0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Cerkveni insajder: Pater Rupnik bo v kratkem laiziran, sledijo kadrovske spremembe v vrhovih obeh slovenskih nadškofij

Piše: Blagovest.si

Po cerkvenih kuloarjih je zaokrožilo pismo enega od klerikov, ki je zelo dobro informiran o dogajanju v Cerkvi. Kot napoveduje, bo v kratkem prišlo do laizacije razvpitega patra Marka Rupnika. Kar pa še ne bo prineslo pravih rešitev, saj bo Centro Aletti kljub vsemu ostal nedotaknjen. 

Da se nekaj zares dogaja, dokazuje tudi dejstvo, da je v teh dneh med slovenskimi jezuiti precej “vroče” in bi lahko določeni ukrepi prizadeli tudi slovensko jezuitsko provinco, vsaj glede na to, da so bili predstojniki že v 90-ih letih obveščenih o bizarnih dejanjih patra Rupnika, vendar so zadevo pometali pod preprogo. Mimogrede, med provincialnimi predstojniki jezuitov v tistem času je bil tudi sedanji mariborski nadškof Alojzij Cvikl. A o njem nekoliko kasneje.

Viri: Rupnik bo laiziran

Mnogi italijanski, pa tudi naši mediji so nedavno poročali, da se pater Marko Rupnik očitno požvižga na do sedaj sprejete disciplinske ukrepe in celo somašuje pri maši v baziliki sv. Praksede. Češ, to mu je dovoljeno, ker gre za dogodke znotraj skupnosti. “Spet se potrjuje: vse ti je dovoljeno, če si prijatelj, če trobiš v pravi rog in če imaš denar. Ob mnogih besedah o transparentnosti in sočutju do žrtev, seveda. Ker če pa nekaj znamo, pa znamo govoriti. Tole s šoldi /denarjem, op. ur./ premislite: kaj vse si lahko dovolijo škofje v Nemčiji v imenu njihove “sinode”. Predstavljajte si nepredstavljivo: da se tako sinodo organizira na Poljskem, v Ukrajini, pri nas… Dvomim, da bi bil tolerančni prag Vatikana tako zelo visok,” pravi omenjeni insajder v pismu.

Mimogrede, nedavno je portal Domovina objavil članek moralnega teologa Gabriela Kavčiča, sicer duhovnika koprske škofije, ki je tudi omenil pismo svojega vira, da pritisk t. i. Sinodalne poti iz Nemčije glede blagoslavljanja istospolnih parov ni posledica “volje ljudstva” med nemškimi katoličani, pač pa določenih finančnih interesov nemških škofij.

Se pa omenjeni insajder, ki je poslal pismo, sprašuje, kako to, da ob dejstvu, da je Rupnik tema št. 1, o tem nič ne izreče papež Frančišek. “Tudi direktorica Centra Aletti je v svoji dolgo pričakovani izjavi dala vedeti, da so nedotakljivi.” In nadaljuje, da je bila zadeva vseeno do te mere izbezana izpod preproge, da se je ne da več prikriti. “Moj rimski vir je bil jasen: v kratkem bo Rupnik laiziran in umaknjen iz javnega življenja. Z visoko vatikansko živino je bil sklenjen dogovor, da v zameno za miren umik ne bo prišlo do vizitacije in revidiranja finančnega poslovanja Centra Aletti. Mozaiki stanejo. Precej. Uporaba zbranih sredstev naj ne bi bila transparentna in bi vizitacija marsikaj razkrila. Tudi o teh, ki v Vatikanu zasedajo zelo visoke položaje.” Ker po njegovo ne bo pravega procesa in prevzema odgovornosti pred javnostjo, kar pomeni, da bodo spet metali pesek v oči žrtvam zlorab: “Na očeh svetovne javnosti bo znova pokazana vsa resnost boja proti zlorabam in globoko sočutje Katoliške Cerkve…”
“Samo to še manjka, da Rupnik ostane v Centru Aletti in deluje naprej. In vleče vse niti v svoji neosvojljivi trdnjavi. Če jih bo še naprej vlekel tam, jih bo vlekel tudi v Sloveniji…,” pravi naš vir. Če to drži, potem je jasno, da je bil v preteklosti p. Rupnik dejansko glavni odločevalec o škofovskih imenovanjih v Cerkvi na Slovenskem.
Novi nadškof koadjutor v ljubljanski nadškofiji? Povsem mogoče!
Potem ko je pred kratkim Sveti sedež predsednika Hrvaške škofovske konference, dosedanjega splitsko-makarskega škofa Dražena Kutlešo (tudi vizitatorja v skupnosti Loyola po naročilu ljubljanskega nadškofa Stanislava Zoreta!) imenoval za novega zagrebškega nadškofa koadjutorja (pomočnika), torej zakonitega naslednika sedanjega nadškofa kardinala Josipa Bozanića, se očitno obetajo kadrovski ukrepi Svetega sedeža tudi v Sloveniji. Naš vir ob tem namiguje, da se bo Rupnikova klika maščevala nadškofu Zoretu (prav za to vizitacijo, ki v pravnem smislu ni pokazala nepravilnosti) tako, da bo na položaj ljubljanskega nadškofa koadjutorja (torej naslednika) spravila sedanjega novomeškega škofa Andreja Sajeta, s čimer bo oblast sedanjega ljubljanskega ordinarija precej omejena. Že dejstvo, da je Saje lani postal predsednik Slovenske škofovske konference, medtem ko oba nadškofa, ljubljanski Zore in mariborski Cvikl, nimata vidnejše vloge, kaže na določene strukturne premike. Hkrati pa naj bi Saje, ki naj bi Vatikan ažurno obveščal o poteku afere Zvon, še vedno ostal apostolski administrator novomeške škofije, naš vir pa namiguje, da želi Sveti sedež s tem de facto zmanjšati število škofij v Sloveniji.
Nadaljevanje preberite TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine