Piše: Anamarija Novak
»Črno na belem, uradno: @necenzurirano je del te vladne koalicije …« je tvitnil novinar in urednik Bojan Požar kot odgovor na razkritje spletnega portala Siol.net, da bo novinar spletnega portala Necenzurirano.si Tomaž Modic dodatno služil v DZ RS. Od objave tega članka v reviji Demokracija do danes so šle zadeve še dlje: Vukovićeva je postala glavna piarovka Golobove stranke, Cirman pa bo odgovorni urednik Siola.
»A zdaj je tudi povsem jasno, zakaj smo se (eni) znašli na spisku tarč te komisije. Beri: tudi osebno maščevanje Bojanu Požarju – zaradi razkritij, povezanih z davčnimi dolgovi, financiranjem tega portala in novinarke V. Vuković ter Odlazkovo hobotnico. Noro, kako te maske padajo!« je na Twitterju dodal Bojan Požar ter pripisal, da »potrebujemo predvsem preiskovalno komisijo državnega zbora, ki naj razišče vlogo nosilcev političnih in uradniških funkcij pri: proračunskem financiranju Odlazkove medijske hobotnice, vzdrževanju nezakonitega poslovnega modela POP TV, zaposlovanju na podlagi političnih in družinskih preferenc na javnem zavodu RTV Slovenija in neposredni povezavi državnih gradbenih poslov Kolektorja ter uredniške politike Dela«. Je pa poslanska skupina SDS že vložila zahtevo za izločitev novinarja Tomaža Modica iz omenjene parlamentarne preiskovalne komisije, saj bi se ta zaradi svoje vpletenosti in sodelovanj z državnimi podjetji lahko znašel med samimi preiskovanci komisije, kar pa bi pomenilo, da bi bil v eklatantnem konfliktu interesov.
Novinar portala Necenzurirano.si v DZ RS
Za kaj gre? Omenjeni portal je nedavno razkril, da je Tomaž Modic, eden izmed treh novinarjev spletnega portala Necenzurirano.si, postal strokovni sodelavec preiskovalne komisije državnega zbora (DZ), ki preiskuje sume nezakonitega financiranja volilne kampanje strank pred letošnjimi državnozborskimi volitvami. Če karikiramo, je to tako, kot je na tvitnil Boris Tomašič, prvi mož Nove24TV: »Predlagam poslanski skupini SDS, da zahteva preiskovalno komisijo o financiranju Necenzurirano, mene pa vzamejo za strokovnega sodelavca. #enakivafli.« Sicer pa zneska pogodbe portalu Siol.net v DZ niso hoteli razkriti. Prav tako so se izognili odgovoru na vprašanje, v kakšni obliki je bila sklenjena pogodba o delu. So jim pa v DZ potrdili, da je bila »v skladu s sklepom preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi domnevnega nezakonitega financiranja političnih strank in strankarske politične propagande v medijih pred in med volitvami poslancev v DZ leta 2022 s finančnimi sredstvi podjetij v državni lasti, državnih institucij ter subjektov iz tujine 29. julija letos sklenjena pogodba s TM, medijska produkcija in svetovanje, Tomaž Modic s.p.«.
Spomnimo. Komisijo, ki je bila ustanovljena 15. julija letos, vodi nekdanja novinarka RTV Slovenija, zdaj pa poslanka stranke Gibanje Svoboda Mojca Pašek Šetinc. Komisija bo med drugim preiskovala domnevno fiktivno oglaševanje medijskih hiš, ki so v delni ali celotni strankarski lasti. DZ je za podpredsednika komisije imenoval poslanca SD Soniboja Knežaka, njeni člani pa so Žan Mahnič (SDS), Aleksander Reberšek (NSi) in Nataša Sukič (Levica). Namestniki članov so Janja Sluga (Svoboda), Janez Magyar (SDS), Janez Žakelj (NSi), Predrag Baković (SD) in Milan Jakopovič (Levica).
Strokovna pomoč Mojci Pašek Šetinc
Siol.net je prejel tudi odgovor na vprašanje o nalogah Tomaža Modica, novinarja portala Nevenzurirano.si, in sicer so jim iz DZ odgovorili, da je »predmet sklenjene pogodbe strokovna pomoč predsednici preiskovalne komisije pri vodenju parlamentarnih preiskav in vsebinskem razreševanju predmeta parlamentarne preiskave. Modic bo strokovno pomoč izvajal od 1. avgusta letos do prenehanja dela preiskovalne komisije DZ. V pomoč pri delu komisije bo tudi Mark Breznik«. Modica je sicer za strokovno pomoč komisiji predlagala predsednica komisije Mojca Pašek Šetinc na predlog poslanske skupine Svoboda, Breznika pa poslanska skupina NSi. »Oba zunanja strokovna sodelavca imata široke izkušnje s področja, ki ga bo preiskovala novoustanovljena parlamentarna komisija. S preiskovalno komisijo bosta sodelovala povsem enako, pod enakimi pogoji, zakonskimi in poslovniškimi določili, kot so v vseh prejšnjih mandatih z vsemi preteklimi preiskovalnimi komisijami sodelovali zunanji strokovni sodelavci, ki so jih sebi v pomoč pri prejšnjih parlamentarnih preiskavah predlagali takratni predsedniki in člani parlamentarnih preiskovalnih komisij,« so še sporočili iz DZ. Vprašanja je omenjeni spletni portal poslal tudi na Necenzurirano.si, a odgovorov do pisanja tega prispevka še niso prejeli.
»Neodvisni« novinar Modic
Modic je sicer v preteklosti pisal tudi za medij Siol.net. Tega izdaja podjetje TSmedia, hčerinsko podjetje Telekoma Slovenije, ki je v državni lasti. Takrat je bil zaposlen v podjetju Providentia, katerega solastniki so bili še Vesna Vuković, Primož Cirman in Suzana Rankov. Modic je bil hkrati tudi direktor podjetja. Po neuradnih informacijah so za pisanje za Siol.net med letoma 2016 in 2021 od TSmedie prejeli 581 tisoč evrov. Zdaj Modic piše za spletni portal Necenzurirano.si, ki spada pod okrilje podjetnika Martina Odlazka. Ta se ukvarja z distribucijo ter zbiranjem in predelavo odpadkov, lastniško pa obvladuje številne slovenske medije. Uradno sicer za trženje spletnega portala Necenzurirano.si skrbi oglaševalska agencija Kokos Agency, katere 60-odstotna lastnica je družba Media24, ki jo obvladuje Odlazek.
SDS zahteva izločitev Modica
Je pa poslanska skupina SDS že vložila zahtevo za izločitev novinarja Tomaža Modica iz parlamentarne preiskovalne komisije, saj bi se zaradi svoje vpletenosti in sodelovanj z državnimi podjetji lahko znašel med samimi preiskovanci komisije, kar pa bi pomenilo, da bi bil v eklatantnem konfliktu interesov. Zahtevo objavljamo v celoti: »Poslanska skupina SDS zahteva, da se Tomaža Modica, ki ga je poslanska skupina Gibanja Svoboda predlagala za strokovnega sodelavca preiskovalne komisije o ugotavljanju politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi domnevnega nezakonitega financiranja političnih strank in strankarske politične propagande v medijih pred in med volitvami poslancev v državni zbor leta 2022 s finančnimi sredstvi podjetij v državni lasti, državnih institucij ter subjektov iz tujine, zaradi konflikta interesov izloči iz dela na predmetni preiskovalni komisiji na podlagi 3. člena zakona o parlamentarni preiskavi v povezavi s 7. členom poslovnika o parlamentarni preiskavi. Pogodba s Tomažem Modicem je bila sklenjena 29. junija 2022, in sicer za strokovno pomoč predsednici preiskovalne komisije pri vodenju parlamentarnih preiskav in vsebinskem razreševanju predmeta parlamentarne preiskave za čas od 1. avgusta 2022 do prenehanja dela preiskovalne komisije. Peti odstavek 7. člena poslovnika o parlamentarni preiskavi določa: ‘Za sekretarja in strokovne svetovalce preiskovalne komisije veljajo smiselno določbe 3. člena zakona o parlamentarni preiskavi.’ Prva alineja prvega odstavka 3. člena zakona o parlamentarni preiskavi jasno in nesporno določa, da v preiskovalni komisiji ne sme sodelovati poslanec (zaradi smiselne uporabe člena pa v navedenem primeru strokovni sodelavec), če je preiskovanec ali priča v zadevi, ki se preiskuje. Prav tako pa tretja alineja prvega odstavka 3. člena zakona o parlamentarni preiskavi jasno določa, da v preiskovalni komisiji ne sme sodelovati strokovni sodelavec, če je bil sam odgovorna oseba v organu ali pravni osebi, katere dejavnost se preiskuje, v času, na katerega se nanaša preiskava.
