-4.8 C
Ljubljana
sreda, 19 februarja, 2025

SDS slovesno obeležila 36-letnico ustanovitve, diamantni znak prejel Dimitrij Kovačič

Piše: C. R.

Danes je v Laškem potekala slavnostna akademija ob 36. obletnici SDS. Kot vsako leto so se tudi letos spomnili na ustanovitev naših predhodnic, Socialdemokratske zveze Slovenije in Slovenske demokratične zveze, nastalih v začetku leta 1989.

Prireditev se je slovesno začela s himno Republike Slovenije, kateri je sledil video povzetek mandata Golobove vlade. V nadaljevanju so se spomnili na vse člane SDS, ki so umrli v zadnjem letu dni.

Predsednik SDS Janez Janša je v svojem govoru ob obletnici SDS izpostavil burno politično leto v Sloveniji in svetu. Opozoril je na posledice trenutne vladne politike ter poudaril, da se SDS uspešno krepi in pripravlja na prihodnje volitve. Po njegovem mnenju se tranzicijska levica sooča z izgubo podpore, kar vodi v poskuse lansiranja novih političnih obrazov.

Posebej je izpostavil potrebo po zaščiti temeljnih vrednot, kot so svoboda govora, pravično sojenje in demokracija. SDS se zavzema za reforme, ki bodo omogočile stabilno in razvojno usmerjeno Slovenijo. Po njegovih besedah je nujna ustavna večina razuma, da bi se lahko izvedle ključne spremembe.

Janša je poudaril pomen močne organizacije in pripravljenosti na izzive. Zahvalil se je članom SDS za njihovo delo in prispevek k volilnim uspehom. Ob zaključku je izrazil prepričanje, da je SDS ključna sila za prihodnost Slovenije ter pozval k nadaljnji podpori in skupnemu prizadevanju za zmago stranke in države.

Celoten govor je dosegljiv TUKAJ.

Na obletnici so bila podeljena tudi najvišja priznanja, ki jih SDS z veseljem izreka priznanja posameznikom in organizacijam, ki s svojim delom, vztrajnostjo in predanostjo prispevajo k razvoju skupnosti ter krepitvi demokratičnih vrednot. S podelitvijo smo nagradili izjemne dosežke tako posameznikov kot odborom, ki so s svojim delom dokazali visoko stopnjo odgovornosti, družbene angažiranosti in predanosti skupnim ciljem.

Stranka SDS se krepi s pomočjo predanih članov, ki aktivno pridobivajo nove podpornike. Za izjemne dosežke so bili nagrajeni posamezniki in občinski odbori, ki so prispevali k uspehu stranke na lokalni in evropski ravni. Prav tako so bila podeljena prestižna priznanja – zlati znaki SDS – dolgoletnim in zaslužnim članom za njihov prispevek k razvoju stranke in skupnosti. SDS poudarja pomen povezovanja, trdega dela in ohranjanja temeljnih vrednot za prihodnje politične izzive. Več si lahko preberete TUKAJ.

Najvišje priznanje Slovenske demokratske stranke je diamantni znak. Prejme ga član, ki je s svojimi dolgoletnimi prizadevanji, delovanjem ter osebnim ugledom doma in v tujini odločilno prispeval k izjemnim dosežkom na področju razvoja demokratičnih procesov, k uveljavljanju temeljnih vrednot programa SDS ter s tem h krepitvi stranke kot celote Izvršilni odbor Slovenske demokratske stranke je odločil, da diamantni znak za leto 2024 prejme Dimitrij Kovačič.

Na spletni strani SDS je o njem zapisano:

Dimitrij Kovačič je bil rojen novembra leta 1954 v Ljubljani. Po poklicu je pravnik. Njegovo politično usmeritev in svetovni nazor je začrtala že družina, zato odločitev za vstop v politično življenje ni bila težka. Nobenega dvoma ni bilo v katero smer bo šla njegova politična pot. Takoj se je priključil slovenski pomladi. Najprej je bil stalni obiskovalec Roške, nato pa se je aktivno vključil v oblikovanje politične opozicije v Slovenski demokratični zvezi, ki se ji je kot ustanovni član pridružil 11. januarja 1989. Dimitrij Kovačič je po prvih demokratičnih lokalnih volitvah leta 1990 postal član izvršnega sveta mesta Ljubljane. Z Marjanom Vidmarjem, takratnim predsednikom Izvršnega sveta občine Ljubljana sta oblikovala t. i. Demosovo oblast v Ljubljani, ki je dosegla nekaj izjemnih razvojnih dosežkov. Kot sekretar odbora za občo upravo je organiziral velika zborovanja, med drugim proteste ob aferi Depala vas, ko so odstavili obrambnega ministra Janeza Janšo in množična zborovanja ob dnevu državnosti, ko se levim oblastem to ni zdelo vredno. Leta 1994 je postal predsednik Mestnega sveta Ljubljana, ki je imel po tedanji zakonodaji izjemno vlogo. Po razpadu SDZ je ostal član stranke Narodni demokrati. Slovenski demokratski stranki se je formalno pridružil januarja leta 1994, leto pozneje pa se je, med drugim tudi po njegovi veliki zaslugi, k SDS priključila tudi cela stranka Narodni demokrati. V stranki je prevzemal pomembne in odgovorne funkcije. Bil je večkratni član Izvršilnega odbora, predsednik in član Nadzornega odbora, član Strokovnega sveta SDS in dolgoletni predsednik Mestnega odbora Ljubljana, ki je pod njegovim vodstvom na lokalnih volitvah dosegal zelo lepe rezultate. Občinski svetnik je bil tri mandate, v zadnjem mandatu je tudi vodil svetniško skupino. To je bil čas, ko je bila SDS v mestu izjemno vplivna politična sila. V času Bajukove vlade l. 2000 je bil namestnik generalnega sekretarja vlade. Leta 2004 je bil izvoljen v Državni zbor RS. Po končanem mandatu je prevzel vodenje slovenske pisarne evropskega poslanca dr. Milana Zvera. Med leti 2005 in 2009 je bil tudi nadomestni član Parlamentarne skupščine Sveta Evrope. Dimitrij Kovačič je v svoji dolgoletni politični karieri pridobil ugled kot uglajen, pokončen premišljen in odločen politik, neomajno zavezan vrednotam demokracije in svobode. Zaradi jasnih stališč in pogumnih dejanj si je nakopal nemalo sodnih in drugih upravnih postopkov. Čeprav se po hudi bolezni 2010 ni več aktivno vključeval v delo stranke, je s srcem in razumom vselej tu in je nepogrešljivi član vodstva Inštituta dr. Jožeta Pučnika.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine