4.8 C
Ljubljana
sreda, 4 decembra, 2024

Javier Milei oživlja staro obljubo o svobodi

Piše: C. R.

Zahod je nekoč veljal za svetilnik svobode. Želja za slednjo znova prihaja v ospredje z zmago Trumpa in njegovimi podporniki iz vrst libertarcev, kot sta Elon Musk in Scott Bessent. V Argentini pa libertarni je Javier Milei že leto dni predsednik.

Evropska levica vidi svoje junake v diktatorjih Kube in Venezuele, slednjim pa se na čelu z Milejem Argentina postavlja po robu kot protiutež. Nemški filozof Hegel je v začetku 19. stoletja pisal, da je svetovna zgodovina napredek zavesti o svobodi, ki je neobhoden. Ta misel je dajala pogon tako liberalcem kot levičarjem. Z Milejem se hegeljansko dojemanje napredka vrača v državljanski center. Že s svojo kampanjo in razglašanjem o »anarhokapitalizmu« je dal vedeti vsem, da se obetajo velike spremembe. Milijeva Ideja državljanov je blizu nemškemu idealizmu, kot sta Kantov »odgovorni državljan« in Heglovo »uresničenje svobode volje«.

Ravno v Nemčiji pa Mileja nihče danes ne razume. Njegovo kritiko vsemogočne države smatrajo za krivoverstvo. Ker pa v Nemčiji vlada levičarska kulturna hegemonija, ga predstavljajo kot populista in desničarja. No, Milei je res popularen, ni pa populist. Njegovi kritiki so avtoritarci, ki se bojijo svobode, saj slednja ogroža njihove privilegije in položaje. Skrivnost Milejevega uspeha je v tem, da je razgalil levičarske profiterje in avtoritarce kot cipe državnih blagajn. Sebe, po drugi strani, predstavlja kot človeka iz ljudstva. Prav tako njegova analiza krize Zahoda in ZDA odkriva, da sta oportunizem in tiščanje glave v pesek uničila vsako možnost obrambe resničnih zahodnjaških vrednot. Levičarjem odkrito pravi, da so »drekači«, pri tem pa ima v mislih levičarsko »drekaško« zeleno buržoazijo. Na vprašanje zakaj se tako drastično izraža, odgovarja, da je »drekač« najboljši opis levičarjev ter da levica ni vredna spoštovanja.

Milei je tako pokazal, da ni pripravljen na kompromise, in zmagal. Pod njim argentinsko gospodarstvo raste, inflacija se zmanjšuje, investitorji pa so vse bolj pozorni na Argentino. Trump in Elon Musk sta z njim v dobrih odnosih. Skupaj skušajo oživiti civilizacijsko razsvetljen Zahod, da bi obudili stare inovativne moči, divje in grobe, ki so zakopane pod težo birokracije, ki dušijo vsak občutek svobode. Nemčija je jasen primer tega.

 Vir: Welt.de

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine