Piše: Marjeta Bogataj
S Karmen Furman, poslanko Slovenske demokratske stranke, smo se pogovarjali o aktualnem političnem dogajanju.
Demokracija: Napovedana reorganizacija upravnih enot je dvignila veliko prahu, saj je bilo razumeti, da se bodo upravne enote ukinjale. Vas je pojasnilo ministrstva za javno upravo, da se to ne bo zgodilo, pomirilo?
Furmanova: Niti ne, saj obstaja pisno gradivo, ki ga je pripravilo ministrstvo in iz katerega izhaja, da bi se obstoječe upravne enote preoblikovale in postale samo izpostave, centralne upravne enote pa bi obstajale le še v 12 statističnih regijah. V poslanski skupini SDS smo temu ostro nasprotovali in zato sklicali nujno sejo pristojnega odbora. Kljub zatrjevanju koalicijskih poslancev, da se upravne enote ne ukinjajo, pa so ti poslanci glasovali proti našemu sklepu, da se v okviru reorganizacije ne sme zmanjševati števila upravnih enot in krajevnih uradov. To pa lahko pomeni samo eno, in sicer, da si vladna koalicija očitno pušča tudi to možnost odprto. Nič novega. Smo se v teh mesecih njihove vlade že naučili, da govorijo eno, delajo pa povsem nekaj drugega.
Demokracija: Nenavadno se zdi, da v proces reorganizacije niso (bolj) vključene tudi občine.
Furmanova: Ja, tudi to je praksa te vlade, da občin, ki morajo potem reševati probleme in stiske ljudi v lokalnem okolju, nihče nič ne vpraša. Pa ne samo pri tej problematiki, tudi pri sprejemanju zakonodaje tujcev in še kje je bilo tako. Dobro bi bilo, da bi se ti vladni odločevalci kdaj podali tudi na teren in pogledali, kako zadeve delujejo v praksi. Tako pomembnih področij zakonodaje, če jih želiš spremeniti v dobro ljudi, seveda ne moreš reševati samo iz vladnih pisarn v Ljubljani.
Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!