Piše: Damian Ahlin
Vlada Joeja Bidena je lani izraelsko podjetje, ki izdeluje programsko opremo za FBI, uvrstila na črno listo podjetij, ki jim je prepovedano sklepanje javnih naročil.
Zvezni preiskovalni urad (FBI) je potrdil, da je od izraelskega tehnološkega podjetja NSO kupil in testiral vohunsko programsko opremo Pegasus, vendar zanika, da bi jo uporabljal v kakršnikoli preiskavi, saj je bil njen edini namen spremljati nove tehnologije.
Programsko opremo nadzornega podjetja spremljajo polemike, potem ko se je izkazalo, da jo je 50 vlad, uporabljalo za spremljanje disidentov in novinarjev, kot je pokazala mednarodna preiskava, objavljena leta 2021. Zaradi te obtožbe je ameriško ministrstvo za finance družbo NSO lani uvrstilo na črni seznam podjetij, ki jim je prepovedano oddajanje javnih naročil.
Razkritje sta julija 2019 med drugimi mednarodnimi mediji objavila Le Monde in The Guardian, temeljilo pa je na razkritju seznama 50.000 telefonskih številk, ki so jih stranke NSO od leta 2016 prepoznale kot potencialne tarče, čeprav niso bile vse okužene. Med državami, ki so uporabljale program NSO, so bile med drugim Mehika, Madžarska, Maroko, Indija, Savdska Arabija, Ruanda in Azerbajdžan.
Guardian je razkril, da je FBI program kupil leta 2019 v času administracije takratnega predsednika Donalda Trumpa. Program ni bil uporabljen za pomoč pri nobeni preiskavi, temveč je FBI pridobil omejeno licenco izključno za testiranje in ocenjevanje izdelka. FBI si prizadeva biti na tekočem z novimi tehnologijami in njihovim trgovanjem, ne le zato, da bi raziskal možnosti zakonite uporabe, temveč tudi za boj proti kriminalu in zaščito ameriškega naroda ter naših državljanskih svoboščin, je navedeno v izjavi, poslani britanskemu časopisu.
Vir: El pais