1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Francija: judovskim družinam bodo vrnili ukradena dela

Piše: Damian Ahlin

Francija je v torek 15 februarja odobrila vrnitev 15 umetniških del, med drugim slik Gustava Klimta in Marca Chagalla, dedičem judovskih družin, ki so jih oropali nacisti, in to odločitev označila za zgodovinsko.

To je prvi korak. V javnih zbirkah obstojajo še mnoga umetniška dela in knjige, ki so bile izropane in jih tam nikoli ne bi smelo biti, je dejala ministrica za kulturo Roselyne Bachelot, medtem ko se preiskava izvora sredstev pospešuje.

V torek zvečer je senat pod budnim očesom družin in njihovih predstavnikov na galeriji odobril predlog zakona, ki ga je 25. januarja soglasno potrdil tudi parlament.

Zgodovinsko pravo

Prvič po 70 letih vlada sprejema ukrepe, ki omogočajo restitucijo del iz javnih zbirk, ki so bila izropana med drugo svetovno vojno ali pridobljena na problematičen način med okupacijo zaradi antisemitskega preganjanja. Zakon bo imel pomemben pomen z vidika priznanja in odškodnine za holokavst, za katero je ropanje del politike uničenja evropskih Judov.

Med 15 deli, ki jih zadeva predlog zakona, je tudi delo Gustava Klimta Vrtnice pod drevesi, ki ga hrani Muzej d’Orsay in je edino delo avstrijskega slikarja v francoskih zbirkah. To sliko je leta 1980 od prodajalca kupila francoska država.

Vendar so preiskave pokazale, da je bila slika last Avstrijke Eleonore Stiasny, ki jo je bila leta 1938 na Dunaju prisiljena prodati.

Slika francoskega slikarja Utrilla, dvanajst drugih del, večinoma risb, ki jih hranijo Louvre, Musée d’Orsay in drugi, ter Chagallovo platno Oče iz Centra Pompidou so vključeni v zakon o restituciji.

Po podatkih ministrstva za kulturo je bilo med drugo svetovno vojno v Franciji zaplenjenih približno 100.000 umetniških del, od katerih jih je bilo 60.000 najdenih v Nemčiji in vrnjenih v domovino. Od tega jih je bilo 45.000 hitro vrnjenih lastnikom. 

 

Vir: Deutsche Welle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine