0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Fenomen “Oštro” ni značilen le za Slovenijo, takšna cenzorska praksa je običajna tudi v drugih državah

Piše: I. K. (Nova24TV.si)

Pred kratkim smo poročali o tem, kako Facebook za svoje neodvisne preverjevalce dejstev postavlja ideološko strogo profilirane aktiviste, ki seveda informacije filtrirajo v skladu s svojimi osebnimi prepričanji in svetovnim nazorom. Tudi naš medij je bil žrtev sprege Facebookovih operativcev, ki seveda nimajo pojma o tem, kaj se dogaja v konkretni državi, in domačih aktivističnih “fact-checkerjev” t. i. centra za preiskovalno novinarstvo zloglasne Anuške Delić. Zaradi lažnih in ideološko razsojenih prijav je bila ukinjena spletna stran našega portala. Tokrat bomo na konkretnih tujih primerih pokazali, kako je takšna praksa običajna tudi v tujih državah.  

Preiskava Sky News Australia je odkrila zaskrbljujoč poskus blokiranja politične razprave in poročanja, ki je financiran iz tujine in razkriva globalni sistem preverjanja dejstev, ki ga uporablja tehnološki velikan Meta kot neskladnega z lastnimi pravili nepristranskosti in preglednosti.

V enem primeru je Facebookovo matično podjetje Meta dovolilo univerzi Royal Melbourne Institute of Technology, da blokira in deplatformira avstralske novinarje, čeprav je platforma vedela, da gre za kršitev pravil, ki jih je ustanovitelj Mete Mark Zuckerberg vzpostavil, da bi se distanciral od odgovornosti za preverjanje dejstev.

Zuckerberg se spreneveda
Meta vztraja, da je njena operacija preverjanja dejstev neodvisna in nepristranska, vendar Sky News razkriva, da je tehnološki velikan podpisal tajno zasebno pogodbo neposredno z RMIT, ki omogoča, da enota za preverjanje dejstev prejme letno plačilo do 740.000 dolarjev od irske hčerinske družbe Mete.

Vodja Facebooka Mark Zuckerberg. (Foto: epa)

Zuckerberg je po vsem svetu obljubil, da Meta ne želi biti razsodnik resnice na internetu, in vztrajal, da njegovo platformo nadzoruje neprozoren subjekt, znan kot Mednarodno omrežje za preverjanje dejstev. RMIT je le ena od 55 operacij preverjanja dejstev po vsem svetu, ki ostajajo podpisnice IFCN (mednarodne zveze preverjevalcev dejstev) kljub temu, da jim je poteklo pooblastilo.

Pogodba med univerzo v Melbournu in Meto vsebuje stroge klavzule, ki Meti omogočajo, da razdre pogodbo, če RMIT kdaj izgubi certifikat, vendar tehnološki velikan tega ni storil, čeprav se je zavedal, da ugledni preverjevalec dejstev deplatformira novinarstvo, medtem ko za to ni imel pooblastila IFCN .

Univerza je uporabila pooblastila, ki ji jih je podelil Facebook, da je letos večkrat zadušila Facebook stran Sky News Australia z lažnimi preverjanji dejstev, s čimer je kršila Kodeks načel IFCN, ki ga je potrdilo podjetje Meta. Tako so milijonom Avstralcev preprečili, da bi brali ali gledali novinarstvo Sky News Australia.

Avstralska Anuška Delić kršila več določil kodeksa
Preverjevalci dejstev, ki jih je zaposlil RMIT, so privedli do številnih kršitev kodeksa, vključno z preverjevalko dejstev, Renee Davidson, ki je uporabila svoj račun v družabnih omrežjih, da je voditelja opozicije Petra Duttona označila za strahopetnega rasista. Revizija preverjanja dejstev RMIT Voice je pokazala, da je bilo 17 glasovnih preverjanj med 3. majem in 23. junijem letos usmerjenih v mnenja ali poglede proti konservativni stranki The Voice. Razkritja v tej preiskavi sprožajo vprašanja o Metini globalni operaciji preverjanja dejstev, za katero se zdi, da so jo ugrabili aktivisti.

Foto: epa

Komunikacijska ekipa Meta je poskušala zmanjšati pomen težave in je še naprej odgovornost za postopke preverjanja dejstev zaupala IFCN.

Preverjevalka dejstev, ki naj bi bila nepristranska, je na svojem socialnem omrežju zopet napadala konservativno stranko The Voice in vodjo opozicije Petra Duttona ter jih brez kakršnegakoli dokaza obtoževala rasizma: “Obstaja bistvena razlika med poslušanjem kritik Voica in nasprotovanjem Petra Duttona. Ena je zdrava kritika prizadetih, ki izpodbija naše kolonialne strukture, druga je netenje strahu z rasizmom.”

Izvršni direktor politike RMIT Tom Bentley trdi, da je RMIT Fac Lab “neodvisen”. Navaja celo, da RMIT aktivno sodeluje z avstralsko volilno komisijo za “boj proti lažnim informacijam”.

“Avstralska volilna komisija (AEC) v neformalnem nekomercialnem dogovoru sodeluje z enotami za preverjanje dejstev, kot so RMIT FactLab, RMIT ABC Fact Check in AAP FactCheck, za boj proti lažnim informacijam, ki se nanašajo na volilni proces referenduma o glasu domorodcev parlamentu,” je zapisala Davidsonova.

Direktor volilne komisije za medije in digitalno angažiranje Evan Ekin-Smyth je zavrnil trditve. Izvršni direktor politike RMIT Tom Bentley trdi, da je RMIT Fac Lab “neodvisen”. Navaja celo, da RMIT aktivno sodeluje z avstralsko volilno komisijo za “boj proti lažnim informacijam”.

“To ni partnerstvo, obravnavamo jih kot vsako medijsko poizvedbo, ki pride do nas,” je povedal za Sky News Australia. Ekin Smyth je bil neomajen, da AEC ni nikoli ukrepal na podlagi informacij, ki jih je RMIT poslal svojim ekipam, in poudaril, da je njegovo delovanje popolnoma neodvisno od Fact Laba RMIT. Povedal je tudi, da čeprav se je AEC srečal z osebjem RMIT, je šlo le za to, da bi preverjevalci dejstev RMIT vedeli, kam naj pošljejo medijske zahteve.

Na teh srečanjih in naši komunikaciji smo bili izrecni, da ni nobenih” partnerstev – formalnih ali drugih. Stiki, ki so bili posredovani, so preprosto naši medijski stiki,” je dejal Ekin Smyth.

Laboratorij RMIT Fact je na drugi strani dejal, da “redno izmenjuje ustrezne informacije z AEC”.

Znotraj operacije preverjanja dejstev RMIT – Kdo so internetni razsodniki resnice?

Nekdanji novinar ABC Russell Skelton zdaj vodi RMIT Fact Lab, ki ima komercialno pogodbo z Meto za spremljanje vsebine na svoji glavni platformi Facebook. Skelton je na družbenih omrežjih brezsramno pristranski. Objavil na desetine tvitov, v katerih kritizira konservativna stališča in novinarje, ki so bili zadolženi za preverjanje dejstev. Skelton je veteran ABC, poročen z odmevno voditeljico Virginio Trioli in je bil nekoč zadolžen za operacijo preverjanja dejstev nacionalne radiotelevizije. Njegov drzen stil strankarske politike ni nič novega.

Medtem ko je bil na ABC, si je pogosto prislužil jezo senatorjev, ki so se pritoževali nad pristranskostjo. Leta 2013 je medij Sydney Morning Herald napisal članek o Skeltonovih poverilnicah za preverjanje dejstev.

“Ko je Mark Scott (nekdanji generalni direktor ABC) v sredo zapustil zaslišanje senatnega odbora v ABC, je zaudarjal. Neprijeten vonj se je oprijel pričevanja in verodostojnosti generalnega direktorja ABC. Vir vonja bi lahko povzeli z dvema besedama: Russell Skelton,” piše v članku SMH.

“Da je Skelton doživel več etičnih kolizij, da je goreč politični privrženec levice in da je za seboj pustil nepoučljivo sled madežev, za širšo javnost ne bi bilo pomembno, če Skelton ne bi bil pravkar imenovan za glavnega preverjalca dejstev pri ABC.”

Kljub Skeltonovi kontroverzni in zelo javni zgodovini ga je RMIT zadolžil za svojo mogočno operacijo preverjanja dejstev. Nedavno je Skelton neposredno vodil kampanjo laburistov in tudi sam retvital politične slogane laburistične stranke, ki jih je tvitnila ministrica za domorodne zadeve Linda Burney. Že zaradi teh dejanj je RMIT Fact Lab kršil pravila preverjanja dejstev.

Prej omenjena avtorica Renee Davidson (ki je vodjo opozicije označila za strahopetnega rasista) je profesionalna preverjevalka dejstev, ki se je že zavzemala za ustavne spremembe na družbenih medijih in je večkrat z lažnim “preverjanjem dejstev” uspela blokirati stran Sky News Australia.

Kako preverjajo dejstva?

Med intervjujem v živo na Sky News je nekdanja liberalna poslanka Nicolle Flint podala svoje mnenje o tem, kaj bi se lahko zgodilo, če bi Avstralija uveljavila kontroverzno deklaracijo Združenih narodov o pravicah domorodnih prebivalcev –  napovedala je, da bi to lahko vodilo do tega, da bi imeli avstralski domorodci svoj neodvisen politični sistem, če bi ga Avstralija zakonito sprejela in vključila v zakonodajni okvir.

Preverjevalci dejstev pri RMIT se s tem niso strinjali in so njeno mnenje ocenili kot napačno. To je kljub dejstvu, da se hipotetična situacija ni zgodila in zato noben tako imenovani strokovnjak ne more izključiti scenarija, ki ga je predstavila Flintova o tem, kaj bi lahko rekla prihodnja zakonodaja ali besedilo sprejetja izjave.

Preverjanje dejstev očitno krši več obljub na lastnem spletnem mestu RMIT, saj med drugim trdijo, da ne ocenjujejo mnenj. Pripombe Flintove so bile hkrati mnenje in ugibanja o morebitnem prihodnjem dogodku.

Kdo je preverjal? Zopet ista zloglasna Renee Davidson, ki je v preteklosti že kazala močno politično pristranskost. Seveda v imenu RMIT Fact Lab, ki je uradni Facebookov preverjevalec dejstev.

Po cenzuri, ko so mnenje označili za “napačno”, skoraj noben avstralski uporabnik Facebooka ni mogel videti debate in si ustvariti lastnega mnenja. Ali je pošteno, da medijske organizacije posegajo v njihov doseg na platformah družbenih medijev, ker so preverjevalci mnenje politikov označili za napačno?

Paralele s Slovenijo

Avstralski primer je videti izredno podoben slovenskemu. Divje pristranska organizacija, povsem v naročju ene politične opcije, ki v imenu Facebooka preverja konservativni del politike, si izmišljuje laži.

Anuška Delić (Foto: STA)

Lastnik družbenega omrežja X (Twitter) Elon Musk se je nedavno odzval na trditve, da ima družbeno omrežje “neodvisne preverjevalce dejstev” in opozoril, da Facebook niti slučajno ni neodvisen, saj z javnostjo manipulira skoraj povsod po svetu. S tega razloga tudi ne želijo razkriti svoje izvorne kode.

Spomnimo. Portal Oštro velja za enega najzaupnejših informatorjev in potrjevalcev dejstev ameriških milijarderskih megakorporacij, ki si lastijo socialna omrežja (Facebook, Instagram, Mastodon, včasih tudi Twitter). Večkrat se dogaja, da portal prikroji dejstva na način, da pridejo do ideološkega sporočila, ki ga želijo posredovati naprej. Kot že rečeno, ni prvič, da so se spravili na Nova24TV, v preteklosti je bilo namreč zaradi povsem banalne zadeve blokiran profil naše medijske hiše na Facebooku.

Delićeva nas je tedaj k vodstvu Facebooka med drugim prijavila, ker smo objavili vest, da so v bostonski otroški bolnišnici mladoletnim osebam ponujali odstranitev maternice kot obliko “potrditve” spola. Čeprav je bila vest resnična, kar so potrdili številni novinarski viri in neposreden promocijski material, ki ga je bolnišnica sama objavila na spletu, Facebook očitno ni šel v preverjanje istovetnosti poročila in iskrenosti Delićeve, saj bi lahko ugotovili, da v vesti ni bilo kančka laži. Več o tem lahko preberete tukaj.

Stigmatizacije na Instagramu, ki je v lasti podjetja Meta, pa je bila deležna tudi novinarka portala Nova24TV Tanja Brkić. V pojavnem okencu se je namreč njenemu bodočemu sledilcu pojavilo nadaljevanje obvestila, ki pravi naslednje: “Ta račun je večkrat objavljal lažne informacije, ki so jih pregledali neodvisni preverjevalci dejstev ali so bile v nasprotju s smernicami skupnosti.”  Pri tem pa seveda niso pojasnili, za kakšne lažne informacije naj bi šlo, ravno tako pa ne do kršitve katerih konkretnih smernic naj bi prišlo.

Zanimivo pa je videti, da je fenomen Oštro očitno mednarodno pogost pojav, če sklepamo po avstralskem primeru, ki ga je razkril Sky News Australia. Facebook torej za lokalne preverjevalce dejstev očitno izbere ideološko po pravilu leve organizacije. Glede na to, da se to dogaja sistematično, je vprašanje, če je izbira res le posledica nevednosti ameriškega podjetja. Bolj je videti, da gre za naklepno odločitev.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine