Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Na celo vrsto kršitev ustave je zakonodajno pravna služba državnega zbora posvarila poslance Svobode, SD in Levice, ki poskušajo delu gospodinjstev ekspresno znižati omrežnino za januar in februar, da bi 19.425.194 evrov stroškov prevalili na državni Eles. V prvem branju, ki ga običajno preskočijo, so ugodnosti prejšnji teden že potrdili na izredni seji, ki so jo izsilili vladni poslanci.
Ustavo kršijo že s tem načinom sprejemanja, ko se jim strahovito mudi, ker so se prepozno spomnili. Ker zakona, ki so ga poimenovali “nujni ukrepi za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine” ne morejo sprejemati po nujnem postopku, ker nismo v vojni, ni naravne katastrofe in tudi nobene škode za državo ne rešujejo, ga morajo potrjevati po rednem postopku. A ta praviloma traja vsaj pol leta. Z zlorabo instituta sklicevanja izrednih sej parlamenta zdaj zakon mimo pravil potrjujejo hitreje kot bi ga po nujnem postopku. Po prvem branju prejšnji teden so vladni poslanci za ta teden zahtevali že novo izredno sejo, da bi novosti že uzakonili. To je kršenje ustave in pravnega reda, opozarja zakonodajno pravna služba državnega zbora. Tako med drugim:
S tako potrjevnim zakonom poslanci vladnih strank spreminjajo višino omrežnine, opozarja ZKP, kar je po zakonodaji pristojnost Agencije za energijo. Da parlament določa, kar ni v njegovi pristojnosti, je v neskladju z načeli pravne države, ko določa načela delitve oblasti, hkrati pa je tudi v nasprotju z evropsko ureditvijo, o čemer priča tudi sodba Sodišča Evropske unije v zadevi Evropska Komisija proti Zvezni republiki Nemčiji, iz katere izhaja, da ne vlada ne zakonodajalec ne smeta posegati v pristojnosti nacionalnega regulativnega organa, opozarja ZKP.
Vladni poslanci trdijo, da v ceno elektrike posegajo zaradi socialnih stisk ljudi, kar evropska ureditev izjemoma dopušča, a sprememba, ki jo predlagajo, se nanaša na skupine, ki niso socialno ogrožene.
Pričakovano so pravniki v parlamentu opozorili tudi, da gre za retroaktivni poseg, račune vladajoči šele znižujejo, ko jih elektrogospdoarstva že tiskajo. Zakon, tudi če ga ta teden potrdijo, vsaj še teden dni ne bo veljal, ker je možen veto državnega sveta, pa tudi referendumska procedura. Retroaktivno posegi so mogoči, a le v izjemnih primerih in je razloge treba opredeliti, česar pa vladni poslanci niso storili, opozarjajo pravniki..
Z zakonom pa poslanci, ki se očitno zavedajo, da so prepozni, določajo tudi poračune, če bodo računi že izdani. Pravniki opozarjajo, da so v zakonih v prehodnih določbah za kršitelje kazenske določbe, če pa ne gre za kršenje, ampak posledico zakona, ki je sprejet prepozno, pa je treba to drugače urediti.
Celotno mnenje ZKP je takšno:
object (28)Prenos