4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Multikulturna Britanija: V parlamentu Združenega kraljestva prisegajo poslanci na celo vrsto svetih knjig, tudi na Koran

Piše: A. S.

Združeno kraljestvo postaja vse bolj multikulturno. V Londonu je le še dobrih 36 odstotkov prebivalstva belega britanskega porekla. Multikulturnost in etnična raznolikost pa se odraža tudi v britanskem parlamentu, kjer poslanci ne prisegajo več le na Sveto pismo, temveč na celo vrsto verskih knjig ali pa potrdijo svojo prisego na »nereligijski« način.

Po volitvah, kjer so zmagali laburisti, so se zvrstile prisege novih poslancev. Zaradi etnične raznolikosti slednjih, so prisege potekale na različne načine. Prejšnji premier je kot poslanec prisegel na Bhagavad Gito, knjigo hindujskih verskih besedil, novi premier Keir Starmer pa je bil prvi na tem položaju od leta 1929, ki se je odločil za »nereligijsko« prisego.

Zaradi vse večjega števila muslimanov v britanski družbi pa v parlamentu ni več nič nevsakdanjega, če kdo priseže na Koran. Tako je poslanka Naz Shah iz okrožja Bradford West prisegla svojo zvestobo kralju Karlu III. na Koran in na »Vsemogočnega Alaha«.

Naz Shah je sicer pred leti v britanskemu parlamentu predlagala, da če bo sprejeta pravna zaščita spomenikov zgodovinskih osebnosti, kakršen je Winston Churchill, bi moralo biti to razširjeno tudi na preroka Mohameda, osrednjo osebnost islama.

»Ko nestrpneži in rasisti blatijo našega preroka, tako kot nekateri ljudje blatijo Churhilla, je čustvena bolečina v naših srcih neznosna. Za dve milijardi muslimanov je on vodja, ki se ga spominjamo v naših srcih in ga častimo v naših življenjih, saj je temelj naše identitete in obstoja«, je takrat dejala.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine