0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Evropska unija ponuja prednosti balkanskim državam

Piše: Jože Jan

27 članic Evropske unije (EU) obljublja Srbiji in ostalim državam nekdanje Jugoslavije 29.000 milijonov evrov, znižane cene mobilnih storitev in pobude pri izvozu njihovih izdelkov na evropski trg.

Evropska unija bo danes na evro-balkanskem vrhu na Brdu pri Kranju ponudila vrsto gospodarnih prednosti in tesno politično sodelovanje s šestimi balkanskimi državami, ki še niso članice unije. Obljube vključujejo od prednosti in pobude pri izvozu izdelkov do znižanja cen in odprave stroškov pri mobilnih komunikacijah.

Voditelji 27 držav Unije nameravajo potrditi svoj kompromis za vključitev balkanskih držav v Unijo. Vsekakor politično ozračje Unije še ni dovolilo določiti datum za dokončen vstop držav, ki so postopek vključitve že začele (Srbija in Črna Gora), tudi ne dovoli, da bi postopek lahko začeli (Albanija in Severna Makedonija), saj postopek Bolgarija blokira zaradi spora s Skopjem glede jezika in identitete. Še bolj negotova in oddaljena je vstop Bosne in Hercegovine, vedno izpostavljene političnim težavam, ter Kosova, katerega neodvisnost še ni priznalo 5 članic EU (vključno Španija).

Vrh na Brdu je nov poskus, da se tako imenovani Zahodni Balkan zasidra v EU ob vse večjem intervencionizmu na področju drugih sil, kot so Rusija, Turčija ali Kitajska.  Resnica pa je, da so Srbija, Črna gora, Albanija, Severna Makedonija, Bosna in Hercegovina in Kosovo še vedno v čakalnici, v kateri se razočaranje in nezaupanje iz meseca v mesec povečujeta, saj je obzorje vstopa v EU še vedno zelo oddaljen.

Slovenija, država, ki v tem semestru predseduje EU, je upala, da bo vrh poslal močno sporočilo odprtosti svojim sosedom in nekdanjim sočlanom pokojne Jugoslavije. »Tem državam moramo dati realno in verodostojno evropsko perspektivo«, so izjavili v predsedstvu. Toda odpor nekaterih članic, v Francijo in Nizozemsko v ospredju, ne dopušča določiti koledarja vstopov. Najbolj optimistični viri navajajo leto 2025 kot okvirni datum začetka vključitev, drugi pa izključujejo kakršno koli vključitev do leta 2030,  vsekakor več kot četrt stoletja po tem, ko je EU zahodnemu Balkanu dala «evropsko perspektivo«.

Osnutek zaključkov vrha kaže, da »EU ponovno potrjuje svojo zavezanost procesu širitve in odločitvam, sprejetim v tej zvezi«. Pogoj za širitev pa vključuje dolgo vrsto reform. Res je pa tudi, da proces preoblikovanja ne zagotavlja članstva, ker si EU pridržuje pravico do vstopa »ker je pomembno, da lahko EU ohrani in poglablja lasten razvoj in zagotovi njeno sposobnost vključevanja novih članic«.

Ker ne bo konkretne ponudbe za pridružitev Uniji, bo 27 evropskih voditeljev na Brdu svojim balkanskim kolegom ponudilo širok investicijski program in gospodarske privilegije, katerih namen je po virih EU okrepiti »dejstvo, da je Evropa njihov največji in najbolj zanesljiv partner«.

»Gre za to, da se vrh na Brdu označi kot začetek zelo velikih sprememb, ki bodo koristile vsakodnevnemu življenju državljanov teh držav«.

 

Vir: Diario El País, Španija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine