Piše: A. S.
Bežen poskus državnega udara v Rusiji, ki so ga poskušali udejaniti plačanci iz Wagnerja, še vedno ostaja nejasen, predvsem glede tega, kolikšno podporo redne vojske je imeli pri tem vodja »wagnerjevcev« Jevgenij Prigožin.
No, novi incident v vrstah ruske vojske pa nam daje vedeti, da v njej vre veliko bolj kot je kazalo poprej. General Ivan Popov, poveljnik ruskih sil v Ukrajini, ki ga je ruski general štab odstavil, je jezno trdil, da so ga odstavili zaradi tega, ker je opozarjal na napake samega vodstva vojske. Obrambnega ministra Sergeja Šojguja in poveljnika generalštaba Valerija Gerasimova je Popov obtožil izdaje in rekel, da predstavljata grožnjo Rusiji. Je to uvod v novi upor znotraj vojske? Za razliko od Prgožina, ki je vodja plačancev, je Popov kot general globoko ukoreninjen v samo strukturo ruske vojske.
Popov je to, da so ga umaknili s položaja, označil kot udar na oborožene sile Rusije. Po njegovem je moskovsko vodstvo samo naredilo to, česar Ukrajincem ni uspelo; v kritičnem trenutku je »odrezalo glavo« ruskim silam v Ukrajini.
Putin je sicer od začetka invazije na Ukrajino že razrešil ali odstavil več generalov, vendar pa do sedaj nihče od njih ni tako ostro zaradi tega protestiral. Mar to pomeni, da je nezadovoljstvo z ruskimi vrhovnimi oblastmi doseglo novo stopnjo? Morda je ravno primer z Wagnerjem opogumil Popova, saj se Prgožin ni soočil z nobenimi resnejšimi ukrepi zaradi svojega upora. Pet dni po tem naj bi se celo sestal s predsednikom. Popov je vsekakor hotel, da se Kremelj zave njegovega negodovanja, obenem pa je v javnosti dobil nenavadno visoko podporo.
General Popov sicer uživa precejšen ugled, njegov položaja poveljnika 58. armade pa je že tradicionalno veljal za odskočno desko na najvišje pozicije v ruskem generalštabu. Trenutni poveljnik generalštaba Gerasimov je bil prav tako pred dvema desetletjema ravno na tem položaju. 58. armada je po ruskih izgubah obenem postala ena od najvažnejših izmed dvanajstih armad ruskih kopenskih sil. Trenutno nosi največje breme v Zaporožju, kjer se Ukrajinci poskušajo prebiti do Azovskega morja.
Izjave Popova, kjer omenja velike ruske izgube, nam dajejo vedeti, da je ukrajinska ofenziva uspešnejša, kot se zdi. Ukrajinci so pred kratkim izvedli tudi uspešen zračni napad na štab 58. Armade, v katerem je bil ubit tudi eden od generalov. Seveda so spori med ruskimi generali voda na mlin Ukrajincem. Pri tem ne gra za prvi primer, v katerem so kar ruske oblasti »zrušile« pomembnega generala. Kremelj je v preteklosti odstavil tudi generala Sergeja Surovikina, čeprav so bile njegove strateške odločitve povsem razumne.
Kremelj očitno gleda predvsem na zvestobo režimu in na ubogljivost, bolj kot na sposobnosti. Tako Putin daje popolno podporo trenutnemu ministru obrambe in poveljniku generalštaba, čeprav sta oba bolj kot očitno napačna izbira za omenjena položaja.