-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Sojenje za Khashoggijev umor se seli v Savdsko Arabijo

Piše: Ivan Šokić

Turško sodišče je v četrtek, 7. aprila 2022 odločilo, da sojenje 26 savdskim osumljencem za umor novinarja Jamala Khashoggija leta 2018 v prostorih savdskega veleposlaništva v Ankari preseli v Savdsko Arabijo. Poznavalci menijo, da gre za politično gesto s katero želi uradna Ankara doseči otoplitev odnosov s savdsko kraljevo družino, posledično pa tudi konec pregona krivcev za Khashoggijevo smrt.

 Jamal Khashoggi je v osemdesetih veljal za sodelavca tako savdske kot ameriške obveščevalne službe, prijateljeval je z Osamo bin Ladnom in z njim zagovarjal idejo tako imenovane “ene islamske države”. Ko se je kasneje kraljeva savdska družina distancirala od voditelja teroristične organizacije, je prav Khashoggi služil kot vmesni člen. Njegov stric Adnan Khashoggi je v tistih časih veljal za enega največjih preprodajalcev orožja na svetu, Jamal pa je istočasnol poročal z vseh kriznih žarišč na bližnjem vzhodu, kjer je cvetela trgovina z orožjem.

Khashoggijev ded, ki je bil turškega porekla, je bil osebni zdravnik kralja Abdulaziza Al Sauda, ustanovitelja Savdske Arabije. To turško poreklo pa je v tej zgodbi še kako pomembno. Khashoggi je namreč veljal za podpornika Muslimanske bratovščine, ki je tesno povezana s turško vladajočo stranko AKP. V Savdski Arabiji na Muslimansko bratovščino ne gledajo z odobravanjem, saj imajo že svoje vahabite. Vseeno so tako turški kot zahodni liberalni mediji Khashoggijevo smrt prikazovali kot napad na novinarsko svobodo.

Sicer so že konec leta 2019 v Savdski Arabiji peterico, ki naj bi bila vpletena v umor Khashoggija obsodili na smrtno kazen, medtem ko so še trije vpleteni bili obsojeni na 24 let zapora, a je neodvisno od tega v Turčiji potekal tudi postopek proti še 26 Savdijcem, ki so osumljeni vpletenosti v Khashoggijev umor.

Po mnenju Washington Posta kjer je bil Khashoggi zaposlen preden so ga, kakor trdijo Savdijci, ponesreči ubili, naj bi v tem primeru šlo za gesto turške vlade pod Recepo Tayyipom Erdoganom, ki si zaradi najhujše ekonomske krize v državi v zadnjih nekaj desetletjih prizadeva za otoplitev odnosov s Savdijsko Arabijo, specifično s princem Mohammedom Bin Salmanom, ki naj bi po trditvah ameriških obveščevalnih služb osebno dal dovoljenje za umor Khashoggija.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine