-2.8 C
Ljubljana
nedelja, 12 januarja, 2025

Helikopterska podražitev ukinjenega prispevka

Piše: Peter Jančič

Vlada Roberta Goloba bo prva v zgodovini človeštva, ki ji bo uspelo povišati prispevek po tem, ko ga je ukinila. Lani ukinjen prostovoljni prispevek za zdravstvo nameravajo marca iz 35 evrov podražiti na 38 evrov. V vladi podrejenih medijih smo lahko ta teden brali, da to ne bo podražitev. Šlo bo za “uskladitev”.

To je nekaj čisto drugega.

Da spomnimo, vlada je prostovoljno zavarovanje “ukinila”, ker so podražitev načrtovale zdravstvene zavarovalnice, večinoma v državni lasti. Za škodo, ki jim jo je povzročila, ker jim ni dovolila “uskladitve”, je iz vašega žepa plačala 33,5 milijonov evrov odškodnin. V proračunu pa so rezervirali še 240 milijonov za izgubo za prenos “dobičkonosnega” posla iz pretežno državnih zavarovalnic na povsem državno zavarovalnico, kot je lani opozoril nekdanji šef davčne uprave Ivan Simič v članku: Naj se smejem ali naj jočem? Prostovoljno zavarovanje, ki so ga ukinili in ga zdaj dražijo, so si stranke leve sredine pred desetletji tudi same izmislile, da bi zagotovile dodaten denar zdravstvu brez višanja obveznega prispevka, s katerim zberemo glavnino denarja, ker bi slednje poslabšalo mednarodno konkurenčnost gospodarstva.

Koliko omrežnine plačuje podjetni premier?

Danes konkurenčnost gospodarstva ni več pomembna. Gospodarski resor vodi šef SD Matjaž Han. Vlado pa Robert Golob in ne več Janez Drnovšek.

Enaki “visoki” politiki smo priča pri podražitvi omrežnine. Najprej so vladajoči plačilo omrežnin naložili tudi tistim, ki imajo sončne panele, polnilce za avtomobile, toplotne črpalke in podobno, kar vse zahteva velika vlaganja v omrežja. Opozicijska SDS Janeza Janše jih je opozarjala, da bo bolelo in da bi morda dražili bolj postopno. A so nasvete z gnusom zavračali. Kot vedno vse iz opozicije. Zdaj pa lastne odločitve odpravljajo z odstavljanjem vrha svoje neodvisne vladne agencije, ki pa novih cenikov, ko že veljajo, noče ukiniti. Čeprav to zahteva sam premier.

Nejasno ostaja, ali ima premier oseben motiv, da je nenadoma udaril po mizi in zahteval odstope in vrnitev starih cenikov, ker je zasebni podjetnik na tem področju. Iz njegovega kabineta so me, ko sem prosil za številke, preusmerili na Star Solar. Od koder pa je od takrat vse tiho. Čeprav bi lahko odgovorili v treh minutah. Molk sproža govorice in ogovarjanja. In za te so si premier in Star Solar sami krivi. Če bi predstavili dejstva, ljudem ne bi bilo treba ugibati, kakšni so ceniki za biznismena, ki vodi vlado.

Helikopter rešuje migranta, ki sta zašla na meji Foto: Policija

Po povišanju ukinjenega prispevka marca bo 1. julija upokojence, pa tudi zaposlene, doletel še novi prispevek v višini odstotka pokojnin in plač (pri plačah pravzaprav dva odstotka, ker enega doda še delodajalec), da bi Simon Maljevac (Levica) v na novo ustanovljenem ministrstvu lahko skrbel za starostnike in solidarno prihodnost. Kako solidarna bo ta prihodnost, pa pokaže primer Petra Vilfana, in sto drugih privilegiranih športnih delavcev. Vilfan je sam sebi dosmrtno zagotovil 2.700 evrov neto pokojnine. Novi prispevek mu jo bo znižal za 81 evrov vsak mesec. Tisti, ki prejemajo tisoč evrov pokojnine, bodo ob deset evrov. Vilfan bo po novem prispevku in povišanju ukinjenega prispevka namesto 2700 dobil 2616 evrov podarjene pokojnine, povprečnež s tisoč evri pa 987 evrov plačane pokojnine mesečno.

Privilegirane pokojnine pred novim letom pa je še množici kulturnikov onemogočil državni svet, ki je z vetom ustavil, da bi še stotine Svetlan Makarovič dobivale najvišje dosmrtne pokojne. Vladne stranke so že sklicale nujno sejo odbora za kulturo za prihodnje dni, da bi ta veto čim prej odpravile in solidarno olajšale bivanje še umetniški eliti.

Hkrati so poskrbeli tudi za tiste umetnike in kulturnike, ki še nimajo pokojnin, ki jim bodo po novem iz državnega proračuna plačevali tudi nevidno delo.

Solidarnost za 2.700 neto pokojnine

S tem nadaljujejo politiko solidarnosti po znameniti logiki Superhika iz stripa Alan Ford, da navadni ljudje tako ne vedo, kaj bi z denarjem in jim je denar zaradi tega treba vzeti in dati tistim, ki so že bogati. Ti vedo, kaj z denarjem. Običajni ljudje tudi na razplet prihodnjih volitev ne bodo imeli toliko vpliva kot športniki in kulturniki.

In volitve se hitro bližajo.

Zaradi volitev poskuša vlada tudi dodatno postrojiti medije. S korenčkom in palico. Nekaj milijonov evrov bo za naše pridne in deset tisoče evrov globe za poredne. Največja politična čistka na RTVS v zgodovini države, ki so jo že izvedli, je bila začetek. Zdaj bodo uredili še vse druge medije. Kvarne ideje Zahoda o pluralnosti bodo z novim zakonom nadomestiti s plačevanjem digitalizacije družine tajkuna Martina Odlazka, ki je monopolni lastnik na področju radia, izdaja pa tudi Necenzurirane tiskane in digitalne medije, ki pred volitvami reklamirajo leve stranke, podprli bodo Idrijskega podjetnika Stojana Petriča iz ukinjenega Kučanovega Foruma 21, ki je za levico varuh monopolnega podjetja Delo na področju dnevnega tiska. Nekaj drobtinic pa bo še za Bojana Petana in Dnevnik, za katerega je tudi jasno, da je “naš” še iz časov socializma.

Po majhnih novih medijih, ki o vladajočih občasno grdo pišejo in za katere Asta Vrečko kulturno trdi, da so vsi po vrsti sateliti SDS, torej opozicije, če ne celo trobila Janeza Janše, kar je že strogo nedopustno (ne pa še povsem prepovedano), bo nov zakon udaril z deset tisoč evri glob inšpektorjev kulturnega ministrstva, če bodo zaznali spodbujanje sovražnosti. Recimo, do vladajočih. Ali drugih varovanih skupin. In še s kupom glob.

Sovražiti se sme le opozicijo in Janšo. Tam so dovoljeni tudi pozivi k smrti.

Redki mediji, ki jih vlada še ni depolitizirala, kot je že RTVS in STA, in ki jih ne obvladujejo preverjeni levi tajkuni, ki so odvisni od vladnih poslov, bodo po novem svobodni tako, da jim bo zakon določil celo, kako mora urednik podpisovati avtorje. Če ne bo, bodo padale globe kulturnih inšpektorjev. Ker, če ni povsem jasno, kdo je avtor, ni mogoče preganjati, zalezovati, oglobiti in predvsem prestrašiti tistih, ki si drznejo s kritiziranjem ogrožati oblast pravih.

Za zdaj so se vladajoči z medijskim zakonom lotili le medijev, ki jih ne obvladujejo vladne stranke in takšnih novinarjev in vplivnežev. Vplivneži so tisti, ki so preveč glasni na družabnih omrežjih in ne prejemniki privilegiranih kulturniških pokojnin in plačil za nevidno delo. Niso pa s tem zakonom Golob, Han in Vrečkova predlagala še velikanskih glob za vse druge državljane, ki se sovražno izrekajo o vladajočih in njihovih najnovejših prispevkih in uskladitvah ukinjenih prispevkov.

A tudi to je v parlamentu v proceduri še mogoče dodati. Kot so z znižanjem proračuna že kaznovali računsko sodišče, ker je potrdilo, da je Asta Vrečko 8.300 evrov levičarski umetnici Svetlani Makarovič podarila mimo zakona in da je Klemen Boštjančič iz državnih rezerv tudi mimo zakona nakazal denar za nakup znamenite Litijske.

To se ne sme pisati o vladi. To spodbuja sovražnost. In se močno finančno kaznuje.

Pa še vladni helikopterji, ki ne morejo pristati

Vlada pa je po tem, ko je nekaj milijonov privarčevala pri porednih revizorjih, presenetila z napovedjo, da bo kupila dva nova helikopterja za nujno pomoč. In to z 50 milijoni evrov. To je sprožilo kar nekaj razprav, ker razvite zahodne sosede za ta denar kupijo cele flote specializiranih helikopterjev. Toliko bo po vrhu na letni ravni ravno nekje zagotovilo povišanje ukinjenega prispevka za tri evre.

A kritiki so že spet dokazali, da ne razumejo prednosti našega sistema. V sosednjih državah kupujejo izkoriščevalski kapitalistični zasebniki, ki morajo paziti na vsak evro, pri nas kupuje svobodna vlada, ki je bogata in lahko porabi neomejene vsote denarja za karkoli. Lep prikaz tega, kako dobro nam gre, je objava Jureta Colje na omrežju X, ki je nakup Litijske Boštjančiča iz državnih rezerv, povezal s helikopterji, ki jih naš notranji minister Boštjan Poklukar šele nabavlja. Tako:

Iz vlade so pojasnili, da 50 milijonov za projekt dveh helikopterjev za zagotovitev prve pomoči vsebuje tudi zaposlitev 28-tih oseb, usposabljanja, šolanja, vzdrževanje helikopterjev, izgradnjo nove baze v Mariboru, adaptacijo baze na Brniku.

Niso pa omenili, da že od oktobra lani helikopterji ne pristajajo na UKC Ljubljana, ker tam že tri mesece niso sposobni s popravili cevi in ventilov zagotoviti požarne varnosti. Helikopterji zaradi tega ponesrečene vozijo v vojašnico v Mostah, tam jih preložijo v rešilce in skozi prometne zastoje mimo BTC v center.

V medijih smo lahko prebrali, da v treh mesecih zaradi tega, ker ta dodaten prevoz zahteva 45 minut več časa, ni bilo za tiste, ki so potrebovali nujno helikoptersko pomoč, nobene škode.

Članek je iz portala državno financirane RTVS, ki je tudi v državni lasti:

 

Medije, ki pišejo takšne neumnosti, vlada sofinancira. Zaradi tega preživijo.

Tudi tega iz vlade niso omenili, da je podjetnik Ivo Boscarol že pred leti dal denar za delovanje helikopterja na Primorskem, kamor najnovejši vladni načrti ne sežejo. Pomoči pa tudi tam še ni.

Če bi Boscarol ali kak drug sposoben podjetnik helikoptersko pomoč vodil, bi delovala.

Ko vodi vlada, pa ne deluje. Kot že v socializmu ni.

Zaračunajo pa vse. Celo nevidno.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine