5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Kemično orožje sarin, neviden in vsesplošen ubijalec

Piše: C. R.

Plin sarin nima vonja ali okusa, vendar je zelo nevaren. Po vdihavanju ni mogoče storiti veliko. Ukrajina obtožuje Rusijo, da je plin uporabila v Mariupolu.

Strupeni plin sarin je tako močan, da za smrt človeka zadostuje že majhna količina, manjša od zrna soli v trdni obliki. Shranjen je v tekoči obliki in ga lahko ne le vdihavamo, ampak tudi vpijamo skozi kožo in oči. Prav tako je brezbarven in ima nevtralen vonj po vodi. Ko izhlapi v zrak, ga je nemogoče zaznati.

Zato je tako težko določiti, kdaj je bil plin uporabljen v vojni. Ukrajina obtožuje Rusijo, da je v Mariupolu uporabila plin sarin ali podobno kemično orožje. Tam nameščeni bataljon Azov je sporočil, da so bile nekatere njegove enote v ponedeljek zvečer napadene s kemično snovjo. Prizadeti vojaki so se pritoževali zaradi bolečin, težav z dihali in živčnim sistemom. Simptomi naj bi bili enaki tistim, ki so jih imele žrtve napadov s plinom sarin v sirski državljanski vojni.

Informacije še niso bile neodvisno potrjene. Tako Združeno kraljestvo kot ZDA sta za zdaj napovedala preiskavo zadeve.

Vpliv na dihanje

Plin sarin vpliva predvsem na avtonomni živčni sistem, ki nadzoruje nezavedne gibe, kot so prebava, mežikanje in dihanje. Strup zelo otežuje dihanje. Možgani sporočajo pljučem, naj normalno dihajo, vendar je to sporočilo prekinjeno in prenehajo dihati, pojasnjuje kemik Rob Stockman z Univerze v Nottinghamu v Združenem kraljestvu.

Nervne celice pošljejo signal za dihanje mišičnim celicam prek kemičnih prenašalcev, imenovanih nevrotransmiterji. Običajno encimi te prenašalce razgradijo na posamezne dele.

Sarin je smrtno nevaren, če nenehno aktiviranje vpliva na prepono, ki omogoča vdih in izdih pljuč. Pri zastrupitvi s sarinom živčne celice sproščajo acetilholin, ki mišicam daje le eno smer dihanja: vedno vdihniti in nikoli izdihniti. Vendar obstaja protistrup: pralidoksim. S tem zdravilom lahko preživite kemični napad, če ste bili izpostavljeni zelo majhni količini sarina.

Bikarbonat in voda proti sarinu

Vendar večina ljudi nima pralidoksima pri roki. Po Stockmanovih besedah je vseeno mogoče nekaj storiti: ena od možnosti je dihanje skozi brisačo, ki je bila predhodno namočena z mešanico vode in sode bikarbone. Nastala alkalna raztopina razgradi sarin.

Na učinek sarina lahko vplivajo tudi okoljski dejavniki. Pri 20 stopinjah Celzija plin ostane v zraku od dva do 20 dni. Pri 25 stopinjah Celzija le polovico časa. V zelo mrzlem in skoraj zmrzljivem vremenu lahko sarin ostane v zraku do enega leta. Strupeni plini se običajno dlje časa zadržujejo v okolju, zato lahko tudi po dolgem času ubijajo ljudi.

Morda je njihova nepredvidljivost tudi razlog, da so sarin in drugi strupeni plini redko uporabljeni v vojni. Sarin so razvili nacisti v poznih tridesetih letih prejšnjega stoletja. Vendar ga nikoli niso uporabljali na bojišču ali na svojih poljih ubijanja.

 

Vir:  DeutscheWelle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine