oz. »Jankovićev drekovod« lahko ogrožal velik del prebivalstva Slovenije, zdaj veste, za kaj gre. Mimogrede, v Celju in še marsikje po Sloveniji je voda iz pipe zaradi poplav še vedno oporečna in nevarna za zdravje. In če bo ljubljanski župan še naprej vztrajal pri tem nesrečnem projektu, se slovenski prestolnici resnično ne piše nič dobrega.

Vode bodo upadle, rane zaradi poplav pa se bodo celile še dolgo. Zagotovo lahko razumemo tiste, ki skušajo brzdati ljudsko jezo zaradi zgrešenih odločitev, ki so povzročile ogromno nepotrebne škode – češ naj ne hujskamo in ne politiziramo. Da, poplav se ne da preprečiti, lahko pa se omilijo njihove posledice in prepreči marsikatera škoda. In zaman je premierjevo hvalisanje, da imamo najboljši sistem reševanja v Evropi, če se njegova vlada na področju protipoplavne zaščite obnaša kot Butalci, ki so se skregali s pametjo (in na žalost v tem sporu zmagali). Nastradajo pa nedolžni ljudje! Je tega res treba?

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine