Piše: Nova24tv.si
Na začetku novembra se je v mariborski porodnišnici dogodil neprijeten incident, ko je porodnica muslimanske veroizpovedi prejela obrok, ki ni bil skladen z njenimi verskimi prepričanji.
Ker je bila v obrok vključena tudi svinjina, je to sprožilo burno reakcijo njenega moža, ki je tamkajšnje zdravstveno osebje tudi seznanil s pomoto.
Moški ni skrival svojega razburjenja, ko je izvedel, kaj se je zgodilo. Po poročanju Planet TV je slednji grozil in ustrahoval celoten oddelek. UKC Maribor jim je potrdil, da je prišlo do omenjenega incidenta, in da naj bi uspeli zaplet tudi hitro rešiti na mestu samem. Do večjega nesporazuma pa naj ne bi prišlo.
Prav tako so iz UKC Maribor sporočili, da sicer pri pripravah diet v obzir jemljejo tudi posameznikovo kulturo in vero. Islamska skupnost v Sloveniji meni, da v bolnišnicah večjih težav z upoštevanjem njihovih prehranskih smernic ni. Pravijo pa, da se večkrat srečujejo z izzivi v šolah in vrtcih, kjer posebne diete omogočajo le otrokom z ustreznimi zdravniškimi potrdili. Kot so dejali, ne zahtevajo prehrane halal, a da si želijo, da bi se upoštevalo njihove verske navade.
Zahteve s strani nekaterih staršev, da se svinjina umakne s šolskih jedilnikov, sicer niso od včeraj. V šolah sicer skrbijo za oblikovanje jedilnikov, ki omogočajo optimalni razvoj, in to ne glede na okoliščine (spol, raso, veroizpoved itd.) Vzgojno-izobraževalni zavodi se tako držijo pravil in iz smernic je mogoče razbrati, da “oblike prehrane, ki niso medicinsko utemeljene, zavodi niso dolžni organizirati”.
Teolog Ivan Štuhec je dogodek za omenjeno televizijo komentiral širše, in sicer z vidika pluralnosti in demokratičnih vrednot družbe. Sam meni, da je potrebno v demokratični družbi spoštovati razlike, a pri tem opozarja, da takšno spoštovanje pogosto za seboj prinese tudi dodatne stroške in izzive. Kot primer je navedel ameriško ustavo, kjer je posameznikom omogočeno življenje po njihovih verskih načelih. Financiranje posebnih prehranskih zahtev po njegovih besedah predstavlja eno od težav. Zamenjava svinjine za perutnino bi namreč prispevala k zvišanju cene obroka, je opozoril Štuhec. V šolah, kjer obrok trenutno stane približno 1,50 evra, bi takšna sprememba zahtevala doplačilo tistih, ki si prilagoditev želijo, saj obstoječi proračun kuhinjam ne omogoča slednja specifičnim potrebam verskih skupnosti.