Piše: Jože Jan
Boris Johnson je sklical kabinet na nujno sejo, Emmanuel Macron pa poziva k nujnem evropskem srečanju.
Najmanj 27 migrantov je umrlo, ko se je potopil napihljiv čoln, s katerim so poskušali prečkati Rokavski preliv. Nesreča se je zgodila v francoskih teritorialnih vodah. Na britansko obalo je letos – po tvegani 34-kilometrski poti preko preliva – nezakonito prispelo več kot 25.700 migrantov (trikrat toliko kakor lani).
Takoj po tragediji je francoski predsednik Emmanuel Macron pozval k nujnemu srečanju Vrha Evropske unije o priseljevanju. »Francija ne bo dovolila, da bi Rokavski zaliv postal grobišče,« je izjavil Macron, ki je na francoski obali pozval k okrepitvi mejne agencije Frontex.
Tudi britanski premier Boris Johnson je v nekaj urah sklical kabinet, da bi preučili odziv na humanitarno krizo v Kanalu. Sekretarka za notranje zadeve Priti Patel, ki je pred nedavnim zagrozila, da bo poslala nazaj čolne, naložene z migranti, je bila deležna ostre kritike poslancev.
Francoski notranji minister Gérald Darmanin je odpotoval v Calais in izrazil »globoko obžalovanje« zaradi izgube toliko življenj in obsodil »kriminalno naravo trgovcev z ljudmi, ki organizirajo tovrstne prehode«.
Tragedijo so javili s francoskega ribiškega čolna, ko so videli več migrantov, ki so poskušali ostati na površini nedaleč od obale. Ribič Nicholas Margolle je za Reuters izjavil, da je videl dva polna čolna in enega brez potnikov blizu mesta tragedije.
»Do zdaj vemo, da je bilo v tem čolnu 50 migrantov,« je dejal predsednik pristanišča Calais Jean-Marc Puissesseau. »Umrlo jih je najmanj 27, dva sta se rešila.«
Več plovil je sodelovalo pri iskanju v francoskih teritorialnih vodah skozi vso noč. Število žrtev se bo z urami skoraj gotovo povečalo.
Vsekakor gre za doslej največjo migrantsko tragedijo v Rokavskem prelivu. Oktobra lanskega leta je umrlo pet migrantov, ko se je potopil čoln z kurdsko-iranskimi priseljenci. Med žrtvami je bil 15-mesečni Arton Iran-Nejad, katerega truplo so šele nekaj mesecev kasneje našli na obalah Norveške.
Pretok migrantov se je letos v primerjavi s preteklim letom podvojil. Rekord prehodov v enem samem dnevu je bil dosežen 11. novembra, ko je do južne obale Anglije uspelo pripluti 1.185 migrantom.