17.5 C
Ljubljana
sreda, 23 oktobra, 2024

Mladi zdravniki: Zaradi resnih motenj na spletni strani e-uprave in stavke upravnih enot je resno ogrožen demokratični proces ljudske iniciative

Piše: Mladi zdravniki Slovenije

10. maja je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov podpore pobudi za spremembo Kazenskega zakonika, s katero bi se zagotovilo varnejše pogoje za delo zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter varnejše zdravljenje pacientov.

Roko na srce, za to spremembo Kazenskega zakonika bi morala ob porastu nasilnih dogodkov v zdravstvu poskrbeti politika. Ker tega niso storili, sta z možnostjo državljanske pobude za spremembo zakona to sprožili dve zdravnici. Če bo zbranih 5000 podpisov, ki morajo biti overjeni na upravni enoti ali oddani digitalno, bo Državni zbor RS obravnaval predlog spremembe zakona.

Konec maja je bilo zbranih 2201 podpisov. Izkazalo se je, da se na e-upravi pojavljajo številne napake, zato oddaja vloge pogosto ni bila mogoča.

V prvih dneh junija so nato javili, da je podpisov le še 1877.

11. junija vloga ni bila več dostopna, ker naj bi po besedah Ministrstva za digitalno preobrazbo rok potekel. Do te informacije je prišel kolega, ki je uradno zahteval pojasnila, zakaj on in njegovi bližnji ne morejo oddati vloge.

Dva dni kasneje so vlogo vrnili, vendar se je štetje podpisov začelo od začetka.

Podpise naj bi v internih evidencah združili z že zbranimi, ampak kako ob vseh kolobocijah in kaosu, ki je pri tem nastal ter nenehnih domnevnih tehničnih težavah e-uprave verjeti številki, ki jo navajajo?

Ob desetinah in desetinah sporočil uporabnikov socialnega omrežja X, da imajo pri oddaji vloge težave, ter ob neprestanih opozorilih na spletni strani e-uprave, da pri oddaji vloge lahko pride do napak, je ministrica Emilija Stojmenova Duh na omrežju X objavila odgovor, da zavajamo javnost. Ob tem je objavila njihovo statistiko, ki izkazuje, da je bilo na 264 uspešno oddanih vlog 102 neuspešno oddanih vlog. Ob tem strokovnjaki za informatiko opozarjajo, da je zelo možno, da ko sistem ne deluje, tudi napak ne zazna. Pa tudi če bi bile to vse napake, je očitno nekaj zelo narobe, če 28 % državljanov ne uspe oddati svoje vloge!

Skrbi nas smer, v katero je globoko zajadrala Slovenija.

Glede na zgoraj opisano dogajanje menimo, da je zaradi resnih in konstantnih motenj na spletni strani e-uprave ob sočasnem oteženem dostopu upravnih enot zaradi stavke resno ogrožen demokratični proces ljudske iniciative, ki je zagotovljen v Zakonu o referendumu in ljudski iniciativi.

Pobudnici sta vložili prošnjo za podaljšanje roka, vendar odgovora po naših informacijah še nista prejeli.

Trenutno sicer oddaja vlog na e-upravi bolj ali manj deluje, je pa pogosto treba poskušati večkrat.

Zbiranje podpisov za spremembo Kazenskega zakonika v smer večje zaščite zdravstvenih delavcev TUKAJ.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine