Piše: Damian Ahlin
Glede na to, kar prerokuje Danska, se bližajo boljši časi. Na daljavo, hibridno ali prisotni: kako bo po mnenju strokovnjaka z univerze Stanford izgledalo delovno mesto v bližnji prihodnosti …
Nicholas Bloom, profesor ekonomije, že več let preučuje delo na daljavo in razkriva, kako bo delovalo po pandemiji.
Ameriški poslovni vodja in dve ameriški raziskavi so po dveh letih pandemije pokazali, da bo tudi v prihodnosti veliko organizacij, katerih ekipe bodo še naprej delale od doma ali v mešanih oblikah, ki vključujejo delno prisotnost na delovnem mestu. Po mnenju Nicholasa Blooma, profesorja ekonomije na univerzi Stanford, bodo do leta 2022 v običajnem podjetju vsi zaposleni v pisarni tri dni na teden, običajno od torka do četrtka, ob ponedeljkih in petkih pa bodo delali od doma.
Bloom je razkril, da delo na daljavo raziskuje že 20 let. Povedal je, da so njegovi starši v času njegovega odraščanja delali od doma in da se mu je to vedno zdelo odlična priložnost za družbo, vendar je bilo pred pandemijo skoraj nepredstavljivo, da bi se to lahko razširilo. Marec 2020 je vse to spremenil. Pandemija je bila za delo na daljavo kot asteroid. V trenutku je bilo vse drugače.
Strokovnjak je dejal, da se podjetja zdaj hitro premikajo k tristopenjski delovni sili. Približno 50 % vseh zaposlenih bo delalo izključno prisotno. To so ljudje, ki delajo na prvih delovnih mestih v maloprodaji, proizvodnji, zdravstvu in storitvenih dejavnostih. V mnogih primerih so njihova delovna mesta slabše plačana in zanje ni potrebna univerzitetna izobrazba. Ti zaposleni so popolnoma zgrešili celotno zadevo dela na domu in so zaradi tega pogosto jezni in razburjeni. Potem, ko so v času pandemije delali v neprijetnih razmerah in tvegali svoje zdravje, so zamudili dodatek za delo na domu po pandemiji. Vodje po vsej državi so mi povedali, da so za nadomestilo zvišali plače zaposlenim na delovnem mestu in poskušajo povečati prožnost njihovega delovnega časa.
Druga skupina zaposlenih, skupaj približno 40 odstotkov, bo delala na hibridni način. Običajno je vsak teden tri dni v pisarni in dva dni doma. Hibridni delavci so običajno univerzitetno izobraženi strokovnjaki in vodstveni delavci, ki za svojo produktivnost in vodenje svojih ekip potrebujejo neposredne stike, vendar so nekaj dni v tednu lahko doma, da si lahko privoščijo mir in prihranijo čas za vožnjo na delo, je opozoril Bloom na podlagi svojih študij o delovnih mestih v ZDA.
Preostalih 10 % zaposlenih bo ostalo popolnoma oddaljenih. To so večinoma ljudje, ki opravljajo specializirane storitvene naloge, kot so informacijska podpora, finance, obračun plač ali urejanje. Med pandemijo so delali povsem na daljavo, in pogosto z večjo učinkovitostjo. Ker njihova vloga ne zahteva vodenja velikih skupin ali stalne ustvarjalnosti, lahko delajo povsem na daljavo, je dejal.
Vendar je Bloom priznal, da je pandemija spodbudila tudi inovacije, ki podpirajo delo na daljavo. Po izračunih strokovnjaka se bo delo od doma povečalo s 5 % polno plačanih dni pred pandemijo na približno 25 % po pandemiji.
V zadnjih desetih letih smo bili priča nekaterim pomembnim inovacijam, zlasti aplikacijam in komunikacijskim platformam. Ta napoved kaže, da se bodo v naslednjem desetletju dogajale še hitrejše spremembe, saj bodo podjetja vlagala milijarde dolarjev v razvoj izdelkov. Ne glede na to, ali gre za virtualno resničnost, kamere z umetno inteligenco ali holografske projekcije, se bo izkušnja dela od doma radikalno izboljšala za tiste, ki bodo imeli to srečo. Pandemija je šele začetek revolucije dela na daljavo.
Vir: Infobae