1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Vendarle nova preiskovalna komisija o energetiki in Golobovih poslih?

Piše: C. R. 

Poslanci opozicijskih SDS in NSi so v parlamentarni postopek vložili zahtevo za začetek nove parlamentarne preiskovalne komisije o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja zaradi ogrožanja energetske neodvisnosti Republike Slovenije. Pod drobnogled želijo vzeti delovanje energetskih podjetij v državni lasti v zadnjih desetih letih.

Kot je na današnji skupni novinarski konferenci povedal Žan Mahnič (SDS), želijo v okviru komisije ugotoviti več stvari. Med drugim jih zanima, ali so podjetja v slovenski energetiki poslovala v skladu s predpisi in načeli transparentnosti ter ali je prišlo do izigravanja pri denarni in plačni politiki organov vodenja in nadzora podjetij.

Razjasniti si želijo tudi vlogo vlade, DZ, Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Agencije za energijo pri sprejemanju odločitev v povezavi s poslovanjem v energetskih podjetjih v državni lasti ter ugotoviti, ali so energetska podjetja v posredni ali neposredni državni lasti neposredno ali posredno financirala politične stranke.

“Čas je, da temeljito preiščemo, kaj se je v zadnjih desetih letih dogajalo v slovenski energetiki,” je poudaril Mahnič. Dodal je, da si med drugim želijo vpogleda v poslovne pogodbe, lastništva, upravljavske strukture podjetij, pregledati želijo vse denarne tokove podjetij v državni lasti in podjetij, s katerimi so poslovala energetska podjetja.

Izpostavil je, da je besedilo za odreditev parlamentarne preiskave spisano tako, da ustreza novemu zakonu o parlamentarni preiskavi. O vetu na omenjeni zakon bo sicer danes odločal državni svet. “V zahtevi za odreditev parlamentarne preiskave ne boste našli imena ene fizične osebe, imena enega podjetja, ki deluje v Sloveniji. Parlamentarna preiskovalna komisija je jasna, nanaša se samo in izključno na to, kar je v pristojnosti vlade, SDH, ki je pod vlado, in pa DZ, torej govorimo izključno o politični odgovornosti,” je zatrdil Mahnič.

Jernej Vrtovec (NSi) je pojasnil, da so njihovi poslanci podpise prispevali, ker je predlog za novo preiskovalno komisijo “spisan zelo dobro in je zelo široko zastavljen”. Glavni povod je po njegovih besedah ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije na pobudo državnega sveta, ki preiskuje domnevne zlorabe pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. Kot je dejal Vrtovec, je prišlo do zlorabe, saj to “preiskovalno komisijo vodijo tisti, ki so hkrati preiskovani”.

Med razlogi za ustanovitev nove preiskovalne komisije je navedel tudi, da je cena električne energije v Sloveniji ena izmed višjih v EU. “Verjamem, da bo imelo to posledice v slovenskem političnem prostoru, saj bo spet na preizkusu delovanje neodvisnih preiskovalnih institucij,” je še dejal Vrtovec.

Parlamentarno komisijo bo vodil nekdo iz SDS, ni pa še jasno kdo. Pod zahtevo za ustanovitev parlamentarne komisije se je sicer podpisalo 32 poslancev. Med opozicijskimi poslanci podpisa ni prispeval le Dejan Kaloh. Poleg tega sta en poslanec SDS in en poslanec NSi zasedla mesto evropskega poslanca, nova poslanca v DZ pa še nista bila imenovana, je pojasnil Mahnič.

Objavljamo še poročilo SDS:

Poslanec SDS Žan Mahnič je na novinarski konferenci spregovoril o zahtevi za odreditev nove parlamentarne preiskovalne preiskave o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja zaradi ogrožanja energetske neodvisnosti Republike Slovenije. 

“Pod zahtevo za nova parlamentarno komisijo je podpisanih 32 poslancev SDS in NSi,” je na novinarski konferenci povedal Žan Mahnič. “Če bi kdorkoli želel blokirati novo preiskovalno komisijo, s tem mislim koalicijo, je jasen signal, da si ne želijo razjasniti, kaj se je dogajalo v slovenski energetiki v zadnjih 10 letih in kdo je odgovoren, da je stanje takšno, kot je.” 

Namen parlamentarne preiskave je, da poda nedvoumen odgovor na vprašanje, ali in katera slovenska energetska podjetja, katerih skupščina je Vlada Republike Slovenije ali Slovenski Državni holding (SDH) in predstavljajo bistveni del slovenske energetike, pri svojem delovanju odpirajo sistemska koruptivna in druga tveganja, ki so v škodo Republiki Sloveniji in prebivalcem Republike Slovenije. Posledice neodgovornega vodenja nekaterih energetskih podjetji v državnih lasti občutijo prav državljanke in državljani, ki plačujejo dražjo električno energijo kot državljani večine držav članic Evropske unije. 

Slovenski davkoplačevalci so v energetski krizi, ki je prizadela Evropo leta 2021, namenili več sto milijonov evrov denarja v nekatera energetska podjetja. Ker gre za občutljivost do denarja davkoplačevalcev, se temeljito preveri tudi, ali je bilo delovanje vlade ali pa SDH kot skupščine omenjenih podjetji in finančnega ministrstva transparentno. Prav tako se preveri delovanje Slovenskega državnega holdinga na drugih področjih in ali je v preteklosti prišlo do nedovoljenih političnih pritiskov na delovanje SDH, sporno zaposlovanje kadrov v slovenskih energetiki ter ali je SDH odpiral sistemska tveganja. 

Mediji so v preteklosti pisali o visokih in domnevno nezakonitih izplačilih plač in nagrad za nekatere slovenske direktorje in člane uprav energetskih družb. Pri tem so se posluževali različnih obvodov veljavne zakonodaje, v zameno, da je SDH sprejel tovrstne sporne prakse, so nekatera energetska podjetja zaposlovala člane uprav SDH. Prav tako so znani primeri obvodnega financiranja vodilnih v upravah omenjenih podjetji preko hčerinskih podjetji v tujini in poslovanje teh hčerinskih podjetji z drugimi osebami, partnerskimi in oglaševalskimi podjetji. Namen preiskave je tudi ugotoviti, ali so bili nosilci javnih funkcij vpleteni oziroma so vplivali na domnevno finančno izčrpavanje energetskih podjetji v državni lasti in so nezakonito obvodno financirali tudi politične stranke. Zagotovo je v javnem interesu, da se dvomi razblinijo, ali so bile tovrstne prakse primerne, saj gre za podjetja v državni lasti. 

“Koalicija se na vse kriplje trudi, da se zlorablja organe pregona proti opoziciji, po drugi strani, da se demokratične standarde, ki so v skladu s poslovnikom oz. zakonom in so na voljo opozciiji v tej državi, zavira. Ta preiskovalka bo dober test, kaj pomeni zakon Urške Klakočar Zupančič in ali zakon omogoča učinkovito parlamentarno preiskavo,” je bil jasen Mahnič. In zaključil odločno: “Računam, da bodo naredili vse, da te parlamentarne preiskave ne bo, vendar to pravno formalno ni možno.” 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine