Piše: C. R.
Ukrajinska nuklearka Černobil, ki je bila leta 1986 prizorišče najhujše jedrske nesreče na svetu doslej, je znova ostala brez oskrbe z elektriko, je sporočil ukrajinski energetski operater Ukrenergo. Podobne težave so sicer v Černobilu imeli že prejšnji teden.
Oskrba z električno energijo je bila namreč zaradi škode, ki so jo po navedbah Kijeva na električnih vodih povzročile ruske bombe, prekinjena že v začetku prejšnjega tedna, nato pa so jo v nedeljo obnovili.
Danes pa je Ukrenergo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil, da so v jedrski elektrarni znova ostali brez elektrike, potem ko so ruske sile ponovno poškodovale ključen daljnovod, ki z elektriko oskrbuje nuklearko in bližnje mesto Slavutič severno od Kijeva. Ukrajinski delavci se bodo zdaj kljub spopadom odpravili nazaj in skušali daljnovod popraviti.
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sicer minuli teden sporočila, da začasna prekinitev oskrbe z električno energijo, s pomočjo katere v Černobilu med drugim ohlajajo izrabljeno jedrsko gorivo, ne predstavlja večjega varnostnega tveganja, saj elektriko na lokaciji zagotavljajo dizelski generatorji za izredne razmere.
IAEA je sicer prejšnji teden tudi prenehala prejemati varnostne podatke iz nuklearke v Černobilu, potem ko so tam nameščeni nadzorni sistemi nehali delovati. IAEA skuša v okviru nadzornih sistemov odvračati od širjenja jedrskega orožja z zgodnjim zaznavanjem zlorabe jedrskega materiala.
V soboto so nato v Černobil, ki so ga ruske sile zavzele že v prvih dneh invazije na Ukrajino, prispeli uslužbenci ruskega jedrskega regulatorja Rosatoma, ki naj bi v sodelovanju z IAEA pomagali zagotoviti varno delovanje jedrske elektrarne. Ruska stran je ob tem zatrdila, da nuklearko še naprej nadzoruje ukrajinsko osebje.
Skrbi sicer povzročajo tudi razmere v – za razliko od Černobila – delujoči jedrski elektrarni Zaporožje, največji v Evropi, ki so jo prejšnji teden prav tako zavzele ruske sile.