2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Nizozemski kralj odprl muzej hokokavsta, propalestinski protestniki nad izraelskega predsednika, češ naj gre v Haag

Piše: C. R. 

Nizozemski kralj Viljem-Aleksander je danes v Amsterdamu odprl prvi nizozemski muzej holokavsta. Odprtje so po poročanju tujih tiskovnih agencij spremljali tudi protesti proti predsedniku Izraela Jicaku Hercogu, ki je sodeloval na slovesnosti.

“Ta muzej nam kaže, kako uničujoče posledice ima lahko antisemitizem,” je dejal kralj na slovesnem srečanju v bližnji sinagogi, ki so se ga udeležili tudi Nizozemci, ki so preživeli holokavst. Muzej po Hercogovih besedah pošilja “jasno in močno sporočilo: ne pozabite na grozote, ki jih rojevajo sovraštvo, antisemitizem in rasizem, in nikoli več ne dovolite, da bi se ti razmahnili”. Hercog je ob tem opozoril, da se ravno zdaj po svetu krepita sovraštvo in antisemitizem, obenem pa je pozval k čimprejšnji izpustitvi talcev, ki jih je v napadih 7. oktobra lani zajelo islamistično gibanje Hamas.

Manj kot kilometer stran so potekali protesti proti Hercogovemu nastopu na slovesnosti. Več sto udeležencev je pozivalo k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in Izrael obtožilo izvajanja genocida na palestinskem ozemlju. “Tukaj je zanj samo eno mesto, in to je Mednarodno kazensko sodišče,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala udeleženka protesta Estelle Jilissen. Mednarodno kazensko sodišče (ICC), kjer sodijo osumljenim vojnim zločincem, ima namreč sedež v nizozemskem mestu Haag. Protestniki so ob ceste izobesili napise: “Obvoz do Mednarodnega kazenskega sodišča”. Na protestu so sodelovali tudi nekateri predstavniki judovske skupnosti. “Tudi veliko Judov nasprotuje njegovemu prihodu sem, saj se s tem omalovažuje bolečino in trpljenje njihovih prednikov,” je dejala Jilissen. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so nasprotovanje Hercogovi udeležbi pred tem že izrazile nekatere mošeje in propalestinske organizacije.

Med udeleženci današnjega odprtja so bili tudi nizozemski premier Mark Rutte, avstrijski predsednik Alexander van der Bellen in predsednica zgornjega doma nemškega parlamenta Manuela Schwesig.

Med drugo svetovno vojno so nacisti umorili približno 102.000 nizozemskih Judov, medtem ko jih je pred vojno na Nizozemskem živelo okoli 140.000. Muzej holokavsta se nahaja v središču amsterdamske judovske četrti in bo vrata za javnost odprl v ponedeljek. V muzeju bo na ogled več kot 2500 razstavljenih predmetov, med drugim črtaste uniforme iz koncentracijskega taborišča Auschwitz, pisma in fotografije, navaja AFP.

Nizozemska v zadnjem času beleži porast antisemitizma. Število antisemitskih incidentov se je po podatkih vladnega nacionalnega koordinatorja za boj proti antisemitizmu lani podvojilo. Amsterdam je za varnost muzeja namenil 900.000 evrov, med drugim so pred poslopjem postavljeni veliki balvani, da bi preprečili napade z avtomobilom.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine