2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Timorska mladenka, v boju proti podnebnim spremembam.

Piše: Damian Ahlin

Thalia Soares, Timorska mladenka, ki se močno zavzema za boj proti podnebnim spremembam.

Vprašanja podnebnih sprememb in varstva okolja so me vedno močno zanimala že od srednješolskih let, ko smo v okviru šolskega osnovnega projekta čistili okolje na območju skupnosti. Vsi moji sošolci in jaz smo aktivno sodelovali pri projektu, katerega cilj je bil ozaveščanje skupnosti o okoljskih vprašanjih, ki jih imamo v Vzhodnem Timorju.

Sodelovala sem tudi pri projektu Dili Model Združenih Narodov na ministrstvu za socialno solidarnost in vključevanje, kjer sem zastopala Nemčijo v Okvirni konvenciji Združenih narodov o podnebnih spremembah. Všeč mi je bila simulacija razprave ZN o vprašanjih podnebnih sprememb s predstavniki posameznih držav. To je okrepilo mojo strast do boja proti podnebnim spremembam, zlasti v Vzhodnem Timorju, in odločila sem se za študij okoljskega inženirstva na univerzi v Indoneziji.

Vzhodni Timor je moja domovina, ki je še vedno dovzetna za naravne nesreče, ranljiva za zunanje pretrese in krhko okolje ter vplive podnebnih sprememb. To je razlog, zakaj sem želela svoj poklicni razvoj usmeriti v vprašanja podnebnih sprememb. Trenutno delam pri organizaciji Plan International Timor-Leste kot koordinatorka projekta prilagajanja podnebnim spremembam v okviru sedanjega projekta, ki ga financira EU, o krepitvi zmogljivosti lokalnih organizacij civilne družbe na področju prilagajanja podnebnim spremembam (CCA). V tem projektu vodim dejavnosti na terenu, organiziram in vodim srečanja in delavnice skupnosti, omogočam širjenje sporočil o zmanjševanju tveganja nesreč (DRR)/CCA ter tesno sodelujem z vaškimi sveti in povezanimi odbori projekta.

Po mojih izkušnjah je udeležba mladih na ravni skupnosti, zlasti na podeželju, minimalna zaradi nizke ozaveščenosti o vprašanjih podnebnih sprememb.

Za spodbujanje udeležbe mladih v okviru izvajanja Splošnega sporazuma o podnebnih spremembah bi si morali prizadevati za vključevanje aktivnih mladih generacij, zlasti mladih žensk in deklet iz šol v Aileu, Ainaro in drugih občinah Vzhodnega Timorja, in sicer z zagotavljanjem usposabljanja za vodenje, da bi okrepili njihovo zmogljivost, ter razvijanjem zagovorniških strategij za reševanje vprašanj v zvezi s podnebnimi spremembami. Skupaj z vlado in nevladnimi organizacijami bi morali izvajati tudi seminarje o podnebnih spremembah, da bi mladim na ravni občin pomagali okrepiti njihovo samozavest za izražanje in ukrepanje v zvezi z vprašanji podnebnih sprememb.

Dva stebra splošnega sporazuma o podnebnih spremembah sta podnebne ambicije, odpornost in okrevanje ter vključujoč in trajnostni gospodarski razvoj. Podnebne spremembe vplivajo na vse nas in okolje ter predstavljajo veliko grožnjo za nacionalno in svetovno gospodarstvo. Oba vidika sta bistvenega pomena.

EU je financirala projekt Krepitev zmogljivosti organizacij civilne družbe za ozaveščanje in spodbujanje pobud, ki obravnavajo podnebne spremembe in njihov vpliv na trajnostni razvoj v Vzhodnem Timorju, ki se je začel marca 2019 in se bo končal februarja 2022.

Splošni cilj tega projekta je aktivno spodbujati dejavnosti in politike organizacij civilne družbe, ki so pri pripravi na podnebne spremembe in odzivanju nanje v Vzhodnem Timorju občutljive na spol in socialno vključujoče.

Do zdaj smo prejeli številne pozitivne povratne informacije s strani skupnosti ter nacionalnih in lokalnih organov. Če bomo v naslednjih sedmih letih nadgradili ta projekt, se bo razširjanje sporočil o podnebnih spremembah in njihovih blažilnih ukrepih v Vzhodnem Timorju močno razširilo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine