8.8 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Kaj prinaša vladna strategija na področju priseljevanja? Strategijo za uničenje slovenstva!

Piše: Vida Kocjan

V Sloveniji se je lani rodilo 16.769 otrok ali skoraj pet odstotkov manj kot leto prej in najmanj v zadnjem 50-letnem obdobju. Vse več je tudi družin brez otrok. Številke so alarmantne, vlada Roberta Goloba pa je takoj po prevzemu oblasti ukinila urad za demografijo.

Izničila je torej v prejšnji vladi zastavljene cilje za demografski preporod Slovenije. Prejšnji teden pa je sprejela še strategijo na področju priseljevanja, s katerim želijo spodbuditi priseljevanje tujcev.

Janša: »Imamo strateški problem«

Spomnimo. Urad Vlade RS za demografijo je oktobra 2021 ustanovila vlada pod vodstvom Janeza Janše. Nekoliko pozneje so urad premestili v Maribor. Namen njegove ustanovitve je bil spodbujanje, koordiniranje in usmerjanje aktivnosti demografskega preporoda Slovenije. V takratni vladi so zapisali, da se bo vpliv demografskih sprememb odražal na trgu dela, v okviru zdravstvenega, pokojninskega, izobraževalnega sistema in sistema socialne varnosti. Janez Janša pa je aprila 2022 tudi dejal, da se je še leta 1950 v Sloveniji rodilo več kot 35.000 otrok, v zadnjih letih pa je ta številka padla pod 20.000. No, lani je ta številka padla že pod 17.000.

Janša je aprila 2022 poudaril: »Če Slovenija ne bi imela demografskih problemov, potem ne bi potrebovali urada za demografijo. Imamo strateški problem, ki se je dolgo časa zanemarjal in ga ne moremo odpraviti čez noč, niti v nekaj letih.« Zato potrebujemo sistemski pristop, ki usklajuje različne politike: razvojne, socialne in mnoge druge, urad pa bo usklajeval vse tiste naloge, ki bodo zagotovile, da bo v Sloveniji znova od 20.000 do 30.000 rojstev letno. Ob tem je dodal, da izgovor, da naš način življenja tega ne omogoča več, ne drži. »Obstajajo države, ki izhajajo iz iste civilizacije, imajo podobno kulturo, pa so te trende v zadnjem času močno spremenile.«

Janša je še dejal, da je treba spremeniti miselnost in ustvariti materialno podlago za to, da bo do sprememb prišlo. Ob tem je spomnil, da je v skladu z evropsko statistiko slovenska ženska najbolj obremenjena v Evropi, kar pomeni, da je v Sloveniji največ polno zaposlenih mater. Dodatni negativni dejavniki so zasedenost domov za starejše in pomanjkanje prostih mest v vrtcih.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine