Piše: C. R.
»Naloga znanosti je, da poda odgovore na nove izzive in tako prepreči grozeča protislovja ter v izobraževalnem sistemu razvija vrednote in tehnologije, ki bodo zagotovili mir in blagostanje v družbi. To so teme, ki se jim profesor dr. Mainzer pri svojem delu posveča že več desetletij. Alma Mater Europaea – ECM se mu iskreno zahvaljuje za njegov doprinos,« pravi predsednik Alma Mater Europaea – ECM oz. njen novi rektor prof. dr. Ludvik Toplak.
Predlagatelj prof. dr. Željko Knez je predstavil izjemne dosežke cenjenega prejemnika dr. Mainzerja.
Profesor dr. Klaus Mainzer se je rodil leta 1947. Je nemški filozof in znanstvenik. Maturiral je na gimnaziji Landrat-Lucas v Opladnu in študiral matematiko, fiziko in filozofijo. Leta 1973 je doktoriral iz filozofije in osnov matematike (matematični konstruktivizem). Leta 1979 je Mainzer habilitiral iz filozofije z disertacijo ‘Prostor, geometrija in kontinuum’ na Univerzi v Münstru. Leta 1980 je prejel Heisenbergovo štipendijo. Od leta 1981 do 1988 je bil profesor temeljev in zgodovine eksaktnih znanosti na Univerzi v Konstanzi. Med letoma 1985 in 1988 je bil prorektor Univerze v Konstanzi.
Od leta 1988 do 2008 je bil Klaus Mainzer profesor filozofije znanosti in direktor Inštituta za filozofijo. Od leta 1998 je ustanovni direktor Interdisciplinarnega inštituta za računalništvo na Univerzi v Augsburgu. Med letoma 2008 in 2016 je vodil katedro za filozofijo in filozofijo znanosti na Tehnični univerzi v Münchnu. Mainzer je bil imenovan za direktorja Akademije Carl von Linde. Bil je ustanovni direktor Münchenskega centra za tehnologijo v družbi na Tehnični univerzi v Münchnu. Od leta 2016 je Mainzer ‘TUM Emeritus of Excellence’. Mainzer je od leta 2019 višji profesor v Centru Carl Friedrich von Weizsäcker na Univerzi Eberharda Karla v Tübingenu. Je tudi soustanovitelj tega zavoda.
Bil je član svetovalnega odbora TUM Institute for Advanced Study, glavni raziskovalec TUM Cluster of Excellence Cognition in Technical Systems in član uredniškega odbora International Journal of Bifurcation and Chaos in Applied Sciences and Engineering. Je član Raziskovalnega centra za izobraževanje in informiranje (Univerza v Pekingu), Academia Europaea (London), Evropske akademije znanosti in umetnosti (Salzburg) in njihov dekan razreda za naravoslovje 2018–2019, član nemška akademija znanosti in tehnike. Mainzer je bil član skrbniškega odbora Fundacije Daimler in Benz in Inštituta za napredne študije pri TUM. Od leta 2020 je namestnik predsednika skrbniškega odbora Udo Keller Foundation Forum Humanum (Hamburg),
Imel je gostujoča predavanja v Braziliji, na Kitajskem, v Indiji, na Japonskem, Poljskem, v Južni Koreji, ZDA in Rusiji. Bil je gostujoči znanstvenik na Eulerjevem mednarodnem matematičnem inštitutu (St. Petersburg), Hausdorffovem raziskovalnem inštitutu za matematiko (Bonn) in Leibnizovem centru za informatiko v Schloss Dagstuhl.
Klaus Mainzer je objavljal o konceptu števila, temeljih geometrije, prostora, časa, simetrije in kvantne mehanike. Zaslovel je kot temeljni teoretik kompleksnih sistemov in umetne inteligence, ki razmišlja o njihovih družbenih posledicah v dobi digitalizacije. Razdelal je matematične modele kompleksnih sistemov, ki se organizirajo v naravi – od molekularnih in celičnih sistemov do organizmov in možganov.
Profesor dr. Klaus Mainzer je urednik in avtor več knjig, prevedenih v več jezikov. Poleg ogromnega števila knjig je avtor zelo prevajane, citirane in recenzirane knjige Thinking in Complexity.
Prof. dr. Klaus Mainzer je prejemnik številnih priznanj in nagrad. Nekaj najprestižnejših:
· Heisenberg-Grant
· TUM Emeritus odličnosti
· Višji profesor Univerze v Tübingenu
· Merkatzerjeva nagrada za filozofijo za izjemne splošne in življenjske dosežke na področju filozofije
· Zlata medalja Mednarodnega izobraževalnega centra za življenjske dosežke na področju matematike in znanosti o kompleksnih sistemih z izjemnim delovanjem kot predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti
· Pokrovitelj Evropskega festivala znanosti ob imenovanju Katowice (Poljska) za Mesto znanosti 2024
Poleg tega je član akademskih društev:
· Evropska akademija znanosti in umetnosti / Salzburg.
Novembra 2020 je Evropska akademija znanosti in umetnosti Mainzerja izvolila za svojega novega predsednika. Nasledil je Felixa Ungerja, ki je bil predsednik tri desetletja.
· Academia Europaea /London,
· Nacionalna akademija znanosti in tehnike Berlin/München.
Pohvalne govore so imeli dr. Felix Unger, častni predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti, dr. Marko Robnik, član Easa, ustanovitelj in direktor CAMTP, in dr. Lenart Škof, dekan Alma Mater Europaea Institutom Studiorum Humanitatis.
Posebna knjižica z vsemi slavnostnimi govori, izdanimi ob tej posebni priložnosti, je TUKAJ.
Video:
Vir: Alma Mater Europaea – ECM