V konfliktu interesov
Državni zbor je na seji dne 30. junija 2022 odredil parlamentarno preiskavo, in sicer tako, da se med drugim ugotovi vse okoliščine sklepanja oglaševalskih pogodb z izdajatelji medijev iz četrte alineje in morebitnimi drugimi v preiskavi ugotovljenimi izdajatelji medijev, ki so jih z njimi neposredno ali posredno prek oglaševalskih agencij po zakonu, ki ureja medije, sklenili državna uprava, javni zavodi, javne agencije in javni skladi, zaradi suma, da so bile te oglaševalske pogodbe v nasprotju s tržno logiko zakupa medijskega prostora, pri čemer naj se ugotovi morebitna politična odgovornost posameznih nosilcev javnih funkcij zaradi suma domnevnega nezakonitega vplivanja na javne uslužbence, ki so bili pooblaščeni za sklepanje teh pogodb ali zaradi suma domnevnega nezakonitega vplivanja na oglaševalske agencije po zakonu, ki ureja medije, kot zunanje izvajalce medijskega zakupa v medijih teh izdajateljev.
Dejstvo je, da je Tomaž Modic direktor in soustanovitelj podjetja Providenta, d.o.o., novinar spletnega portala Necenzurirano.si, direktor TM, Medijska produkcija in svetovanje, s.p. Kot novinar in direktor podjetja je sodeloval s spletnim portalom Siol.net, ki je v lasti podjetja Tsmedia, d.o.o., Tsmedia pa je v lasti Telekoma Slovenije, d.d., ki je družba v državni lasti. Predmet preiskav preiskovalne komisije pa bo med drugim prav poslovanje podjetja Telekom Slovenije, d.d. in posledično podjetja Tsmedia, d.o.o.
Tomaž Modic je bil v preteklosti novinar pri časopisu Dnevnik, in sicer od februarja 2007 do decembra 2015. Danes je novinar pri spletnem portalu Necenzurirano.si, ki spada pod okrilje medijskega tajkuna Martina Odlazka. Po poročanju nekaterih medijev pa naj bi prihajalo tudi do finančnih in vsebinskih povezav med portalom Necenzurirano.si in državnimi podjetji. Spomnimo se medijskih poročanj o tem, kako je Robert Golob preko državnega podjetja GEN-I, ki ga je vodil, financiral novinarko Vesno Vuković, poleg Tomaža Modica in Primoža Cirmana tretjo članico ekipe Necenzurirano.si. GEN-I Roberta Goloba je leta 2019 s podjetjem SEE M. & C., ki ga je ustanovila in dolgo vodila prav Vesna Vuković, sklenil pogodbo v višini 103.000 evrov.
Glede na navedeno obstaja velika verjetnost, da se lahko Tomaž Modic zaradi sodelovanja z državnimi podjetji znajde kot priča ali preiskovanec v predmetni preiskovalni komisiji.
Izhajajoč iz navedenega in na podlagi določb zakona o parlamentarni preiskavi ter poslovnika o parlamentarni preiskavi gre v primeru izbire Tomaža Modica za strokovnega sodelavca predmetne preiskovalne komisije za eklatanten konflikt interesov, kot tudi za povsem neetično kadrovsko potezo s strani največje koalicijske stranke. Zaradi vsega navedenega poslanska skupina SDS zahteva izločitev Tomaža Modica kot strokovnega sodelavca predmetne parlamentarne preiskovalne komisije.«
Misel v razmislek
Za konec si sposodimo misel Petra Jančiča, glavnega urednika portala Siol.net, ki je v komentarju na omenjeno temo zapisal: »Oblast v normalnih državah se praviloma trudi, da obstajajo nazorsko različni mediji. Brez financiranja jih ni. Normalna oblast v demokratični državi ne poskuša uničiti vsega, kar ni na njeni politični liniji. Razen v diktaturah. Primož Cirman, Vesna Vuković in Tomaž Modic so zasebni podjetniki na področju novinarstva, ki predstavlja nov tip novinarstva, ki ruši zadnja desetletja veljavna pravila. So necenzurirana podoba vladanja Roberta Goloba.«
Peter Jančič je v kolumni z naslovom Necenzurirana slika Roberta Goloba zapiše: »Normalna oblast v demokratični državi ne poskuša uničiti vsega, kar ni na njeni politični liniji. Razen v diktaturah.«
Bojan Požar je na Twitterju zapisal: »Potrebujemo predvsem preiskovalno komisijo državnega zbora, ki naj razišče vlogo nosilcev političnih in uradniških funkcij pri: proračunskem financiranju Odlazkove medijske hobotnice, vzdrževanju nezakonitega poslovnega modela POP TV, zaposlovanju na podlagi, političnih in družinskih preferenc na javnem zavodu RTV Slovenija in neposredni povezavi državnih gradbenih poslov Kolektorja ter uredniške politike Dela«.
Članek je bil objavljen v reviji Demokracija.