-3.5 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Dve leti od začetka agresivne ruske invazije v Ukrajino, a agresija se je v resnici začela že veliko prej

Piše: G. B. 

Danes minevata natanko dve leti, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin sprožil invazijo na Ukrajino in s tem tudi najhujši konflikt v Evropi po drugi svetovni vojni. Vojna je terjala več deset tisoč smrtnih žrtev in povzročila begunsko krizo. Ob obletnici so v številnih mestih po Evropi, vključno z Ljubljano, napovedani shodi v podporo Ukrajini.

Invazijo na zahodno sosedo je Vladimir Putin začel 24. februarja 2022 z besedami, da gre za posebno vojaško operacijo “za demilitarizacijo in denacifikacijo” Ukrajine. Že nekaj tednov pred tem so iz območij ob meji z Ukrajino prihajala poročila, da Rusija kopiči svoje čete in oborožitev.

Po začetnih uspehih ruskih sil je Ukrajina ob koncu leta 2022 z izdatno vojaško in finančno pomočjo Zahoda prevzela pobudo, nato pa se ji je lani izjalovila dolgo pričakovana protiofenziva. Fronta se nato več mesecev ni spreminjala, v zadnjih tednih pa je Rusija znova prešla v ofenzivo.

Združeni narodi so januarja sporočili, da so od začetka invazije zabeležil 10.382 smrtnih žrtev med ukrajinskimi civilisti. Pri tem so opozorili, da je dejansko število verjetno še višje. Po podatkih ZN je ob tem Ukrajino zapustilo več kot šest milijonov ljudi.

Ob obletnici ruske invazije so v številnih mestih po Evropi, vključno z Ljubljano, napovedani shodi v podporo Ukrajini. Ljubljanski shod ob drugi obletnici začetka ruske invazije na Ukrajino, ki ga organizirata ukrajinska skupnost v Sloveniji in Veleposlaništvo Ukrajine v Sloveniji, se bo začel ob 13. uri na trgu pred Moderno galerijo, Cankarjeva cesta 15, od koder se bodo sprehodili do Kongresnega trga.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bo s premierjem predsedujoče Svetu EU Belgije Alexandrom De Croojem obiskala Kijev (Kiiv), voditelji skupine industrijsko najmočnejših držav G7 pa se bodo sestali na videokonferenci.

Vojna po dveh letih in ob trajajoči izraelski ofenzivi v Gazi sicer ni več v ospredju mednarodne pozornosti kot nekoč, zaradi nepripravljenosti obeh strani na mirovna pogajanja pa ji še vedno ni videti konca.

Vendar pa se je ruska agresija v resnici začela že vsaj osem let prej. Leta 2014, po velikem nasilju na trgu Maidan v Kijevu, ko je Ukrajino zapustil proruski predsednik Viktor Janukovič, so ruski seperatisti najprej od Ukrajine odrezali Krim in nato začeli podobno operacijo še v Donbasu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine