Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)
“Ne razumem tudi drugih ministrov, da se ne uprejo temu varčevanju na račun sanacije poplav, če pa ima vlada po drugi strani 185 milijonov evrov za čisto osebne, brezvezne zadeve,” opozarja TV voditelj Aljuš Pertinač. “Vsekakor bi upravičenost 185 milijonov, namenjenih za odkup deležev malih delničarjev v elektrodistribuciji, zahtevalo natančno pojasnilo pristojnega ministra,” pa meni TV komentator Marko Pavlišič.
Vlada Roberta Goloba še vedno ni pojasnila, zakaj ne namerava začasno umakniti famoznih 185 milijonov evrov iz proračuna, ki so še vedno namenjeni odkupu deležev malih delničarjev v elektrodistribucijskih podjetjih. Vladna stran še vedno ni podala razlogov, zakaj je konsolidacija lastništva v energetiki zanjo trenutno tako pomembna zlasti ob upoštevanju, kako težko je zagotavljati denar za popoplavno obnovo. Tudi številna druga področja so močno zapostavljena oziroma podhranjena. Posebej gre izpostaviti zdravstvo, kjer 79-letniki po več let čakajo na operacijo srca (tukaj).
Golob bo 185 javnih milijonov namenil elektroprijateljem!
Sicer je jasno, da če jima v tem političnem mandatu ne uspe, ju že čaka prijetno postlano gnezdece v sprivatizirani energetiki (tukaj in tukaj). Spomniti gre še, da je finančni minister Klemen Boštjančič v soboto z dopisom tako ministrstva kot druge proračunske porabnike posvaril, da kršijo vladne sklepe in da naj se zresnijo ter upoštevajo poziv k varčevanju oziroma odpovedi dela svojih finančnih sredstev za popoplavno obnovo. Druga možnost pa je, da oklestijo svoje izdatke za prihodnje dve leti za štiri odstotke. Edino ministrstvo, ki je Boštjančiča upoštevalo, je bilo za digitalizacijo. Očitno imajo v vladi takšno razsulo, da niti predsednik vlade niti minister za finance potrošnike proračunskega denarja ne moreta spraviti “na uzde” (tukaj).
“Brez natančne analize je težko soditi, ali gre za razumno odločitev”
Naravnost “neverjetno” je, da premier pri tem vztraja, še manj verjetno pa je, da finančni minister na tiskovnih konferencah očitno javno laže, ko pravi, da to ni vprašanje zanj, ampak za SDH (proračunski dokumenti to še vedno vsebujejo). Ravno tako ne razume koalicijskih partnerjev, da ne zahtevajo umika sporne zadeve. Pertinač: “Verjetno oni v energetiki nimajo prijateljev, ki bodo s tem zaslužili.” Očitno pa so tako močno pod vplivom tega, da morajo biti del koalicije z Golobom in Gibanjem Svoboda, da tega niso sposobni. Prav tako ne razume drugih ministrov, da se ne uprejo varčevanju na račun sanacije poplav, če pa ima vlada 185 milijonov evrov za “čisto zasebne, brezvezne” poteze. Pertinač: “Izgleda, da se bo potrebno pridružiti tistim, ki periodično na ulici zahtevajo bodisi višje pokojnine bodisi pravice, ker očitno z nekimi klasičnimi sredstvi, na katere smo bili doslej navajeni, z nekim demokratičnim pritiskom prek novinarskega dela, vprašanj itd., to očitno ne bo šlo več.” Ta vlada ima po njegovem opažanju neko svojo agendo, ki jo izvaja ne glede na vse.