9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Klofuta za Ursulo: Evropska komisija ni zagotovila dovolj informacij o pogodbah za nabavo cepiv

Piše: Nova24tv.si

Splošno sodišče EU ugotavlja, da Evropska komisija javnosti ni omogočila dovolj informacij o pogodbah za nabavo cepiv proti covidu-19. Sodišče meni, da so v javnem interesu med drugim podatki o odškodninski odgovornosti proizvajalcev cepiv in tudi določeni osebni podatki članov pogajalske skupine.

Leta 2021 sta skupini evropskih poslancev in zasebnikov od komisije zahtevali dostop do pogodb o nabavi cepiv proti covidu-19, ki jih je komisija sklenila v imenu držav članic EU. Ta je omogočila le delni dostop, zato sta se skupini obrnili na evropsko sodišče, in sicer z zahtevo po razveljavitvi odločitve Evropske komisije.

Ko so se člani politične skupine zelenih in zasebniki obrnili na evropsko sodišče, so sodniki deloma ugodili njihovi zahtevi, saj so odločitve Evropske komisije vključevale določene nepravilnosti, kot so po poročanju STA navedli v sporočilu za javnost. Med drugim so v javnem interesu informacije o določbah, povezanih z odškodninsko odgovornostjo proizvajalcev cepiv. Sodišče EU ugotavlja, da Bruselj ni dokazal ogrožanja poslovnih interesov farmacevtskih podjetij zaradi dostopa do teh informacij.

Foto: Freepik

Evropska komisija je prvo pogodbo za dobavo cepiva proti covidu-19 v imenu držav članic sklenila avgusta 2020 z britanskim farmacevtskim podjetjem AstraZeneca. Od takrat je podpisala pogodbe z osmimi proizvajalci cepiv, kar je zagotovilo dobavo do 4,2 milijarde odmerkov. Po podatkih, objavljenih na spletni strani komisije konec lanskega avgusta, so države članice prejele 1,5 milijarde odmerkov cepiva, cepljenih pa je bilo 82,5 odstotka odraslega prebivalstva EU. Komisija in njena predsednica Ursula von der Leyen, ki si prizadeva za vnovično izvolitev, sta se soočali z očitki o nepreglednosti, saj so bile objavljene pogodbe delno cenzurirane, zakriti so bili podatki o cenah cepiv.

V javnem interesu je poleg tega tudi razkritje določenih osebnih podatkov posameznikov, ki so sodelovali v pogajalski ekipi za nabavo cepiv, saj bi se javnost tako lahko prepričala, da pogajalci niso bili v konfliktu interesov.

Evropska komisija ima možnost pritožbe na sodbo splošnega sodišča, in sicer v dveh mesecih in desetih dneh od seznanitve s sodbo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine