0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Razcvet sončne energije na Bližnjem vzhodu

Piše: Damian Ahlin

Ker ima Rusija zaradi vojne v Ukrajini težave s fosilnimi viri energije, se obrača k obnovljivim virom energije. Bližnjevzhodne države imajo velik potencial sončne energije.

Razprava o prepovedi uvoza ruskih goriv zaradi vdora v Ukrajino mnoge Evropejce napeljuje na misel, da je prihodnost v obnovljivih virih energije.

Bližnji vzhod ima velik potencial sončne energije. Vendar pa zmogljivosti za proizvodnjo sončne energije v večini držav v regiji ne dosegajo zmogljivosti v Evropi. Leta 2020 je bilo na primer v EU v povprečju proizvedenih 810 kilovatnih ur sončne energije na prebivalca. Maroko in Savdska Arabija sta v istem letu proizvedla 106 ter 74 kilovatnih ur na prebivalca.

Zakaj ni večjega napredka?

Nekaterim državam, na primer Savdski Arabiji, sonca ni bilo treba uporabiti, saj električno energijo proizvajajo iz lastne nafte. V drugih državah, na primer v Iraku, so oviro predstavljale politična nestabilnost in težave s korupcijo.

Zaporedni iraški voditelji so si že dolgo prizadevali rešiti to vprašanje, je v dokumentu za leto 2020 zapisal Harry Istepanian, washingtonski energetski svetovalec, specializiran za iraško energijo. Vendar so vlagatelje ovirale gospodarske, politične in varnostne negotovosti.

Podobne težave pestijo tudi Libanon, ki doživlja eno najhujših finančnih in političnih kriz v zadnjih desetletjih. Zaradi trenutnega pomanjkanja električne energije in naraščajočih stroškov goriva za zasebne generatorje se je povečalo povpraševanje po zasebnih sončnih elektrarnah v podjetjih in domovih premožnejših Libanoncev. Vsaka sončna elektrarna stane vsaj 4.000 USD.

Iz podobnih razlogov je tudi v Jemnu priljubljena uporaba zasebne sončne energije. Vojna in nestabilnost sta povzročili propad javnih storitev oskrbe z električno energijo. Po podatkih poročila programa za dostop do energije in razvoj s sedežem v Berlinu danes skoraj polovica prebivalstva uporablja decentralizirano sončno energijo.

Najuspešnejši

Druge bližnjevzhodne države, običajno tiste z močno centralno vlado, so bile uspešnejše pri nameščanju sončnih elektrarn. Maroko, Jordanija in Egipt so na čelu, za Združenimi arabskimi emirati, ki so bili leta 2020 eden največjih proizvajalcev električne energije iz sončne energije, saj so proizvedli 1.385 kilovatnih ur na prebivalca. Nemčija, ki je prav tako vodilna na tem področju, jih je ustvarila 1.490.

Savdska Arabija napreduje, prav tako Oman, Maroko pa načrtuje, da bo do leta 2050 več kot polovico energije v državi proizvedel iz obnovljivih virov.

Ker si Evropejci zdaj prizadevajo zmanjšati ali morda celo ustaviti uvoz nafte in plina iz Rusije, se bo povpraševanje po gorivih z Bližnjega vzhoda verjetno povečalo. Cene se zvišujejo in države, kot je Savdska Arabija, verjetno ne bodo želele uporabljati svoje nafte za domačo porabo električne energije.

Vir: DeutscheWelle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine