8.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Romana Tomc: Očitno je nekaterim, ki so politično prave barve, korupcija dovoljena

Piše: A. P. 

Včeraj je v Evropskem parlamentu potekala razprava o potrebi po ukrepanju in preglednosti glede obtožb o korupciji v javnem sektorju.

Evropska poslanka Romana Tomc je v svojem govoru poudarila:

“V družbi, kjer korupcijo sprejemajo za nekaj samoumevnega in kjer neodvisne institucije, ki bi jo morale preganjati ne delujejo, je nekaj hudo narobe.  

Tudi v Sloveniji imamo s korupcijo veliko težav. Na to nas opozarja Evropska komisija, na to kažejo indeksi o zaznavi korupcije. Imamo predsednika vlade, ki ga zaradi sumljivih poslov preiskuje komisija za preprečevanje korupcije. Imamo župana glavnega mesta, za katerega večina prebivalcev meni, da mesto upravlja koruptivno. Imamo direktorja policije, Za katerega sodišče ugotovi, da je imenovan nezakonito. Imamo vlado, za katero nadzorne institucije ugotovijo, da je opravila vrsto sumljivih poslov in s tem oškodovala javne finance.

Vse to je povsem jasno in dokazano, a vendar se nič ne spremeni. Očitno je nekaterim, ki so politično prave barve, korupcija dovoljena. Ti imajo v rokah tudi organe pregona in uslužne novinarje, ki jih ščitijo. Tako je krog sklenjen. Kaznovani so tisti , ki na nepravilnosti opozarjajo, kriminalcem pa se ne zgodi nič.

Na korupcijo v Sloveniji sem v preteklem mandatu večkrat opozarjala. Tudi na to, da je poročilo Komisije o vladavini prava neverodostojen dokument o stanju v državi.

Danes, ko vemo, kdo je imel v rokah to poročilo, komisar Reynders, se ne sprašujemo več zakaj. Povsem jasno je. Spoštovani gospod komisar, upam da boste to spremenili in da bo poročilo o vladavini prava postalo resnično verodostojen dokument.

Hvala lepa.”

Videoposnetek govora je na voljo na: https://www.romanatomc.si/sporocila-za-javnost/romana-tomc-ocitno-je-nekaterim-ki-so-politicno-prave-barve-korupcija-dovoljena

Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je danes potekala tudi predstavitev prenove strategije o invalidnosti Evropske komisije, predvsem na področju zaposlovanja. Strategija je nastala na podlagi študije, ki je pregledovala stanje v nekaterih evropskih državah, žal ne tudi v Sloveniji.

V svojem govoru je Romana Tomc novo komisarsko za enakost Hadjo Lahbib opozorila na nekaj dejstev, na katera so opozorili predstavniki invalidskih organizacij in podjetij iz Slovenije. “Apeliram na Komisijo, da s svojimi ukrepi ne posega v rešitve, ki osebe z invalidnostmi že uspešno vključujejo v trg dela,” je dejala Romana Tomc.

»Spoštovani,
najlepša hvala za besedo.

Spoštovana gospa komisarka.

Osebe z različnimi oblikami invalidnosti so enakovreden in enakopraven del družbe in prav je, da v družbi dobijo tudi enake priložnosti. Seveda podpiram idejo o posodobitvi Strategije pravic oseb z invalidnostjo, predvsem na področju zaposlovanja, a hkrati bi želela opozoriti na dve dejstvi:

Prvič. Ne smemo vseh oseb z invalidnostjo metati v isti koš. Posamezniki so si med seboj zelo različni, imajo zelo specifične ovire in s tem tudi specifične potrebe. Na primer senzorično ovirana oseba na delovnem mestu potrebuje popolnoma druge prilagoditve, kot gibalno ovirana. O pravicah oseb z invalidnostjo se pogovarjamo preveč na splošno, vsaka invalidnost ima svoje specifike, ki bi morale biti naslovljene;

Drugič. Številne države imajo že danes dobro urejene sisteme zaposlovanja oseb z invalidnostjo. Za primer: v Sloveniji poleg spodbujanja zaposlovanja na odprtem trgu dela zelo dobro deluje sistem invalidskih podjetij, kjer je zaposlenih vsaj 40 odstotkov invalidov. Zaposlujejo tudi strokovne sodelavce, delavci imajo tako vso potrebno podporo. Gre za sistem, ki deluje že preko 70 let. Slovenija žal ni bila zajeta v študijo, na podlagi katere je nastala nova strategija Evropske komisije, zato se seveda bojimo, da bi nova strategija posegla v že delujoče sisteme in morda ogrozila njihovo izvajanje. Zato apeliram na vas, spoštovana gospa komisarka, da predlagani ukrepi in nova strategija ne smejo poseči v že obstoječe rešitve na trgu dela, ki delujejo zelo dobro;

Hvala.«

Videoposnetek govora je na voljo na: https://www.romanatomc.si/sporocila-za-javnost/romana-tomc-o-posodobitvi-strategije-o-invalidnosti

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine